Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Katkı Payı /Değer Artış Payı Davası Yerine Tapu İptal Davası Açtım,Dava Reddedildi.Mal Rejimi Davası Açabilir Miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 28-09-2018, 09:15   #1
Konuk

Varsayılan Katkı Payı /Değer Artış Payı Davası Yerine Tapu İptal Davası Açtım,Dava Reddedildi.Mal Rejimi Davası Açabilir Miyim?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Evlilik birliği içinde(yıl 2008) edinilmiş konut için boşanma gerçekleştikten sonra katkı payı davası açarak evin tamamını talep ettik.2014 yılında başlayan dava dün sona erdi. Hüküm şu ifadeleri kapsamaktadır.
Tapu iptali ve tescil talebi yönünden; "davacının mal rejiminin tasfiyesi sonucunda oluşan hakkı şahsi bir hak niteliğinde alacak hakkı olup, mülkiyet(ayın)istenemeyeceğinden davacının tapu iptal ve tescil davasının reddine" denilmiştir.

Sormak istediğim mal rejimi sonucunda oluşan şahsi hakkımı yeniden talep edebilir miyim. Biz alacağımızı para olarak değil mal olarak talep ettiğimiz için bu sonucun çıktığını düşünmekteyim. Yeniden dava açabilir miyim yoksa hakkımı kaybettim mi lütfen bana yardım edin. Çocuğumla birlikte bu evde ikamet etmekteyim.

Saygılarımla
Old 03-10-2018, 09:02   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Evlilik birliği içinde(yıl 2008) edinilmiş konut için boşanma gerçekleştikten sonra katkı payı davası açarak evin tamamını talep ettik.2014 yılında başlayan dava dün sona erdi. Hüküm şu ifadeleri kapsamaktadır.
Tapu iptali ve tescil talebi yönünden; "davacının mal rejiminin tasfiyesi sonucunda oluşan hakkı şahsi bir hak niteliğinde alacak hakkı olup, mülkiyet(ayın)istenemeyeceğinden davacının tapu iptal ve tescil davasının reddine" denilmiştir.

Sormak istediğim mal rejimi sonucunda oluşan şahsi hakkımı yeniden talep edebilir miyim. Biz alacağımızı para olarak değil mal olarak talep ettiğimiz için bu sonucun çıktığını düşünmekteyim. Yeniden dava açabilir miyim yoksa hakkımı kaybettim mi lütfen bana yardım edin. Çocuğumla birlikte bu evde ikamet etmekteyim.

Saygılarımla

Sayın konuk, düşünceniz doğru. Mal rejiminin tasfiyesinden doğan alacak hakkınız bulunmaktadır, yani parasal bir talepte bulunmanız gerekirdi. Bu tür davalar için 10 yıllık zamanaşımı süresi sözkonusudur, bu süre dolmadan yeniden dava açabilirsiniz. Davanızı bir avukatla birlikte açıp takip etmeniz yararınıza olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi