Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik Ceza Tutanağını İptal Ettirdik

Yanıt
Old 20-04-2007, 16:40   #61
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AV.SONER GÜMÜŞKAYA
Suat bey benim olayım farklı olsa da açıklamak istiyorum ,cumhuriyet başsavcılığının 2918 sayılı K.48/5 maddesi gereğince ve 5237 sayılı K.52 md.ile müvekkilim hakkında idari yaptırım kararı verildi.Bunun üzerine sulh ceza mhk. adli tabiplikçe verilen raporda alkolsüz olduğu tespit edildiği içinitiraz ettim kararı bugün aldım ve itirazım reddedilmiş.Gerekçe adli raporun olayın üzerinden 12 saat geçtikten sonra alınması gösterilmiş.Adli raporu alan olay yeri polis görevlileri olduğu halde böyle bir karar çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?teşekkürler

48/5 inci madde, alkollü araç kullananlara verilecek cezaları hüküm altına almıştır. Anlaşıldığı kadarıyla sizin müvekkiliniz 'alkollü araç kullanmaktan' ceza almış; ama alkollü olduğu kanıtlanamamıştır. Nasıl değerlendirdiğimi soruyorsunuz.

THS kuralarına uygun olarak şunu söyleyebilirim: Bu forumdaki mesajları okursanız aynı nedenle (usulsüz tebligat) açılan davaların bir kısmında trafik ceza tutanağının iptal edildiğini, bir kısmında ise iptal edilmediğini görürsünüz. Olay aynı, dayanılan yasa maddesi aynı...Ama kararlar farklı...Neden bazı hakimler salt olayı değerlendirip, mevzuata göre karar vermemektedir? Acaba bazı hakimlerde "Polis niye yanlış tutanak tutsun canım" düşüncesi mi mevcuttur? Bir üyenin yazdığı gibi "komisyon kararı" yasanın önüne geçebilir mi?

Siz bu sorulara yanıt verdiğinizde bana sorduğunuz sorunun da yanıtını vermiş olacaksınız.

Sayın avnecati ve Nazan Ketizmen; tebrikler ve paylaştığınız için teşekkürler...

Sayın Oğuzhan Dayar; verdiğimiz bilgilerin işe yaraması sevindirici...Ayrıca ilk davanızda başarılı sonuç almanızdan dolayı sizi kutluyorum. İşte mesleğimizin en güzel tarafı para kazanmak filan değil; şu an sizin duyduğunuz mutluluğu yaşayabilmektir.

Saygılarımla
Old 27-04-2007, 10:32   #63
av.sally

Alıntı:
Yazan avukatmsd
sayın meslektaşlarım birde ben anlatayım benden dinleyin.

03.12.2006 tarihinde trafik ışıklarına muhalefet ettiğim gerekcesiyle gıyabımda tescil plakasına görer trafik idari para cezası karar tutanagı düzenlenmiş.ben bu tutanagı 17.02.2006 tarihinde teballüğ ettim.yani yönetmelikte yer alan düzenlemenin aksine 7 gün içinde degil tutanagın düzenlenmesinden çoook sonra. bende 7 günlük yasal süreyi geçirmeden 19.02.2006 tarihinde nöbetci sulh ceza mahkemesine detaylı bir dilekçeyle baş vurdum.öyleki dilekçemde yönetmelik maddelerine bile yer verdim. birde gıyabımda düzenlenen tutanakta kırmızı ışık ihlalini yapan aracı fiat palio marka bir araç olarak tanımlamışlardı oysaki benim aracım fiat palio degildi bunun için ruhsat fotokopisinide çektirdim ve dilekçeme ekledim.benim dilekçemde asıl dayandıgım sebeb gıyabımda tescil plakasına göre düzenlenen tutanagın yönetmelikte yer alan düzenlemeye riayet edilmeyip 7 gün içinde bana teblige çıkarılmamış olmasıydı.Bugün başvurumun sonucu geldi

Karar: trafik yogunlugundan dolayı tutanaga aracın markasının sehven yanlış yazılmış olabilecegi ve başvuranın başkaca somut bir delil sunmaması sebebiyle itirazın reddine kesin olarak karar verildi.

Usule ilişkin itirazlarım kararda yazmıyordu bile

kesin olan bu karar üzerine çok ama çok zoruma giderek paşa paşa gittim yatırdım cezayı.Sizler benim yerimde olsaydınız ne yapardınız allah aşkına teselli verin bana sabahtan beri kendi sökügümü dikememiş olmanın sıkıntısını yaşıyorum.bu ceza 1 YTL de olsa zoruma giderdi

Sayın meslektaşım üzülmeyin lütfen aynı tavra mahkemece maruz kalan sadece siz değilsiniz anlayacağınız yalnız değilsiniz benim itirazımda ne yazıkki aynı şekilde reddedildi bende aynı şeyleri hissettim yani çoğu kişiye elimizden geldiğince hukuk çerçevesinde yardımcı olmaya çalışırken kendimize olamamanınBir süre sonra geçiyor ama
Saygılar
Old 21-05-2007, 07:29   #64
Üye7528

cezanın kesildiği tarihten itibaren 7 gün içinde tebliğata başlanmalı.yoksa cezanın iptali için başlı başına yeterli bir sebep,
ayrıca biz trafik cezalarına itirazı sulh ceza da açıyoruz,görevsizlik veren olmadı.
gene yarın bir dava açacağım karar örneğini yazarım buraya.
Old 21-05-2007, 14:42   #65
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan alpergok1402
cezanın kesildiği tarihten itibaren 7 gün içinde tebliğata başlanmalı.yoksa cezanın iptali için başlı başına yeterli bir sebep,
ayrıca biz trafik cezalarına itirazı sulh ceza da açıyoruz,görevsizlik veren olmadı.
gene yarın bir dava açacağım karar örneğini yazarım buraya.

Yukarıda 48 no.lu mesajda (İçinde verdiğim linkteki mesajda )da açıkladığım gibi, 06.12.2006 tarihinden sonra görev ile ilgili bir sorun kalmamıştır. Varsa trafik mahkemesi; değilse sulh ceza mahkemeleri görevlidir.

Saygılarımla
Old 06-06-2007, 09:14   #66
Av.Hatice Çilenger

Arkadaşlar sattığınız arabaya ait ceza tutanakları size gönderiliyorsa ne yapmalı .Aracı satmışsınız ,sattığınız döneme ait ceza tutanakları ama size tebliğ ediliyor ve sattığınız zaman üzerinden 3,4 yıl geçmiş ama araç sanki sizin adınıza imiş gibi tebliğler yapılıyor bir kaç kez başıma geldi. İtirazda etmedim.Bu cezalar benim adıma mı tahakkuk edecek ne zaman nasıl tahsil ediliyor bir bilgisi olan var mı?
Old 06-06-2007, 09:25   #67
av.onur

eğer tebliğ edildiyse ya da imzanız varsa faizi ile satış anında eğer tebliğ yoksa veya imzanız yoksa satış anında ana alacak üzerinden tahsil edilir. Eğer aracınızı adi satış ile verdiyseniz cezalardan sorumlusunuz. Ancak noter satışı var ise sorumluluğunuz olmaz.
Old 06-06-2007, 18:13   #68
Av.Hatice Çilenger

Teşekkür ederim meslektaşım İlginç olan resmi satıştan sonra kesilmiş cezalar yani başkasına ait ama tebliğ bana yapıldı .Zaten satış anında temiz kağıdı alarak dönemime ait tüm cazaları ödemiştim .İşte idarenin çalışma biçimi diyorum
Old 06-06-2007, 18:23   #69
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Hatice Çilenger
Arkadaşlar sattığınız arabaya ait ceza tutanakları size gönderiliyorsa ne yapmalı .Aracı satmışsınız ,sattığınız döneme ait ceza tutanakları ama size tebliğ ediliyor ve sattığınız zaman üzerinden 3,4 yıl geçmiş ama araç sanki sizin adınıza imiş gibi tebliğler yapılıyor bir kaç kez başıma geldi. İtirazda etmedim.Bu cezalar benim adıma mı tahakkuk edecek ne zaman nasıl tahsil ediliyor bir bilgisi olan var mı?

Ceza tutanağında, cezanın hangi sebeple kesildiği yazıyordur. Bu forumda, tescil plakasına göre gıyapta kesilen cezaların nasıl iptal edileceğine dair açıklamalar mevcuttur. Ceza tutanağının 3-4 yıl sonra tarafınıza tebliğ edilmesi(Araç halen üzerinize kayıtlı dahi olsa) başlı başına iptal sebebidir. Cezalara itiraz ederken bu husustan da yararlanabilirsiniz.

Saygılarımla
Old 14-06-2007, 11:53   #70
medenikal

Aynı gerekçeler ile trafik cezasının iptaline dair dava açıldı.

İtirazımız reddedildi.
Old 24-06-2007, 16:18   #71
papoose

Varsayılan evet red var ama ya avrupa insan hakları mahkemesi

evet arkadaşlar benim yaptığım itirazda reddedildi bende bunun üzerine kanunun açık hükmü ihlal edildiğinden avrupa insan hakları mahkemesine başvurdum dosyam kayıt edildi biraz uzun sürecek ancak sonuç lehime geleceği kesin olan bir dava bence geldiği zaman sayın hakimlerimizin nasıl kanunu açıkça çiğneyerek red kararını verdikleri duyurulacaktır tarafımdan biraz uzun sürecek ama haksızlığa boyun eğmemek ve kanunu isteediği gibi yorumlayanlara karşıda geri adım atmamak lazım zira karar geldiğinde hakim beyin tayini çıksada kendisine yollayacağım
Old 21-08-2007, 07:18   #72
Mr Black

Varsayılan trafik cezalarına karşı başvurulacak yol

Son dönemlerde tarafıma sürekli trafiık idari para ceza karar tutanağı tebliğ edilmektedir. Buna karşı, da trafik mahkemeleri ve bulunmayan yerlerde de sulh ceza mahkemeleri nezdinde itiraz edilebileceğini biliyorum. Fakat hangi yer sulh ceza mahkemesinin yetkili olduğunu bilmiyorum. Sanıyorum cezanın kesildiği yer mahkemesi yetkili olabilecektir. Bu konuda net bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim. Ayrıca, gelen cezaların kesildiği zaman diliminde cezanın kesildiği yerde bulunmadığımı da fark ettim. İtiraz sebebim de bu olacak. Fakat, bunun nasıl ispatlanacağı ve bu konuda mahkemenin izleyeceği yol hakkında da bilgim yok, bu hususta da bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Old 21-08-2007, 07:44   #73
tiyerianri

bu soruna başka bir soruyla da katılmak istiyorum.Karayolları trafik kanununa göre itiraz sulh ceza mahkemesine yapılıyor.Trafik ceza tutanığının arkasında da sulh cezaya itiraz edebilirsiniz diyor.Fakat yargıtay eğer ceza tefhim edilmişse idari niteliktedir dolayısyla idare mahkemesine başvuracaksınız diyor.Ceza size tebliğ edilmişse yani plakanıza ceza kesilmiş o ceza da adresinize ytollanmışsa bu idari değil adli para cezası oluyor ve görevli mahkemede sulh ceza oluyor.Geçenlerde başıma geldi yanlış park cezası kesildi tarafıma.Yüze karşı verilen bir cezaydı ben sulh cezaya başvurdum.Acaba ilk duruşmada görevsizlik kararı mı istesem?Görevsiz mahkemeye başvurmam sebebiyle itiraz sürem kaçmış olur mu?Yoksa idare mahkemesine itiraz etme hakkım baki midir?
Old 21-08-2007, 11:53   #74
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Mr Black
Son dönemlerde tarafıma sürekli trafiık idari para ceza karar tutanağı tebliğ edilmektedir. Buna karşı, da trafik mahkemeleri ve bulunmayan yerlerde de sulh ceza mahkemeleri nezdinde itiraz edilebileceğini biliyorum. Fakat hangi yer sulh ceza mahkemesinin yetkili olduğunu bilmiyorum. Sanıyorum cezanın kesildiği yer mahkemesi yetkili olabilecektir. Bu konuda net bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim. Ayrıca, gelen cezaların kesildiği zaman diliminde cezanın kesildiği yerde bulunmadığımı da fark ettim. İtiraz sebebim de bu olacak. Fakat, bunun nasıl ispatlanacağı ve bu konuda mahkemenin izleyeceği yol hakkında da bilgim yok, bu hususta da bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Sayın Mr Black,

Mesajınızı buraya taşıdım. Bu konu yeterince tartışılmıştı. Yetkili sulh ceza, trafik cezasının kesildiği yer mahkemesidir. İtiraz sebepleriniz için de (forumu baştan itibaren okursanız) yeterince bilgi bulunmaktadır.

Saygılarımla
Old 21-08-2007, 12:11   #75
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan tiyerianri
Fakat yargıtay eğer ceza tefhim edilmişse idari niteliktedir dolayısyla idare mahkemesine başvuracaksınız diyor.Ceza size tebliğ edilmişse yani plakanıza ceza kesilmiş o ceza da adresinize ytollanmışsa bu idari değil adli para cezası oluyor ve görevli mahkemede sulh ceza oluyor.Geçenlerde başıma geldi yanlış park cezası kesildi tarafıma.Yüze karşı verilen bir cezaydı ben sulh cezaya başvurdum.Acaba ilk duruşmada görevsizlik kararı mı istesem?Görevsiz mahkemeye başvurmam sebebiyle itiraz sürem kaçmış olur mu?Yoksa idare mahkemesine itiraz etme hakkım baki midir?

2918 S.K. 112 inci maddesinde, varsa trafik yoksa sulh ceza mahkemesi yetkilidir, demektedir. Bahsettiğiniz Yargıtay kararı konusunda bilgilendirir misiniz? 06.12.2006 tarihinden önce yaşanan kaos nedeniyle verilmiş olabilir mi?

Saygılarımla
Old 13-09-2007, 08:40   #76
idas

Değerli mslektaşlarım,bir davam için bana bu konu ile ilgili karar lazım. olayda araç sahibinin imzası olmadan, trafik polisinin cezayı kesmesi karar varsa sevinirim . tşk..
Old 13-09-2007, 09:09   #77
evo09

Teşekkürler sayın meslektaşım. Çoğu vatandaşımızın mağduriyteni giderecek olan bir karaı bizle paylaştığınız için.
Old 13-09-2007, 12:36   #78
av.onur

Alıntı:
Yazan Av.Hatice Çilenger
Teşekkür ederim meslektaşım İlginç olan resmi satıştan sonra kesilmiş cezalar yani başkasına ait ama tebliğ bana yapıldı .Zaten satış anında temiz kağıdı alarak dönemime ait tüm cazaları ödemiştim .İşte idarenin çalışma biçimi diyorum

Noter satışı sizi tabii ki sorumluluktan kurtarır. Ancak burada sanırım sorun şu:

Noter satışından sonra bu satışı trafik tescilde ruhsatı kendi adına tescil ettirmek görevi alıcınındır.

Noterde yapılan satıştan trafik tescil bürosunun resen bilgi edinmesi söz konusu değil.

bu satış ruhsata işlenmeden her türlü talep size gelecektir.

bu taleplerden her birinden noter satışını göstererek kurtulabilirsiniz..

bu arada trafik cezasına itiraz yolunda açtığım 40 civarında davadan bir çoğunda itirazım kabul edildi..halen sonuçlar gelmeye devam ediyor.
Old 13-09-2007, 12:53   #79
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ersincan
Değerli mslektaşlarım,bir davam için bana bu konu ile ilgili karar lazım. olayda araç sahibinin imzası olmadan, trafik polisinin cezayı kesmesi karar varsa sevinirim . tşk..

Sayın Av.Ersincan,

Bu forumun konusu tescil plakasına göre kesilen cezalardır. Siz imza olmadığını belirtmişsiniz ama imzadan imtina mı etti, yoksa plakaya göre mi ceza yazıldı? Açıklık getirir misiniz?

Saygılarımla
Old 15-09-2007, 06:35   #80
papoose

Gıyapta kesilen trafik cezası ile ilgili olarak karar aldım arzu edecek olan olursa faks numarasını versinn yollayayım... BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR

Ayrıca bu bilgiyi bizlerin paylaşımına sunan sayın av. suat ergin'e de paylaşımcı kişiliği ile ufkumuzu açtığı için teşekkür ederim
Old 15-09-2007, 10:03   #81
idas

Sayın Av. Suat bey, ceza plakaya kesilmiş otada bir imtina söz konusu değildir teşekkkürler
Old 17-09-2007, 10:00   #82
idas

sayın papoose, belirtmiş olduğunuz kararı bana fakslarsanız çok sevinirim. Fax: 0326 2122751 şimdiden teşekkürler
Old 17-09-2007, 11:43   #83
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ersincan
sayın papoose, belirtmiş olduğunuz kararı bana fakslarsanız çok sevinirim. Fax: 0326 2122751 şimdiden teşekkürler

Durumunuz forum konusuyla aynı...
Yukarıda 14 .No.lu mesajda kararı yayınlamışım. Gözünüzden kaçmıştır belki diye hatırlattım.

Saygılarımla
Old 17-09-2007, 12:22   #84
idas

Sayın Suat bey, ilginiz ve bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
Old 17-09-2007, 12:46   #85
ebru9889

hakkımda 2004 2005 ve 2006 yıllarında kesilmiş tam 6 adet trafik cezası olduğunu internette arac bilgi sorgularken bugün öğrendim. aracım ankara plaka ve bulunduğum yer konya. internetteki bilgilerde ceza miktarı belli ancak nerede cezanın yazıldığı belli değil. (yani cezayla ilgili detay yok. elime herhangi bir tebligat ulaşmadığı için bilgi sahibi de olamadım.) Yukarıda okuduğum bilgiler dahilinde dilekçemi hazırladım mahkemeye ibraz edicem.
dilekçemde davalı taraf olarak emniyet müdürlüğünü mü göstericem. yoksa taraf göstermeme gerek yok mu acaba, itiraz konusu kısmında itiraz ettiğim ceza tutunaklarının tarih ve sayısını belirttim ancak hangi trafik şube müdürlüğünü ceza verdiği bilmediğim için ekleyemedim.
Old 17-09-2007, 13:01   #86
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ebru9889
.
dilekçemde davalı taraf olarak emniyet müdürlüğünü mü göstericem. yoksa taraf göstermeme gerek yok mu acaba, itiraz konusu kısmında itiraz ettiğim ceza tutunaklarının tarih ve sayısını belirttim ancak hangi trafik şube müdürlüğünü ceza verdiği bilmediğim için ekleyemedim.

Yetkili mahkeme, ceza tutanağını tanzim eden Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nün bulunduğu yer mahkemesedir. Taraf olarak söz konusu kurumu gösterip, bulunduğu yerdeki varsa trafik yoksa sulh ceza mahkemesine müracaat edeceksiniz. Haricen öğrenme şansınız yoksa, davayı açacağınız mahkemede yetki sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Saygılarımla
Old 18-09-2007, 13:58   #87
Nazan Ketizmen

Varsayılan Trafik Ceza Tutanağının iptal kararı

Merhabalar, Sayın Av.Ersincan'ın Trafik Ceza Tutanağının iptaline ilişkin karar örneği elimde var. Gıyabımda tutalan ceza tutanağının iptal edildiğine ilişikin mahkeme karar örneğini meslektaşıma faks numarası verirse gönderebilirim.
Old 18-09-2007, 15:34   #88
denipre

Varsayılan FotoĞrafli Ceza TutanaĞi

Selamlar.Konuya katkısı olması açısından bir müvekkil hakkında kamerayla tespit edilen ceza tutanakları hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.İstanbul Büyükşehir Belediyesi elektronik denetleme sistemi ile müvekkile ait aracın emniyet şeridi ihlali yaptığına dair 3 farklı kameradan 2 saniye aralıklarla çekilmiş fotoğraflarına istinaden ceza tutanağı fotoğraflar eklenerek müvekkile tebliğ edilmiş.

Açıklamalar ışığında düzenleme tarihi ile tebliğ tarihi arasında 3 aylık sürenin olduğunu tespit ettik.Ayrıca müvekkil aracı kullananın kendisi olmadığını iddia etmekte .
bir diğer hususta aracın emniyet şeridine gerçekten arıza veya acil durum neticesi girmiş olma ihtimali .Zira kamera kayıtlarıında aracın şeridi takip ederek uzunca süre yol aldığını gösterir uzak açı kamera tespiti mevcut değil.Şeridin anlık bir ihlali de olabilir.
fotoğraflı ceza tutanakları hakkında görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Saygılar..
Old 18-09-2007, 16:10   #89
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan denipre
Selamlar.Konuya katkısı olması açısından bir müvekkil hakkında kamerayla tespit edilen ceza tutanakları hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.İstanbul Büyükşehir Belediyesi elektronik denetleme sistemi ile müvekkile ait aracın emniyet şeridi ihlali yaptığına dair 3 farklı kameradan 2 saniye aralıklarla çekilmiş fotoğraflarına istinaden ceza tutanağı fotoğraflar eklenerek müvekkile tebliğ edilmiş.

Açıklamalar ışığında düzenleme tarihi ile tebliğ tarihi arasında 3 aylık sürenin olduğunu tespit ettik.Ayrıca müvekkil aracı kullananın kendisi olmadığını iddia etmekte .
bir diğer hususta aracın emniyet şeridine gerçekten arıza veya acil durum neticesi girmiş olma ihtimali .Zira kamera kayıtlarıında aracın şeridi takip ederek uzunca süre yol aldığını gösterir uzak açı kamera tespiti mevcut değil.Şeridin anlık bir ihlali de olabilir.
fotoğraflı ceza tutanakları hakkında görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Saygılar..

Sayın denipre,

TRAFİK PARA CEZALARININ TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK ESAS VE USULLER İLE KULLANILACAK BELGELER HAKKINDA YÖNETMELİK' in ilgili hükümleri uyarınca ve 10/a-b maddeleri gereğince tebligat işlemine 7 iş günü içinde başlanması gerekmektedir.

Siz 3 aylık süreden söz etmektesiniz. Demek ki Yönetmelik'te belirtilen süre çoktan geçmiştir. Dolayısıyla güvenlik kamerasını bırakın, video kamera çekimi dahi olsa, tutanak iptal edilmelidir. Çünkü esas olan suçu işleyenin savunmasını yapabilecek durumda olmasıdır.Kişi, 7 gün önce araç kullanıp kullanmadığını, nerede kullandığını hatırlayabilir. Ancak 3 ay önce veya bu forumda görüldüğü üzere 2 yıl önce nerede olduğunu hatırlayamaz. Dolayısıyla delillerini toplayamaz. Suçsuz ise, suçsuzluğunu kanıtlama şansını elinden almış olursunuz.

Ben trafik ceza tutanağını iptal ettirirken, yasadaki bir boşluktan yararlanmadım. Bazı okuyucuların aklına "avukatlar hem suç işleyip hem de yasal boşluktan yararlanarak ceza ödemiyorlar" gibi bir düşünce gelmesin diye açıklama yapmak zorunda hissediyorum. Ben ve benim gibi düşünenler, yasanın uygulanmasını talep etmektedirler. Yasa ve yönetmelik 7 gün içinde tutanağı tebliğe çıkarma zorunluğu getirmektedir. Bunun tek nedeni var, kişi bu süre içinde kendisini savunacak argümanlara ulaşabilecektir. Kısaca bu konuda da savunma hakkı kısıtlanamaz.

Bu forumu yeni okuyacak üyelerden diğer bir ricam da şu olacak: Bilgilenmek için forumu baştan itibaren okuyun lütfen. Daha sonra değişik bir soru sorma gereksinimi duyacaksanız, yine sorun.

Bu arada, tutanakları iptal ettirenleri tebrik ediyorum. Kararları paylaşmak isteyen üyelerimizi de bu tavırlarından dolayı alkışlıyorum.

Sayın denipre, yukarıda yazdıklarım genel açıklamalardır. Siz üzerinize alınmayın lütfen.

Saygılarımla
Old 19-09-2007, 11:49   #90
denipre

Sayın Meslektaşına teşekkür ediyoru.Bence de bu forumda yapılmaya çalışılan şey yasadaki boşlukları kullanmak değil ,hukuk devleti ilkesine katkıda bulunmaktadır.Malumunuz Sulh Ceza Mahkemelerinin bu konudaki kararları kesin olduğundan ,bu konuda içtihat yaratma biz avukatların ısrarları takipleri ile başvurularımız sonucunda olacaktır.
Bu arada forumda yetkili mahkemenin ceza tutunağını düzenleyen Trafik Denetleme Bölgesine göre belirleneceği belirtilmişti.Ancak malumunuz İstanbul'da örneğin A Bölgesinin hangi mahkemnin yetkisinde olduğuna dairbilgiyi nerden edinebiliriz?A bölgesi birden çok ilçeyi kapsıyorsa durum ne olacaktır.Bizim örneğimizde olay haliç köprüsü girişinde olmuş hemen altında Beyoğlu Adliyesi var .Acaba yetkii yer burası mı,A bölgesinin bağlı olduğu yer mi ?Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi