Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

babalık görevini yapmayan boşanmış eşe babalık davası

Konuyu Kilitleyin
Old 25-05-2010, 13:33   #1
Konuk

Varsayılan babalık görevini yapmayan boşanmış eşe babalık davası

Merhaba,ben 30 yaşında bir bayanım.13 yıl önce annemle babam şiddetli geçimsizlik ve dayak nedeniyle boşandılar.Ben o sırada Lise 2. sınıfa gidiyordum (17 yaşındaydım.).Babam çok içki içen,içince de kendini kaybeden biri olduğu için ondan korkardım ve annemin yanında kaldım.Göçmenlere 20 yıl ödemeli evlerden biri kura ile bize çıkmıştı annemle bu eve taşınıp, oturduk,bu esnada babamı hiç görmedim.Hiç aramadı.3 yıl önce de oturduğumuz ev onun olduğunu,evden çıkmamızı istediğine dair bize dava açmış fakat evin 4 kişiye ait olduğunu (annem,ben,abim ve babam) tapuda ıspatladık ve davayı kazandık.Yani bizi evden çıkaramadı.şimdide 13 yıl boyunca biz oturduğumuz için, onun da hakkı olduğu için bu zaman dilimi süresinceki hakkını karşılamak için kira bedeli davası açmış..Ben de kızı olarak 13 sene boyunca eğitim,evlilik(düğün),sağlık vs.. gibi durumlarımda babalık görevlerini yerine getirmediği için maddi manevi babalık davası açmak istiyorum. Bunu yapabilirmiyim?Ne yapmam gerekiyor?Ve hangi mahkemeye gitmem gerekiyor?Lütfen bana yardımcı olun..Şimdiden teşekkürler.
Old 25-05-2010, 19:37   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Babanın boşanma halinde velayet kendisinde olmaz ise, velayeti alan tarafa çocuğu için iştirak nafakası ödeme yükmlülüğü vardır ve bu yükümlülük 18 yaşın ikmali ile veya çocuğun eğitiminin sona ermesi ile biter.

Bunun dışanda, tmk 364 maddesine göre herkes yardım etmediği taktirde yoksulluğa düşecek alt soyu ya da üst soyu ve kardeşleri için nafaka vermekle yükümlüdür. Yoksulluğa düşer durumda değilseniz bu maddeden de yararlanamazsınız.

Bunların dışında babanıza karşı maddi tazminat davası açabilmeniz için, babanızın sebep olduğu maddi bir zararın varlığını ve miktarını kanıtlamanız gerekecektir. Yani somut bir maddi zarar gerekir.

Manevi tazminat davası açmanızda hukuken bir engel bulunmamaktadır. Ancak bu davayı kazanabilmeniz için de babanızın sosyal, kişisel haklarınıza zarar verdiğini kanıtlamanız gerekir..Babanızın size veya annenize karşı tehdit, sövme gibi hukuka aykırı eylemi varsa cumhuriyet başsavcılığına şikayet edebilirsiniz. Böyle bir tahkikat ve dava sonrası suç sabit görülürse; yine manevi tazminat davası açılabilmesi de mümkündür

Daha fazlası için bir avukatla doğrudan da görüşebilirsiniz.

Saygılarımızla,
Old 25-05-2010, 21:21   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,ben 30 yaşında bir bayanım.13 yıl önce annemle babam şiddetli geçimsizlik ve dayak nedeniyle boşandılar.Ben o sırada Lise 2. sınıfa gidiyordum (17 yaşındaydım.).Babam çok içki içen,içince de kendini kaybeden biri olduğu için ondan korkardım ve annemin yanında kaldım.Göçmenlere 20 yıl ödemeli evlerden biri kura ile bize çıkmıştı annemle bu eve taşınıp, oturduk,bu esnada babamı hiç görmedim.Hiç aramadı.3 yıl önce de oturduğumuz ev onun olduğunu,evden çıkmamızı istediğine dair bize dava açmış fakat evin 4 kişiye ait olduğunu (annem,ben,abim ve babam) tapuda ıspatladık ve davayı kazandık.Yani bizi evden çıkaramadı.şimdide 13 yıl boyunca biz oturduğumuz için, onun da hakkı olduğu için bu zaman dilimi süresinceki hakkını karşılamak için kira bedeli davası açmış..Ben de kızı olarak 13 sene boyunca eğitim,evlilik(düğün),sağlık vs.. gibi durumlarımda babalık görevlerini yerine getirmediği için maddi manevi babalık davası açmak istiyorum. Bunu yapabilirmiyim?Ne yapmam gerekiyor?Ve hangi mahkemeye gitmem gerekiyor?Lütfen bana yardımcı olun..Şimdiden teşekkürler.

Sayın Konuk,

Verilen cevaba aynen katılmakla birlikte, sizin için daha önemli olan bir hususta düşüncemi yazmak istiyorum. Taşınmazda babanızla birlikte hissedar durumundasınız. Babanızın ecr-i misil talep edebilmesi için, sizi "intifadan men" etmeliydi. Davadan önce "intifadan men" ettiğini kanıtlayamazsa geçmişe yönelik ecr-i misil talep edemez.

Açıklanan nedenlerle, bir avukattan mutlaka profesyonel destek alınız.
Old 26-05-2010, 00:11   #4
Konuk

Varsayılan teşekkür

sn. av.Ufuk ve sn.av.Suat Ergin cevaplarınız için çok teşekkür ederim.. beni aydınlatarak çok yardımcı oldunuz..Yalnız av. ufuk beye verdiği cevap ile ilgili bir sorum daha olacak."maddi tazminat davası için babanızın sebep olduğu maddi bir zararın varlığını ve miktarını kanıtlamanız gerekecektir. Yani somut bir maddi zarar gerekir." demişsiniz.babam biz evde yokken eve çilingir yardımıyla girip tüm eşyaları kaçırdı,komşulara da geleceğinden ve eşyaları alacağından heberimizin olduğunu yalanını söyleyip buzdolabından saç kurutma makinasına kadar herşeyi götürmüş.bu maddi zarardır bizim için ama nasıl kanıtlayabilirim ki? ayrıca ben maddi imkansızlıklar nedeniyle üniversiteyi kazanmama rağmen kayıt yaptırıp eğitimime devam edemedim. bu da maddi kayıp sayılabilir mi?
şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.
Old 26-05-2010, 11:07   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Yalnız av. ufuk beye verdiği cevap ile ilgili bir sorum daha olacak."maddi tazminat davası için babanızın sebep olduğu maddi bir zararın varlığını ve miktarını kanıtlamanız gerekecektir. Yani somut bir maddi zarar gerekir." demişsiniz.babam biz evde yokken eve çilingir yardımıyla girip tüm eşyaları kaçırdı,komşulara da geleceğinden ve eşyaları alacağından heberimizin olduğunu yalanını söyleyip buzdolabından saç kurutma makinasına kadar herşeyi götürmüş.bu maddi zarardır bizim için ama nasıl kanıtlayabilirim ki? ayrıca ben maddi imkansızlıklar nedeniyle üniversiteyi kazanmama rağmen kayıt yaptırıp eğitimime devam edemedim. bu da maddi kayıp sayılabilir mi?
şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Sayın Katılımcı,

Babanızın eve girip eşyaları alması ilk mesajımda belirttiğim gibi cumhuriyet savcılığına suç duyurusu yapılması gereken bir eylemdir. Bu fiil sonrası suç duyurusunda bulunmanız ve somut olayı tanık beyanları ile kanıtlama yoluna gitmeniz gerekirdi. Ve yine babanızın eve girişi annenizle evli iken mi evlilik birliği kesin sona ermiş halde mi gerçekleşti değerlendirme için bilinmesi gereken ayrıntılardır. Ayrıca olay ne zaman gerçekleşti vs.. ama en önemlisi fili yapanı ispatlamanız gerekir ki kendisine dava açılabilsin.

Maddi imkansızlık nedeni ile üniversiteye kayıt yaptıramadım demişsiniz ilk mesajımda belirttiğim gibi eğitim gören 18 yaşını ikmal etmiş çocuğu için baba nafaka ödemekle yükümlüdür. Böyle bir nafaka davası açmamışsınız. Bunu manevi tazminat davasına konu olacak biçimde değerlendirmek ve babanızın eğitim hakkınızı kusuru ile veya kastı ile engellediğinden bahsetmek oldukça zorlama bir yorum olacaktır.

Yine de daha fazla ayrıntı için ilk mesajımda belirtiğim gibi bir avukatla yüzyüze görüşmeniz, her tür hukuki problemde yararınıza olacaktır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.
Saygılarımla.
Old 26-05-2010, 11:55   #6
Konuk

Varsayılan teşekkür

sn. av.Ufuk , vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.Böyle bir site oluşturarak, insanları yönlendirebilmeniz çok güzel.. Bu siteyi var eden ve bilgileriyle emeği geçen herkese ve özellikle Avukatlarımıza çok teşekkür ederim.
İyi çalışmalar dilerim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi