Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Uzlaşma Ücretinde Serbest Meslek Makbuzu Ne Şekilde Doldurulur?

Yanıt
Old 19-03-2007, 09:22   #1
Av.EErdem

Varsayılan Uzlaşma Ücretinde Serbest Meslek Makbuzu Ne Şekilde Doldurulur?

Uzlaşma hizmetinde önceleri sanık, ücreti Baro'ya peşin olarak ödüyordu. Şimdiyse durum değişik. Ücret sanıktan alınmıyor da soruşturma gideri gibi Devletçe ödeniyor. (Taraflar uzlaşamazsa bu ücret için rücu hali düzenlenmiş.)
Cumhuriyet Savcılığı tahkikatı aşamasında uzlaşmacı avukat olarak görevlendirildim, sonuçta uzlaşma tutanağını da hazırlayıp sundum. Sorunum şu; bu hizmet için Serbest Meslek Makbuzunu nasıl düzenleyeceğim? Örneğin; İşverenin Adı Soyadı Adalaet Bakanlığı mı olacak, Cumhuriyet Savcılığı mı, bu mercilerse vergi hesap numaraları nasıl bulunacak. Bu arada bildiğim kadarıyla vergiden muaf kişilere KDV kesilmiyor, KDV ve Stopaj hususunda makbuza ne yazılacak? Yönetmelik değişikliğinden sonra ilk görevlendirme yapılan avukat benim ve önümde örnek yok.En kısa zamanda bu konuyu öğrenmem gerekiyor. Bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla...
Old 21-03-2007, 11:04   #3
Av.Turhan Demiroğlu

http://www.istanbulbarosu.org.tr/doc...lasmacevap.pdf

Bu adreste birtakım açıklamalar var ama sorunuzun cevabı değil değerli meslektaşım. Bu konuda makbuz kesmiş bir meslektaşımız çıkar mutlaka.
Saygılarımla..
Old 21-03-2007, 11:57   #4
Av.EErdem

Sayın Av. Turhan Demiroğlu,
Yönetmelik değişikliğinden sonra İstanbul'da uzlaşma yapılmış olduğunu duydum. Üye meslektaşlar arasında 2007 yılında uzlaşma yapan hiç arkadaşımız yok sanırım.
İlgilendiğiniz için yine de teşekkürlerimi sunarım.
Old 21-03-2007, 11:59   #5
ISIL YILMAZ

Ben de merak edip Ankara Barosuna sordum. En ufak bir fikirleri yok.
Saygılar.
Old 21-03-2007, 15:41   #6
ad-hoc

Çok komik bir durum ya, avukatlar bilmiyor, barolar bilmiyor e peki kim bilir bunu? TBB bilir mi mesela?
Old 22-03-2007, 09:16   #9
Av.Turhan Demiroğlu

Alıntı:
Yazan http://www.sivasbarosu.org.tr/detay.asp?cat=duyurular&nid=163&os=29
1. Makbuz Düzenlenen Kişinin Vergi Mükellefi (Deftere Tabi) Olmaması Halinde Makbuz Düzenleme Kuralları

Avukatlarda görülen durum genellikle müvekkillerinin deftere tabi olmadığı, bir muhasebecisi bulunmadığı ve beyanname vermediğidir. Bu durumdaki müvekkillere makbuz düzenlenirken;

1.1. KDV ayrıca gösterilmez ve KDV dahildir ibaresi kullanılır.
1.2. Stopaj kesilmemiştir ibaresi kullanılır.
1.3. Mükellefin adı soyadı ve adresi mutlaka yer alır.
1.4. Hukuki yardımın dayanağı olan mahkeme adı ve dosya numarası
1.5. İmza unutulmamalıdır.
1.6. Tarihte hata yapılması durumunda düzeltilmemeli makbuz iptal edilerek yenisi düzenlenmelidir.
1.7. Yapılan hatalar üzeri okunacak şekilde çizilerek yanına, altına veya üstüne doğrusu yazılarak düzeltilmelidir

Umarım yol gösterici olur.
Saygılar.
Old 22-03-2007, 09:44   #10
Av.EErdem

Sayın Demiroğlu;
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Aslında kafamı karıştıran, bir avukat arkadaşımın KDV hariç olmak zorunda demesinden kaynaklanmıştı. Diğer müvekkillere yaptığım gibi dahildir ibaresini kullansam, ileride sorun olur mu diye düşünmüştüm. Ancak ben yine de KDV'yi dahil tutayım, risk almaya gerek yok. Stopaj meselesi var bir de, işin ilginç olan kısmı muhasebeciler de fikir yürütemiyor.
Old 22-03-2007, 09:46   #11
Av.Turhan Demiroğlu

Bence de KDV dahildir şeklinde makbuz kesin.
İdare vergi mükellefi olmadığından stopaj hesaplanmayacaktır anladığım kadarıyla. Kolay gelsin.
Old 22-03-2007, 09:48   #12
Av.EErdem

Sayın Demiroğlu;
Yukarıda göndermiş olduğunuz linke gidince aklıma bir fikir geldi. Ordu Barosu Uzlaşma ücretini CMK ücreti içinde belirtmiş. Yani sarf kararı ile CMK ücreti aldığımızda keseceğimiz Serbest Meslek Makbuzu ile uzlaşmadaki aynı olmalı. ne yazık ki eylem kararı verildi ve kimse CMK ücreti de almıyor.(Ne kadar bahtsızım!) Belki sitede; sarf kararı üzerine CMK ücreti alan arkadaşlar vardır ve yardımcı olurlar.
Old 22-03-2007, 11:17   #13
irfan AYDIN

Varsayılan Serbest Meslek Makbuzu

Sn. Av. Erdem;
Serbest meslek makbuzunun kimin tarafından, hangi hallerde düzenleneceğine ilişkin kurallar 213 Sayılı VUK'un 236. maddesiyle düzenlenmiştir.
Bu madde hükmüne göre, serbest meslek makbuzu düzenlenebilmesi için;
a-Tahsilat şarttır.
b-Makbuz müşteri adına düzenlenmelidir.
Olayda müşteri ya da işveren Cumhuriyet Başsavcılığı'dır.
Size ödenmesi gereken net ücret, gelir vergisi kesilmiş KDV'si eklenmiş ücrettir. Böyle oluncada; Size ödenen KDV dahil net ücretten öncelikle brüt ücrete göre hesaplanan KDV'yi düşmelisiniz. Kalan para, vergisi ödenmiş net ücretinizi oluşturur. Bu ücretin %100'si ise brüt ücrettir.
Örneğin; yapılan işin KDV dahil brüt ücreti 118 YTL olduğunu varsaydığımızda;
KDV dahil brüt ücret.................................118 YTL
KDV............................................... ........18 YTL
Brüt ücret(Gelir vergisi matrahı)(118-18)......100 YTL
Tevkifi gereken GV(100x%20).................... 20 YTL
Tamamı size ait net ücret (100-20).............. 80 YTL
KDV dahil elinize geçecek miktar(80+18)........ 98 YTL
Old 22-03-2007, 15:58   #15
irfan AYDIN

Bu sitenin zaten amacı yardımlaşma ve dayanışmadır.
Şahsen bilgilerin paylaşıldıkça çoğalacağına inananlardanım. Katkıda bulunabildiysek ne mutlu.
Saygılarımla.
Old 19-09-2007, 08:09   #16
Av.EErdem

Bu konuyu açmamın üzerinden çok uzun zaman geçti. Sorunu 2 farklı şekilde çözmem gerektiği için sizlerle paylaşmak istedim. Bu soruyu sorduğum sırada acil olarak serbest meslek makbuzu düzenlemem gerekiyordu. Sakarya'nın ilçelerinden birinde yaptığım uzalaşma için çok malesef ki savcı ile ücret konusunda sıkıntı yaşadığımdan zaman kazanmış oldum. Serbest meslek makbuzunu stopaj ve kdv'yi ayrı ayrı kalemler halinde hesaplayarak düzenledim teslim ettim. Zaten Savcı bu şekilde olmazsa ödeme yapmıyordu. Ancak bundan 15 gün sonra Adapazarı'nda bitirdiğim bir uzlaşma için benden makbuz istenmedi. Tıpkı mahkemelerde bilirkişilerin ücretleri için izlenen yolun izleneceği, verginin kesilerek verileceği açıklandı ve böylece sorun halledilmiş oldu. Birbirinden habersiz savcılarla farklı yollardan bu sıkıntıda halledilmiş oldu.
Old 19-09-2007, 22:45   #17
irfan AYDIN

Varsayılan İkinci Uygulama Yanlış

Sn.EERDEM;
Serbest meslek erbapları elde ettikleri serbest meslek kazançları nedeniyle KDV ödemekle yükümlüdürler.Dolayıslada serbest meslek makbuzu düzenlemek zorundadırlar.Bilirkişilerin elde ettikleri ise ücret olup kdv ye tabi değildir.(193/61-5) Bu nedenlede Avukatların kazançları ile bilirkişilerin ücretleri hakkında aynı uygulama yapılamaz.Yeni bir düzenleme varda ben bilmiyorsam açıklama yaparsanız memnun olurum.
Selam,sevgi ve saygılarımla.
Old 20-09-2007, 10:35   #18
Av.EErdem

Tıpkı İş Mahkemelerinde bilirkişilik yapan avukatlar gibi,uzlaşma ücreti de vergisi kaynakta kesilerek avukata veriliyor ve makbuz kesilmesi istenmiyor. Uzlaşma konusunda Cumhuriyet Başsavcılığının izlediği yöntem bu. Ücret alırken içime sinmedi ve ya yanlış bir yol ise diye huzursuz oldum ama, bir çok meslektaşım da aynı durumda ve bu bizzat Savcılığın sorumluluğunda olduğundan tedirginliğim sona erdi.
Old 20-09-2007, 16:18   #19
YALÇIN ÖNDER

avukatların vergilendirilmesine ilişkin seminer notlarından alınmıştır:
///////////
B-BAROLARCA AÇIKLANAN ASGARİ TARİFEYE KDV DAHİL MİDİR?
BAROLARCA AÇIKLANAN ASGARİ TARİFE GÖRE ALINAN ÜCRETLER, +KDV Mİ OLARAK MÜŞTERİYE YANSITILACAK YOKSA BU ÜCRETLERE KATMA DEĞER VERGİSİ DAHİL Mİ KABUL EDİLECEK.
KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNUMUZUN 20. MADDESİNİN 4. BENDİNDE, BELLİ BİR TARİFE GÖRE FİYATI TESPİT EDEN HALLERDE TARİFEDE YER ALAN BEDEL İÇERİSİNDE KATMA DEĞER VERGİSİNİN DE BULUNMASI GEREKMEKTE. YANİ EĞER BELLİ BİR TARİFEYE BAĞLI OLARAK VERİLEN HİZMETİN BEDELİ TESPİT EDİLMİŞSE Kİ, BAROLARCA AÇIKLANAN TARİFELER, AVUKAT ÜCRETLERİNE İLİŞKİN TARİFELER BU KAPSAMA GİRMEKTE, BU TARİFEDE AÇIKLANAN ÜCRETLERE KATMA DEĞER VERGİSİ YASAMIZIN 20/4. HÜKMÜ ÇERÇEVESİNDE KATMA DEĞER VERGİSİNİN DE DAHİL OLDUĞU KABUL EDİLMEKTEDİR.

C-AVUKATLARDA KDV TEVKİFATI UYGULAMASI:
KDV’NUN 9. MADDESİ HÜKMÜ VE 91 SERİ NO.LU KDV GENEL TEBLİĞİ’NDE YAPILAN AÇIKLAMALARA GÖRE;
• GENEL BÜTÇEYE DAHİL DAİRELER, KATMA BÜTÇELİ İDARELER, İL ÖZEL İDARELERİ, BELEDİYELER VE BUNLARIN TEŞKİL ETTİKLERİ BİRLİKLER,
• DÖNER SERMAYELİ KURULUŞLAR
• KANUNLA KURULAN KAMU KURUM VE KURULUŞLARI,
• ÜNİVERSİTELER (VAKIF ÜNİVERSİTELERİ HARİÇ)
• KANUNLA KURULAN VEYA TÜZEL KİŞİLİĞİ HAİZ EMEKLİ VE YARDIM SANDIKLARI
• BANKALAR VE ÖZEL FİNANS KURUMLARI
• KAMU İKTİSADİ TEŞEBBÜSLERİ
• ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINDAKİ KURULUŞLAR
• ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ İLE MENKUL KIYMETLER, VADELİ İŞLEMLER BORSALARI DAHİL BÜTÜN BORSALAR,
• YARIDAN FAZLA HİSSESİ DOĞRUDAN YUKARIDA SAYILAN KURUM VE KURULUŞLARA AİT OLAN(TEK BAŞINA VEYA BİRLİKTE) KURUM, KURULUŞ VE İŞLETMELER
SERBEST OLARAK AVUKATLIK FAALİYETİNDE BULUNANLARDAN ALMIŞ OLDUKLARI DANIŞMANLIK HİZMETLERİNE İLİŞKİN HESAPLANAN KDV’NİN %50 NİSPETİNDE OLAN KISMINI AVUKATLARA ÖDEMEYİP SORUMLU SIFATIYLA BEYAN ETMEK VE VERGİ DAİRESİNE ÖDEMEK ÜZERE TEVKİFATA TABİ TUTMAK ZORUNDADIRLAR.
TEVKİFATA TABİ DANIŞMANLIK HİZMETİ İFA EDEN AVUKAT HİZMETİN YAPILDIĞI DÖNEMDEKİ KDV BEYANNAMESİNDE HESAPLANAN KDV SUTUNUNDA DANIŞMANLIK HİZMETİNE AİT HESAPLANAN KDV’NİN TAMAMINI DEĞİL TEVKİFAT SONRASI KALAN KISMI YAZACAKLARDIR. HİZMETE AİT TEVKİFATIN İADESİNİN TALEP ETMESİ HALİNDE İSE BEYANNAMENİN “DİĞER İADE HAKKI DOĞURAN İŞLEMLER” BAŞLIKLI KISMA KDV HARİÇ HİZMET TUTARI VE İADEYE KONU TEVKİF EDİLEN KDV TUTARI YAZILACAKTIR.İADE EDİLECEK KDV HİÇBİR ZAMAN TEVKİF EDİLEN KDV TUTARINI AŞAMAYACAKTIR.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi