Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yeni İhale Yasası

Yanıt
Old 01-07-2003, 13:28   #1
o.balci

Varsayılan Yeni İhale Yasası

Merhabalar,
4734 numaralı Kamu İhale Kanunu 'nun kapsadığı kurum ve kuruluşlar aynı kanunun 1 ve 2 maddelerinde sayılmış..Fakat bazı vakıf yöneticilerine; 1 maddede anılan "kamu denetimine tabi kurum ve kuruluşların" içine özel vakıfların da gireceği söylenmiştir.Ben kanunu alıp incelediğimde bunun mümkün olamadığını,çünkü bu yasanın kamu kurum ve kuruluşları için geçerli olduğunu,özel vakıfların Maliye Bakanlığı'nca denetleniyor olsa bile kamu kurumu sayılamayacağını anlattım.Maalesef bu yetkililer Vakıflar İl Müdürlüğüne bu konu hakkında başvurdukların da yeterli bir cevap alamadıklarından şikayetçiler...
Bu konu hakkında bilg,ilerinizi paylaşmanızı rica ederim..
Old 02-07-2003, 22:05   #2
Armağan Konyalı

Sayın o.balcı,

Sizin cevabınız doğru; tatmin edici...

Başkalarını boşverin. Müvekkiller avukatlarını daha çok çalıştırmak
için ''ama başkası böyle diyor'' diyerek sanal bir tartışma yaratırlar. Bu bir tuzaktır.

Siz kitabınıza baktıysanız, kitapsızlara aldırmayın. :-)

Saygılarımla

Bir Dost
Old 03-07-2003, 16:09   #4
o.balci

Bir sorum daha olacak;özel bir vakfın tabii üyeleri arasında vali ve belediye başkanının bulunması bu vakfın yasa kapsamına dahil olmasını gerektirir mi? şimdiden teşekkürler
Old 03-07-2003, 18:54   #5
Armağan Konyalı

Sayın o.balci,

''Özel vakıf'' dediğiniz için kanun kapsamında olmadığını yazmıştım. Ancak bazı vakıfların kanuna tabi olduğuna ilişkin bir tebliğ ile kamu İhale Kurumunun kararları yayınlanmıştır.

İlgili tebliğin tarihi, numarası ve adresi aşağıda sunulmuş ve ilgili maddesi de aktarılmıştır.

RESMİ GAZETE SAYISI: 25087
RESMİ GAZETE TARİHİ: 22.04.2003

Kamu İhale Tebliği (Tebliğ No: 2003/5)

http://www.kik.gov.tr/ihalemevzuat/t.../kikt20035.htm

A. 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun “Kapsam” Başlıklı 2 nci Maddesine İlişkin Alınan Kamu İhale Kurulu Kararları

1. İdareye Bağlı Dernekler, Vakıflar, Tüzel Kişiler

4734 sayılı Kamu İhale Kanununun “Kapsam” başlıklı 2 nci maddesinde, “genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, özel idareler ve belediyeler ile bunlara bağlı birlikler, tüzel kişilikler” Kanun kapsamında sayılmıştır.

Dernek, vakıf veya sandık gibi özel hukuk tüzel kişilerinin bir idareye bağlı olması durumu;

- İdarenin bütçesinden tüzel kişiliğe kaynak aktarılması, personel, araç, gereç ve ikametgah sağlanması,

- Tüzel kişiliğin idarenin görev alanında faaliyet göstermesi veya idareye görev olarak verilen bazı hizmetlerin tüzel kişilik tarafından doğrudan veya dolayısıyla görülmesi ve bu hizmetin karşılığı olarak her ne ad altında olursa olsun gelir elde edilmesi,

- Dernek tüzüğünde, vakıf senedinde veya sandık ana statüsünde idare teşkilatında görevli kamu personelinin görevleri nedeniyle, dernek veya vakıfların üyeliklerinde, yönetim ve denetiminde bulunmalarının öngörülmüş olması ve bu şekilde organik bağ kurulması,

biçiminde ortaya çıkmakta olduğundan, konular bu belirlemeler çerçevesinde değerlendirilmiştir
........
Kızılay ve Türk Hava Kurumu kanun kapsamı dışındadır.

.......
c. Çevre Koruma Vakıfları

Valilikler bünyesinde oluşturulan, valilikler ve çevre işlerinden sorumlu Bakanlığın gözetim ve denetimi altında faaliyet gösteren, Bakanlığın üstlendiği görevi yerine getirmede katkı sağlayan ve Bakanlığın genel politikaları, plan ve programları istikametinde faaliyet göstermek, vakıf çalışmaları hakkında çevreden sorumlu Devlet Bakanına düzenli olarak rapor vermek durumunda olan, kamu görevlilerinin bu görevleri nedeniyle yönetim ve denetiminde oldukları Çevre Koruma Vakıfları; idare bünyesinde yer alan ve idare ile bağlılık ilişkisi bulunan birer tüzel kişilik niteliğinde olup, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 2 nci maddesinin (a) bendi gereği Kanun kapsamında bulunmaktadır. (Kamu İhale Kurulunun 01.04.2003 tarih ve 2003/DK.D-93 sayılı kararı)
................
d. İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı

4357 sayılı “Hususi İdareden Maaş Alan İlkokul Öğretmenlerinin Kadrolarına, Terfi, Taltif ve Cezalandırılmalarına ve Bu Öğretmenler İçin Teşkil Edilecek Sağlık ve İçtimai Yardım Sandığı ile Yapı Sandığına ve Öğretmenlerin Alacaklarına Dair” Kanunun 11 inci maddesi uyarınca İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir tüzel kişiliktir. İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı Ana statüsünün 1 inci maddesinde de; İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığının Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak kurulduğu belirtilmiştir.

İlkokul Öğretmenleri Sağlık Ve Sosyal Yardım Sandığı, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir tüzel kişilik olması sebebiyle; 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 2 nci maddesinin (a) bendi uyarınca Kanun kapsamında bulunmaktadır. (Kamu İhale Kurulunun 10.04.2003 tarih ve 2003/DK.D-113 sayılı kararı)
............
Vakıf yüksek öğretim kurumları kanuna tabidir.
...........
b. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

29.05.1986 tarih ve 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununa dayanarak fakru zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan vatandaşlar ile gerektiğinde her ne suretle olursa olsun Türkiye’ye kabul edilmiş veya gelmiş olan kişilere yardım etmek, sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımının adilane bir şekilde tevzi edilmesini sağlamak, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik etmek amacı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kurulmuştur.

3294 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonunda toplanacak kaynakların dağıtımının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları eliyle yapılacağı hükmüne yer verilmiştir.

Aynı Kanunun 7 inci maddesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonunda toplanan kaynağın ülke çapında ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi ve ayni olarak dağıtılması amacıyla her il ve ilçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kurulacağı emredici hüküm olarak yer almıştır.

Mülki idare amirleri vakfın tabii başkanı olup, illerde belediye başkanı, emniyet müdürü, defterdar, il milli eğitim müdürü, il sağlık müdürü, il Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu müdürü ve müftü; ilçelerde belediye başkanı, ilçe emniyet üst görevlisi, mal müdürü, ilçe milli eğitim müdürü, Sağlık Bakanlığı’nın ilçe üst görevlisi ve müftü vakfın mütevelli heyetidir.

3294 sayılı Kanunun 8 inci maddesine göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının gelirleri;

(a) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonundan aktarılacak miktardan,

(b) Mahalli idare bütçelerinden % 2 oranında ayrılacak paydan (köyler hariç),

(c) Her nevi fitre, zekat, kurban derileri ve bağırsak yardımlarından,

(d) İşletme ve iştiraklerden elde edilecek gelirlerden,

(e) Diğer gelirlerden

teşekkül etmektedir.

(b) bendinde belirtilen payların bütçe yılı içinde ödenmemesi halinde, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının tahsil edilmemiş alacak miktarı mahalli idarelere İller Bankasınca ödenecek paylardan, mahalli idarelerin mahalli ve müşterek ihtiyaçların giderilmesi amacıyla yaptıkları hizmetlerden elde ettikleri gelirler hariç olmak üzere, her türlü ticarî ve iktisadi teşebbüsleri sonucu temin ettikleri gelirlerden vakfın yazılı müracaatı üzerine ödemeyi yapacak kuruluşlarca re’sen kesilerek doğrudan ilgili vakıflara gönderilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, kamu kaynağı kullanan, kamu denetimine tâbi, özel kanunla kurulmuş ve kendisine kamu görevi verilmiş tüzel kişiliğe sahip kuruluşlardan olduklarından, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında bulunmaktadırlar. (Kamu İhale Kurulunun 18.02.2003 tarih ve 2003/DK.D-26 sayılı kararı)
Old 04-07-2003, 10:51   #6
o.balci

Tebliğ için çok teşekkür ederim
"- Dernek tüzüğünde, vakıf senedinde veya sandık ana statüsünde idare teşkilatında görevli kamu personelinin görevleri nedeniyle, dernek veya vakıfların üyeliklerinde, yönetim ve denetiminde bulunmalarının öngörülmüş olması ve bu şekilde organik bağ kurulması,"
Galiba benim sorumla ilgili olan bölüm bu...Fakat olayı biraz daha açacak olursak; özel bir vakfın tabi üyesi olan vali ve belediye başkanı,o vakıfda görevleri dolayısıyla üye değil sadece üye olmaları durumunda durum ne olacaktır?Yani bir valinin özel bir vakfa tabi üye olması,organik bir bağ kurulması ve bu vakfın bu yasaya dahil olması için yeterlimidir??
cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum,şimdiden teşekkürler
Old 04-07-2003, 20:31   #7
Armağan Konyalı

Sayın o.balcı,

Vali Bey'in üyeniz olması, ihale yasasına tabi olmanızı gerektirmez; sadece vakfa şeref verir.

''Çevre Koruma Vakıfları'' örneğine bakarsanız, ''idareye bağlı olmanın'' ne demek olduğu daha açık anlaşılır. Türk Hava Kurumu bile kanuna tabi değil.

Vakıf üniversitelerinin kanuna tabi olmasının nedeni ise, kuruluş kanunlarında birer ''kamu tüzel kişisi'' olarak tanımlanmalarıdır.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 07-07-2003, 09:09   #8
o.balci

Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum
iyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi