Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sağlık Meslek Lisesi Mezunu Öğrencilerin Staj Ücreti

Yanıt
Old 07-09-2017, 13:29   #1
Av.Sese

Varsayılan Sağlık Meslek Lisesi Mezunu Öğrencilerin Staj Ücreti

Herkese merhabalar, Sağlık meslek lisesinden bu yıl mezun olan öğrenci için zorunlu staj süresince alamadığı staj ücretine ilişkin dava açmayı düşünüyoruz. Daha önce bununla ilgili dava açmış,karara çıkmış dosyaları olan meslektaşlarımdan fikir edinmek istiyorum. Bu tür davada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Birde dava değeri olarak ne belirttiniz?
Old 26-09-2017, 09:20   #2
CHERİİ

Sayın Meslektaşım,
Bahsi geçen davayı belirsiz alacak davası olarak açtık ve kazandık.Staj sürelerini de göz önünde bulundurarak dava değerini sembolik bir rakam (100,00 TL) girdik.Mesleki Eğitim Kanunu'nun 25. maddesine dayanarak talepte bulunmalısnız.

Madde 25 – Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar; aday çırak veya çırağın velisi veya vasisi veya kişi reşit ise kendisi; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında Bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. (Değişik son cümle: 13/2/2011-6111/64 md.) Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemez.
Old 07-10-2017, 01:13   #3
Av.Sese

Saygıdeģer meslektaşım, Cevabınızı yeni gördüm. Çok teşekkür ederim cevapladığınız için. Eğer mümkünse davanın seyri ile biraz detay verebilir misiniz? Ve rica etsem gerekçeli karar elinize ulaştiysa paylaşabilir misiniz?
Old 06-12-2017, 10:47   #4
baharzeynep

Alıntı:
Yazan CHERİİ
Sayın Meslektaşım,
Bahsi geçen davayı belirsiz alacak davası olarak açtık ve kazandık.Staj sürelerini de göz önünde bulundurarak dava değerini sembolik bir rakam (100,00 TL) girdik.Mesleki Eğitim Kanunu'nun 25. maddesine dayanarak talepte bulunmalısnız.

Madde 25 – Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar; aday çırak veya çırağın velisi veya vasisi veya kişi reşit ise kendisi; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında Bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. (Değişik son cümle: 13/2/2011-6111/64 md.) Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemez.

Merhabalar sevgili meslektaşım, ben de staj ücret alacağına ilişkin dava hazırlık aşamasındayım ama henüz netleştiremediğim bazı hususlar var. Siz de daha öncesinden böylesi bir dava açtığınız için sormak istedim. Yanıtlarsanız çok memnun olurum.

7 hemşirelik öğrencisi için Sağlık Bakanlığı'na dava açacağım. Öğrencilerin her biri ayrı şehirde. Bir öğrenci lise 3 te a hastanesinde yaz dönemi stajını b hastanesinde diğer yaz dönemini c hastanesinde yapmış. Bu yedi öğrenci için de durum böyle. Davaları ayrı ayrı değil de seri dava şeklinde açabilir miyim? Bir diğer husus öğrencilerden biri bir dönem stajını özel hastanede yapmış bu durumda da yine dava sağlık bakanlığına mı açılır yoksa özel hastane mi davalı olarak gösterilmeli?
Old 04-06-2018, 15:19   #5
eozek

Merhaba baharzeynep hanım

En son sorularınıza ilişkin bir çözüme varabildiniz mi??

Benim de benzer türden bir davam olacak da..

Teşekkürler
Old 04-06-2018, 15:25   #6
eozek

Merhaba baharzeynep hanım

En son sorularınıza ilişkin bir çözüme varabildiniz mi??

Benim de benzer türden bir davam olacak da..

Teşekkürler

Alıntı:
Yazan baharzeynep
Merhabalar sevgili meslektaşım, ben de staj ücret alacağına ilişkin dava hazırlık aşamasındayım ama henüz netleştiremediğim bazı hususlar var. Siz de daha öncesinden böylesi bir dava açtığınız için sormak istedim. Yanıtlarsanız çok memnun olurum.

7 hemşirelik öğrencisi için Sağlık Bakanlığı'na dava açacağım. Öğrencilerin her biri ayrı şehirde. Bir öğrenci lise 3 te a hastanesinde yaz dönemi stajını b hastanesinde diğer yaz dönemini c hastanesinde yapmış. Bu yedi öğrenci için de durum böyle. Davaları ayrı ayrı değil de seri dava şeklinde açabilir miyim? Bir diğer husus öğrencilerden biri bir dönem stajını özel hastanede yapmış bu durumda da yine dava sağlık bakanlığına mı açılır yoksa özel hastane mi davalı olarak gösterilmeli?
Old 04-06-2018, 23:38   #7
müjdat akyar

merhabalar değerli üyeler bende meslek yüksek okullarında okuyup yaz stajı uygulamasında üniversitelerde stajını yapan öğrencilerin staj ücretini tahsil etmek için dava açmayı düşünüyorum.
merak ettiğim şey iki husus var 1.si öğrenciler staj yapmadan önce sözleşme imzalamışlar herhangi bir hak ve alacak talep etmediklerine dair 2.si bu staj zorunu eğitim kapsamına alınıp mahkeme tarafından ret edilebilir mi ?
bide önceden idareye başvuru şartı var mıdır ?
teşekkürler...
Old 05-06-2018, 10:55   #8
baharzeynep

Varsayılan staj ücret alacağı

Merhabalar meslektaşım,
Davaları Ankara'da ayrı ayrı açtım, seri dava şeklinde olmuyormuş, ama eğer toplu açacaksınız aynı mahkemeye düşmesini sağlayabilirmişsiniz benim hepsi farklı mahkemelere düştü. Ankara da işler hızlı ilerliyor 2.duruşmada bitecek gibi. Davaları fazlaya ilişkin hakları saklı tutarak kısmi olarak açtım. Tabi belirsiz yahut kısmi olarak belirtmedim. Bir dosyam da sonuçlanmak üzere. Ayrıca sadece devlet hastanesinden ve eğitim öğretim dönemine ait staj ücretini talep ettim. Ekstra sormak istedikleriniz olursa yardımcı olabilirim.
Old 06-06-2018, 15:00   #9
Av. Mustafa B.

Alıntı:
Yazan baharzeynep
Merhabalar meslektaşım,
Davaları Ankara'da ayrı ayrı açtım, seri dava şeklinde olmuyormuş, ama eğer toplu açacaksınız aynı mahkemeye düşmesini sağlayabilirmişsiniz benim hepsi farklı mahkemelere düştü. Ankara da işler hızlı ilerliyor 2.duruşmada bitecek gibi. Davaları fazlaya ilişkin hakları saklı tutarak kısmi olarak açtım. Tabi belirsiz yahut kısmi olarak belirtmedim. Bir dosyam da sonuçlanmak üzere. Ayrıca sadece devlet hastanesinden ve eğitim öğretim dönemine ait staj ücretini talep ettim. Ekstra sormak istedikleriniz olursa yardımcı olabilirim.

Bahar hanım, lise öğrencileri için öncelikle MEB'e veya okula ücretlerin ödenmesi hakkında talepte bulundunuz mu? MEB bir genelge yayınlamıştı. O yüzden soruyorum ödeme yapıyorlar mı diye.
Old 11-06-2018, 09:21   #10
baharzeynep

Alıntı:
Yazan Stj. Av. Mustafa B.
Bahar hanım, lise öğrencileri için öncelikle MEB'e veya okula ücretlerin ödenmesi hakkında talepte bulundunuz mu? MEB bir genelge yayınlamıştı. O yüzden soruyorum ödeme yapıyorlar mı diye.

Merhabalar, dava öncesinde kuruma başvuru zorunluluğu yok ama sağlık liseleri için hastanelerin ödeme yaptığını öğrenmiş bulunuyorum. Muhtemelen MEB de de durum aynıdır. Müvekkillerden biri dava sürecinde hastaneden parasını almış bu sebeple davamız konusuz kalacak fakat vekalet ücretine hükmedileceği için bizim için sakıncası yok erken karara bağlanmış olacak.
Old 11-06-2018, 09:26   #11
baharzeynep

Alıntı:
Yazan müjdat akyar
merhabalar değerli üyeler bende meslek yüksek okullarında okuyup yaz stajı uygulamasında üniversitelerde stajını yapan öğrencilerin staj ücretini tahsil etmek için dava açmayı düşünüyorum.
merak ettiğim şey iki husus var 1.si öğrenciler staj yapmadan önce sözleşme imzalamışlar herhangi bir hak ve alacak talep etmediklerine dair 2.si bu staj zorunu eğitim kapsamına alınıp mahkeme tarafından ret edilebilir mi ?
bide önceden idareye başvuru şartı var mıdır ?
teşekkürler...

Merhabalar, yaz stajı ücretlerinin talep edilemeyeceği konusunda bir yazı okumuştum ben de riske almamak içinde sadece eylül haziran arası staj ücretlerini talep ettim. Sözleşmenin hiçbir hükmü yok çünkü öğrencilere kanunen tanınan bir hak. 2. davanın red edilme durumu yok eğer zamanaşımına uğramadıysa. İdareye de başvuru şartı bulunmuyor.
Old 16-06-2018, 19:06   #12
Av.Cihat YILDIZ

Alıntı:
Yazan baharzeynep
Merhabalar meslektaşım,

Bahar Hanım merhabalar,
Biz de Sağlık Meslek lisesi Anestezi bölümü öğrencileri için bu davayı açtık. 1 tane dosyamızın bilirkişi raporu geldi ancak rapor olması gerekenin 1/3'ü kadar geldi. Bilirkişi hesabına göre asgari ücretin %30'unu almış sonra 1 ayda 30 gün var diyerek bunu 30'a bölmüş günlük düşen miktarı hesaplamış daha sonrasında bunu staj yapılan gün sayısıyla çarparak stajda alınması gereken ücreti hesaplamış. Bu çocuklar lise 3'te haftada 2 gün staj yapıyorlar bu da ayda 8-9 gün yapıyor. (2015/2016 dönemi lise 3 öğrencisi için rapor 773,00 TL geldi). Dolayısıyla rapor beklediğimiz 3'te 1'i kadar geldi. Genelgeye dayanarak hastaneye başvuran öğrenciler bile şu an hakkını tam olarak alabiliyorken mali bilirkişiden gelen rapor son derece eksik.

Bahar Hanım sizden ricam varsa elinizde bu konuyla alakalı bilirkişi raporu gönderebilirseniz çok sevinirim.
Old 18-06-2018, 13:12   #13
usta88

Merhaba meslektaşlarım,
meslek lisesi öğrencileri için ben de bu konuyu araştırmıştım ama Milli Eğitim herkesin parasını yatırmış zaten. Sağlık lisesi öğrencilerine de sorduğum da stajda paramız ödendi dediler. Ama başka şehirde olan bir arkadaşım bu işten güzel ekmek yedi. Acaba şehirler arasında farklılık mevcut mudur?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi