Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bozma Sonrası Düşürülen Nafaka, Takas, İtfa

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2017, 11:01   #1
M. Emre Bulut

Varsayılan Bozma Sonrası Düşürülen Nafaka, Takas, İtfa

Merhabalar saygıdeğer meslektaşlarım,

Tereddütte kaldığım bir dava var. Müvekkil aleyhine hükmedilen nafaka temyizimiz üzerine bozularak neredeyse yarı oranında düşürülmüştür. İlk verilen karar üzerine müvekkil yüksek nafaka oranından 2 yıldır ödeme yapmıştır.
Şuan oldukça fazla miktarda yaptığımız ödeme mevcuttur.

Borçlu kadının üzerine kayıtlı hiçbir şeyi yok. Yani fazla bedelin tahsilini talep etmek işime yaramıyor.

Bu nedenle de evvelki ödemelerin gelecek ödemelere sayılması amacıyla İcra Müdürlüğüne itfa talepli bir başvuru yaptım ancak başvurum reddedildi. Hatta karşı taraf yeni nafaka bedeli için borç muhtırası dahi gönderdi. Şimdi izlenecek yol konusunda kararsızım.

İcra Müdürlüğünün işleminin iptali yoluna mı gitmeliyim, yoksa İcra Mahkemesi' ne itfa talepli bir dava mı açmalıyım, yoksa Aile Mahkemesi' ne mi başvurmalıyım. Emsal kararlar araştırdım ama benzer bir karar bulamadım.

Bu yönde elinizde bir karar, tecrübe ve fikir var ise paylaşmanızı rica ederim.

Şimdiden teşekkür ederim.
Old 14-04-2017, 12:02   #2
Av. Eda Yıldırım İlhan

Meslektaşım,
kararda nafaka için kesinleşene kadar şu kadar diye belirtilmesi gerekirdir.
O şekilde belirtilmemiş mi? Kesinleşme kısmı olmalı diye düşündüm o nedenle bozma ile dönen nafaka miktarı da kesinleşme sonrasını etkilemeli.
Benim kanaatim bu şekilde.
Old 14-04-2017, 14:20   #3
M. Emre Bulut

Alıntı:
Yazan Av. Eda Yıldırım İlhan
Meslektaşım,
kararda nafaka için kesinleşene kadar şu kadar diye belirtilmesi gerekirdir.
O şekilde belirtilmemiş mi? Kesinleşme kısmı olmalı diye düşündüm o nedenle bozma ile dönen nafaka miktarı da kesinleşme sonrasını etkilemeli.
Benim kanaatim bu şekilde.

Cevabınız için teşekkür ederim.
Bozma öncesi karar kesinleşmeden infaz edilmiş, bozma sonrasında da İcra Müdürü' nün aynı ilama dayalı karara göre kesinleşme beklemeden fazla ödenen bedeli mahsup etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Esasen kesinleşmeyi beklesek dahi aynı sorun ortaya çıkacak. Yani fazladan ödenen bedelin alacaklıdan tahsili yerine ödenecek bedellerden mahsup edilmesi gerekli. Zira bahsettiğim üzere bu halde tahsil kabiliyeti mümkün olmayan bir alacak olacaktır. Gelecekteki yapacağımız ödemelere mahsup edilmesi gerektiğine dair bir içtihat bulabilirsem buna dayanacağım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi