Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kadastro kaydının değişikliği- tapu iptal ve tescil

Yanıt
Old 02-08-2010, 14:14   #1
hewal65

Varsayılan kadastro kaydının değişikliği- tapu iptal ve tescil

değerli meslektaşlarım,
müvekkilim, yaklaşık 15 yıl önce muris x'ten taşınmaz satım almış, fakat tapuyu almamışlar. gerekçeleri de kadastro henüz geçmemiş, geçince üzerinize direkt sizin adınıza yapılır, boşuna tapu masrafı ödemezsiniz diye. kadasotro 8 sene önce geçmiş ve müvekkilin adına yapılmış. fakat sonradan o taşınmaz üzerinde haciz olduğu vs. gerekçesiyle müvekkil adına olan kayıt haberi olmaksızın değiştirilmiştir. bu olaydan yakın bir zamanda haberdar olmaktadırlar. müvekkil arsanın içine ev yapmış. bu ev kaymakamlık ve belediyenin desteğiyle yapılmıştır. müvekkilin orayı satın aldığına dair yüzlerce tanık var. fakat başkaca hiçbir şey yok. murisin çocukları tapuyu vermeye yanaşmıyorlar. bugün tapudan baktım, murisin çocuklarına ilaveten bir başka kişinin adı da malik olarak geçiyor.
şimdi, ben tapu iptali ve tescil davasını açmayı düşünüyorum. açarsam sadece tanıklara dayanarak kanaatinizce olumlu bir netice alabilir miyim?
ya da yapacağımız başka hukuki yollar neler olabilir??
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 02-08-2010, 14:51   #2
Levent Cirit

Kadastro'da müvekkiliniz adına kaydedilen yer daha sonradan müvekkilinizin rızası olmaksızın nasıl tapuda başka isme devrediliyor ben onu anlayamadım. Sanırım müvekkil sizi eksik veya yanlış bilgilendirdi.
Old 02-08-2010, 15:09   #3
av.23

İlk başta müvekkiliniz adına kayıt yapılmamış olsa anlayabilrdim.Ancak kayıt altına alınan yani tapulama işlemi yapılan bir yer haciz var gerekçesi ile nasıl değiştirilmiş ki? Bu noktada meslaktaşımın dediği gibi eksik bir bilgilendirme olabilir mi?
Old 03-08-2010, 11:21   #4
hewal65

belki de olabilir.. yanlış bilgilendirme olmuş olabilir.. kayıtın adlarına yapılmadığını düşünürsek bu durumda yapılacak herhangi bir yol var mı??
Old 03-08-2010, 16:20   #5
Levent Cirit

Kayıt adlarına yapılmadıysa Tapu iptali davası açabilirsiniz. Bu davada zamanaşımı, kadastro tespitinden itibaren 10 yıldır. Sizin olayınızda kadastro geçeli 8 sene olduğuna göre dava açmanıza engel hal bulunmamaktadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi