Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma protokolünden önce evin çocuğun üzerine devredilmesi?

Konuyu Kilitleyin
Old 23-11-2010, 14:51   #1
Konuk

Varsayılan boşanma protokolünden önce evin çocuğun üzerine devredilmesi?

2007 yılında bazı sebeplerden dolayı (alkol,şiddet),eşimi terkettim ve ailemin yanına yerleştim.
2010 yılı ocak ayında karşılıklı anlaşarak boşandık.
anlaşma şartlarında 25 yıllık evliliğimizde aldığımız dairenin yarısını benim üzerime geçirmeyi kabul etti ve mahkemeyede bu şekilde anlaştığımız boşanma metnini sunduk.Hakimde bunu kabul ederek boşanmayı onayladı.
Şimdi öğreniyorumki daireyi benim bilgim olmadan oğlumun
üzerine geçirmiş (davayı açmadan önce)ve ondan vekalet alıp birde kredi çekmiş.yani hem mahkemeyi hemde beni yanıltmış.üstelikte şu anda daireyi satışa çıkarmış.

Hukuki olarak ne yapabilirim bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?
Old 23-11-2010, 16:48   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
2007 yılında bazı sebeplerden dolayı (alkol,şiddet),eşimi terkettim ve ailemin yanına yerleştim.
2010 yılı ocak ayında karşılıklı anlaşarak boşandık.
anlaşma şartlarında 25 yıllık evliliğimizde aldığımız dairenin yarısını benim üzerime geçirmeyi kabul etti ve mahkemeyede bu şekilde anlaştığımız boşanma metnini sunduk.Hakimde bunu kabul ederek boşanmayı onayladı.
Şimdi öğreniyorumki daireyi benim bilgim olmadan oğlumun
üzerine geçirmiş (davayı açmadan önce)ve ondan vekalet alıp birde kredi çekmiş.yani hem mahkemeyi hemde beni yanıltmış.üstelikte şu anda daireyi satışa çıkarmış.

Hukuki olarak ne yapabilirim bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

Mahkemenin tapu kaydı getirtilmeden bu şekilde karar vermesi usulsüz olmuş. Şu sorulara yanıt verirseniz, cevap bulmaya çalışırız:

1- Mahkeme kararı kesinleşti mi?

2- Kararda yer alan, daireye ilişkin hüküm fıkrasını aynen yazar mısınız?
Old 24-11-2010, 01:13   #3
Konuk

Varsayılan Boşanma protokolünden önce evin çocuğun üzerine devredilmesi

Suat bey öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.
Oğlum 20 yaşında,babası davayı açtığı gün oğlumu yurt dışına yolladı ve yollamadan önce tapuyu oğlumun üzerine yapıp vekaleti kendisi almış,fakat söylemiyor,nezaman arasam geleyim tapu işlemini yapalım desem bana oğlan gelsin öyle diyor,oğlum tatilde gelince çocuğu neyapıp edip gidişini öyle ayarlıyorki ben oğlumu göremeden tekrar yurt dışına çıkmasını sağlıyor..Aynı zamanda evi satışa çıkartmış,ev istanbul dışında oda orda yaşıyor.Oğlumu kullanarak bir an önce evi satmaya çalışıyor,düşüncesi ben oğlumun gelmesini beklerken o evi satmış olacak...1)Mahkeme kararı 16.12.2009 tarihinde kesinleşti..2)HÜKÜM: DAVANIN KABULÜ ile,
......ili....ilçesi...köyü/mah.cilt:..,hane...BSN:... de nufusa kayıtlı,....ve.....olma,......19..doğumlu.......
(TC.NO.......)ileaynı yer bsn:...nufusa kayıtlı.......ve.......ten olma.......19.. istanbul doğumlu........ ......un (TC.NO:.......)....ilçesi,..C...H. ..,S'den gelme)M.K.166/3 maddesi uyarınca BOŞANMALARINA,
16.12.2009 tarihli,protokolün aynen ONAYLANMASINA,Buna göre;
............Bulvarı,....Sit. .Blk.D.. ...........de bulunan taşınmazın 1/2 payının karar kesinleştikten sonra devir giderleri davacı ..........ait olmak üzere davalı(ben)adına DEVİR VE İNTİKALİNE.....
Old 24-11-2010, 12:44   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Suat bey öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.
Oğlum 20 yaşında,babası davayı açtığı gün oğlumu yurt dışına yolladı ve yollamadan önce tapuyu oğlumun üzerine yapıp vekaleti kendisi almış,fakat söylemiyor,nezaman arasam geleyim tapu işlemini yapalım desem bana oğlan gelsin öyle diyor,oğlum tatilde gelince çocuğu neyapıp edip gidişini öyle ayarlıyorki ben oğlumu göremeden tekrar yurt dışına çıkmasını sağlıyor..Aynı zamanda evi satışa çıkartmış,ev istanbul dışında oda orda yaşıyor.Oğlumu kullanarak bir an önce evi satmaya çalışıyor,düşüncesi ben oğlumun gelmesini beklerken o evi satmış olacak...1)Mahkeme kararı 16.12.2009 tarihinde kesinleşti..2)HÜKÜM: DAVANIN KABULÜ ile,
......ili....ilçesi...köyü/mah.cilt:..,hane...BSN:... de nufusa kayıtlı,....ve.....olma,......19..doğumlu.......
(TC.NO.......)ileaynı yer bsn:...nufusa kayıtlı.......ve.......ten olma.......19.. istanbul doğumlu........ ......un (TC.NO:.......)....ilçesi,..C...H. ..,S'den gelme)M.K.166/3 maddesi uyarınca BOŞANMALARINA,
16.12.2009 tarihli,protokolün aynen ONAYLANMASINA,Buna göre;
............Bulvarı,....Sit. .Blk.D.. ...........de bulunan taşınmazın 1/2 payının karar kesinleştikten sonra devir giderleri davacı ..........ait olmak üzere davalı(ben)adına DEVİR VE İNTİKALİNE.....

Mahkeme, ilk mesajımda yazdığım gibi tapu kaydını getirmeden hüküm vererek usuli bir yanlışlık yaptığı gibi, karara da taşınmazın tapu kaydını da yazmamış(Ada, pafta, parsel vb.). Hiçbir karar infazda tereddüt yaratacak şekilde verilmemelidir. Tapu kaydı getirilip, benim yazdığım şekilde karar verilseydi, karşı tarafın rızasına gerek kalmadan, tek başınıza tapuda işlem yapabilecektiniz. Bu haliyle mümkün değil.

Yapmanız gereken şey, acilen bir avukattan profesyonel destek alarak, tapunun 1/2 sinin iptali ve kendi adınıza tescili için dava açmak olacaktır. Eldeki kesinleşmiş kararı gören mahkeme teminatsız ihtiyati tedbir karar verecek ve taşınmazın satışı engellenebilecektir."Devir masraflarını" da talep etmeyi unutmayın.

Diğer yol ise, mahkemeye yalan beyanda bulunan eski eş hakkında, suç duyurusunda bulunmak ve intikalin dava açılmadan gerçekleşmesini sağlamaktır.
Old 24-11-2010, 13:31   #5
konuk

Varsayılan " boşanma protokolünden önce evin çocuğun üzerine devredilmesi?

Suat bey cevabınız için tekrar teşekkürler,

Dava açmadan önce savcılığa suç duyurusunda bulunmak istiyorum.

1)Bu başvurum sonrasında zaman kaybedermiyiz? yani savcılık takipsizlik kararı verip dava açılmasınamı hükmeder? yoksa kanuni olarak baskı yapma ve intikali sağlama şansı varmı?
2)Suç duyurusunu yaşadığı yerdemi yapmalıyım yoksa herhangi bir savcılıktan yapılabilirmi? (örneğin kararın alındığı adliyeden)
Old 24-11-2010, 14:07   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan konuk
Suat bey cevabınız için tekrar teşekkürler,

Dava açmadan önce savcılığa suç duyurusunda bulunmak istiyorum.

1)Bu başvurum sonrasında zaman kaybedermiyiz? yani savcılık takipsizlik kararı verip dava açılmasınamı hükmeder? yoksa kanuni olarak baskı yapma ve intikali sağlama şansı varmı?
2)Suç duyurusunu yaşadığı yerdemi yapmalıyım yoksa herhangi bir savcılıktan yapılabilirmi? (örneğin kararın alındığı adliyeden)

Sayın Katılımcı,

Ceza davası ayrıdır, hukuk davası ayrıdır. Savcı dava açsa da, tapunun size intikalini sağlayacak bir karar veremez.Suç duyurusu, suçun işlendiği yer Başsavcılığına(Yani boşanma davanızın görüldüğü adliye)yapılmalıdır.

Savcılığa suç duyurusunda bulunacağınızı eski eşinize söylerseniz, belki dava açmadan intikali sağlar, demek istedim.

Bence zaman kaybetmeden, bir avukata gidiniz.
Old 25-11-2010, 18:47   #7
Konuk

Suat bey, verdiğiniz tüm bilgiler için ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim..Ben sizden birşey daha rica edeceğim davayı hemen açmayı istiyorum fakat av.masrafların ilk 1700 lira sonrasındada toplam 7 bin lirayı bulacağını söyledi ve bu şekildede ben davayı açıp hakkımı savunma imkanım yok,dava açabilmek için başka şansım yokmu,sizden ricam,mücadele edebilmem için,daha uygun şekilde kadın haklarını savunan dava açabilmem için yardımcı olacak yerler mevcutmu?Sonrasında karşı taraftan alınsada benim ödeme yapmam gerektiğini söyledi bu miktarı ödeyip dava açabilmem mümkün değil.Bu konularla ilgili herhangi bir bilgim yok,bu konudada beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Old 26-11-2010, 11:48   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Suat bey, verdiğiniz tüm bilgiler için ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim..Ben sizden birşey daha rica edeceğim davayı hemen açmayı istiyorum fakat av.masrafların ilk 1700 lira sonrasındada toplam 7 bin lirayı bulacağını söyledi ve bu şekildede ben davayı açıp hakkımı savunma imkanım yok,dava açabilmek için başka şansım yokmu,sizden ricam,mücadele edebilmem için,daha uygun şekilde kadın haklarını savunan dava açabilmem için yardımcı olacak yerler mevcutmu?Sonrasında karşı taraftan alınsada benim ödeme yapmam gerektiğini söyledi bu miktarı ödeyip dava açabilmem mümkün değil.Bu konularla ilgili herhangi bir bilgim yok,bu konudada beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Bildirdiğiniz rakamlara göre evin toplam değerinin 260.000 TL civarında olması gerekir. Siz bunun 1/2 sini (130.000 TL)dava değeri olarak gösterirseniz 1.700 TL civarında(Maktu harç ve tebligat masrafları ile birlikte)peşin harç ödemek zorunda kalırsınız. Evin değeri daha düşükse, tahmin ettiğiniz rakamın yarısının, % 1,5'unu peşin harç olarak hesaplayın. Karardan sonraki, "bakiye harç" konusunda avukatınıza katılmıyorum. Son düzenleme ile, "bakiye harcı" yatırmadan karar alınıp, icraya verilebilmektedir.

Dava harcını yatıramıyorsanız yani durumunuz elverişli değilse, muhtarlıktan belgeleyerek bulunduğunuz ilin Barosuna müracaat ederek, Adli Yardım Bürosundan avukat talep edebilirsiniz. Bu süreç uzun sürebilir. Diğer yol ise, avukatınızla anlaşıp HUMK 465 ve devamı maddelerince "adli müzaheretten" yararlanabilirsiniz. Tabii ki, hakimin kabul etmesine bağlıdır.
Old 26-11-2010, 23:59   #9
konuk

Varsayılan boşanma protokolünden önce evin çocuğun üzerine devredilmesi

Suat bey dün akşam boşandığım eşime,yalan beyandan dolayı(bugün için) savcılığa suç duyurusu yapacağımı maille bildirdim,cevap vermedi,fakat bu akşam üzeri orada yaşayan(evimin ve eski eşimin bulunduğu yer istanbul dışı) bir arkadaşımdan gelen telefon ile bugün evin satığını ve satılık yazılarınında çıkartıldığının haberi ile şok oldum,üzgünüm ve ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.Sizden ricam şimdi hukuki ne yapmam gerektiğine yardımcı olursanız sevinirim.
Old 27-11-2010, 16:05   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan konuk
Suat bey dün akşam boşandığım eşime,yalan beyandan dolayı(bugün için) savcılığa suç duyurusu yapacağımı maille bildirdim,cevap vermedi,fakat bu akşam üzeri orada yaşayan(evimin ve eski eşimin bulunduğu yer istanbul dışı) bir arkadaşımdan gelen telefon ile bugün evin satığını ve satılık yazılarınında çıkartıldığının haberi ile şok oldum,üzgünüm ve ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.Sizden ricam şimdi hukuki ne yapmam gerektiğine yardımcı olursanız sevinirim.

1 günde taşınmaz satılamayacağına göre, muhtemelen danışıklı işlemdir. Alıcı görünen şahsı araştırın, mutlaka bir yakınlık bulacaksınız. Böyle bir yakınlık varsa, hem eski eşinize hem ona dava açma şansınız bulunmaktadır. Alıcı iyiniyetli ise, sadece eski eşinize tazminat davası açma hakkınız bulunmaktadır.

Alıntı:
Bence zaman kaybetmeden, bir avukata gidiniz.

Siz sorularla zaman kaybetmektesiniz. Bir an önce dava açmazsanız, bir kaç gün sonra ev tekrar el değiştirebilir.
Old 27-11-2010, 18:54   #11
Konuk

Suat bey,kaç gündür yardımlarınız ve zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim...Sİzi dinledim ve bir avukat ile görüştüm(diğer görüştüğüm avukat ile değil)davayı aldı,pazartesi hemen harekete geçiyoruz.Sizin ve bugün görüştüğüm bana yardımcı olacak ve davayı alan avukatın desteği ile davayı alacağımıza inanıyorum...Yardımlarınızı unutmayacağım ve sonucu sizede yine bir teşekkürle bildireceğim..Mutlu kalın...Teşekkürler..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi