Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yerel Mahkemenin Temyiz Dosyası Gönderme Süresi/Eşin Bekarlık Soyadını Taşıması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-10-2014, 01:59   #1
Konuk

Mesaj Yerel Mahkemenin Temyiz Dosyası Gönderme Süresi/Eşin Bekarlık Soyadını Taşıması

Merhaba,benim aile mahkemesinde Görülen soyadı davam sonuçlandı ve gerekçeli karar yazılıp eşime tebliğ edildi 09.09.2014 tarihinde tebliğ oldu eşim temyiz başvurusu yapmadı ama nüfus müdürlüğü yapıtımı bilmiyorum yargıtaydan dosya sorguladığımda dosya görünmüyor bu konuda temyiz edilip edilmediğini nereden öğrenebilirim ve temyiz edildiyse bu Dosyanın yerel mahkeme Tarafından yargıtaya gönderilme süresi var mıdır?şimdiden teşekkürler.
Old 11-10-2014, 13:18   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Aile Mahkemelerinde görülen soyadı-eşin soyadını taşımaya izin- davasında Nüfus Müdürlüğü taraf değildir.Bu nedenle Nüfus Müdürlüğünün temyiz etme hakkı da bulunmamaktadır.

Dosyanızın kesinleşme durumu için ilgili mahkeme kalemine başvurabilir ve bilgi edinebilirsiniz.
Old 12-10-2014, 10:35   #3
Konuk

Sayın avukat,
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.gerekçeli kararda davalı il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü dahili davalı eşim olarak Yazılmış bu nedenle onların temyiz etme durumu olabilir mi?olursa mahkeme ne kadar sürede temyiz başvurusunu yargıtaya bildirir bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
Old 12-10-2014, 12:34   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Evlilik soyadını taşımaya izin davasında davalı eşinizdir.Davada hata ile ayrıca nüfus müdürlüğü de davalı gösterilse dahi nüfus müdürlüğü taraf haline gelemez.

Çünkü evlilik soyadını taşıma talebi nüfus kayıtlarında değişikliğe ve düzeltmeye yol açmaz.

Hatalı bir dilekçte ve taraf gösterme nedeniyle temyiz hakkının oluşmayacağı görüşündeyim.Muhtemelen bu durum gerekçeli kararda da açıklanmış olmalıdır.

Taraflardan birinin temyizi üzerine dilekçe diğer tarafa tebliğ edilir ve cevap süresi kadar beklenir.Standart bir zaman tahmini yapmak uygun olmaz.

Dosyanızdaki değişiklikleri 4060 a abone olarak izleyebilir,ilgili kalemden bilgi alabilirsiniz.
Old 13-10-2014, 14:32   #5
Konuk

Say'ın avukat,
Sorumu yanlış ve eksik anlatmıştım özür dilerim.benim davam eşimin soyadını kullanmak için değildi yalnızca kendi soyadımı kullanmak için dava açmıştım davalı olarak eşimi göstermemiştim hakim yine bir Ayrımcılık ve hak ihlali yaparak eşimi dahil etti davaya kendi soyadımı kullanmak için eşimden izin almam gerekmemeli bence.tekrar cevaplarınız için teşekkür ederim.
Old 14-10-2014, 11:21   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Evlilik öncesi soyadınızın tek başına kullanılması için Aile Mahkemesinde açılan davada elbette eşten izin alınması gerekmez.Bu zaten yasada da yok.

Bu davada da nüfus müdürlüğü davalı değildir.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi