Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ödenmeyen vekalet ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2016, 08:42   #1
av.onurcelik

Varsayılan Ödenmeyen vekalet ücreti

Meslektaşlarım öncelikle iyi çalışmalar diliyorum..

Tarafıma vekalet veren ..Ltd. Şti.'nin (ücret sözleşmesi olmadan) faturadan kaynaklı alacağının icra takibini gerçekleştirdim. Borçlu tarafın süresinde itirazı üzerine icra takibi durdu. Bunun üzerine itirazın iptali davasını açtım. Gerekli yargılama yapıldı. Haklılığımız üzerine davamız kabul edildi ve itirazın iptaline karar verildi. Tarafıma karşı taraf vekalet ücretine hükmedildi.

Daha sonra itirazın iptalini takiben icra takip işlemlerine devam ettik.Ancak tahsil kabiliyeti olmadığından alacağı tahsil edemedik. Aradan geçen 1 yıllık süreden sonra müvekkil firma yetkilisi şahsımı arayarak dosyadan bir sonuç alamadığımızı bahane ederek ve başka bir vekille çalışacaklarını ima ederek dosyaları iade almak istediğini söyledi. Bende ibraname almak suretiyle dosyalarını iade ettim. Vekalet ücreti alacağımı söylediğimde ödeyeceklerini söylediler ama bir ödeme yapılmadığı gibi telefonlara çıkılmadı.

Siz değerli meslektaşlardan öğrenmek istediklerim şudur.

1- İtirazın iptali davasında tarafıma hükmedilen Karşı taraf vekalet ücretini ve tarafıma ödenmeyen müvekkil vekalet ücretini dava yolu ile talep edebilir miyim?

2- Tahsil kabiliyeti olmayan ancak 2 seneyi aşkın süre takip ettiğim icra takibi nedeniyle karşı taraf vekalet ücretini ve tarafıma ödenmeyen müvekkil vekalet ücretini dava yolu ile talep edebilir miyim?

3- Açılacak davayı kısmi dava olarak ikame etmem mümkün müdür? Ayrıca dava açılmadan evvel ihtarname gönderecek olursam orada miktar belirtmiş olmam kısmi dava açmama engel teşkil eder mi?

4- Açılacak davada görevli mahkeme neresidir?

Çok teşekkür ediyorum..
Old 19-01-2016, 10:40   #2
Av.Selim Balku

1- Karşı yana yüklenen vekalet ücretini karşı yandan isteyebilirisiniz, müvekkilinizden isteyemezsiniz.

2- Vekalet ücreti alacağı, başarıya bağlı bir alacak değildir. Kaldı ki iptal davasında başarısız olmamışsınız. Dava yolu ile de vekalet ücreti alacağınızı talep edebilirisiniz.

3- Yazılı sözleşme olmasa dahi alacağınız belirli bir alacaktır. Ancak dava için ayrı, icra takibi için ayrı dava açabilirsiniz.

4- Görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesi olduğunu biliyorum. Ancak görevli mahkemenin Tüketici mahkemesi olduğuna karar verildiğini duydum.

Kolay gelsin...
Old 19-01-2016, 13:54   #4
av.onurcelik

Alıntı:
Yazan sirya
Görevli mahkeme için;

http://www.istanbulbarosu.org.tr/det...tID=1&ID=10289

O halde yanlış anlamadıysam benim olayımda karşı taraf şirket olduğuna göre Asliye Hukuk mahkemeleri görevlidir..
Old 19-01-2016, 14:51   #5
sirya

Alıntı:
Yazan av.onurcelik
O halde yanlış anlamadıysam benim olayımda karşı taraf şirket olduğuna göre Asliye Hukuk mahkemeleri görevlidir..

Evet, arama motorundan ya da içtihat programlarından aradığınızda pek çok Yargıtay kararı çıkıyor; müvekkil tüketici ise görevli mh. tüketici mh. değilse genel mh. görevli diye
Misal:
"Somut uyuşmazlıkta davalı şirket, tüketici yasasında tanımı yapılan tüketici kapsamında olmadığından, taraflar arasındaki ilişkinin 6502 sayılı yasa kapsamı dışında kaldığı anlaşılmaktadır. Taraflar arasındaki uyuşmazlık, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamı dışında kaldığına göre davaya bakma hususunda genel mahkemeler görevlidir."(Y. 13. HD. 12.12.2014, 2014/43952-2014/39733)

Kaynak Linki : http://hukukitavsiyeler.com/2015/10/...tay-kararlari/
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi