Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-11-2013, 10:09   #1
Konuk

Çözüm Mal paylaşımı

Merhabalar benim bir boşanma davam vardı davam red ile sonuçlandı. eşim boşanma davası açtığı tarihte bir arabamız vardı hemen onu sattı. yani benden mal kaçırdı. şu anda da dava red edildi. bende şehir değiştireceğim eşyalarımı ona vermek istemiyorum. zaten boşanmada gerçekleşmedi. Çoçukların velayeti de bana verilmişti. Eşyalarda aslında eski ama maddi yönden ihtiyacım var. çocukların nafakasını da ödemiyor. icraya verdim o bile masraf benim için.eşyaları satsam ilerde bir hak elde edebilirmi?
Old 07-11-2013, 16:04   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma davası içinde verilen nafaka hükümleri boşanma davasının reddi kararının kesinleşmesine kadar sürer.

Kesinleşmeden sonra ayrı bir dava açarak, çocuklarınız ve kendiniz nafaka isteminde bulunabilirsiniz. Bu davada çocuklarınızın yanınızda olduğunu ispatlamanız yeterlidir kendiniz için nafakaya hükmedilmesi için ise, ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu, ayrı yaşamak zorunda bırakıldığınızı vs. kanıtlamanız gerekecektir.

Velayet hükmü de ortadan kalkacağından velayet ortak kullanılmaya devam edecektir. Velayetin tedbiren size verilmesi için nafaka isteminizle birlikte velayet talebinde de bulunabilirsiniz.

Eşyaları istediğiniz gibi tasarruf edebilirsiniz ancak eşiniz bu eşyalardan hak isteme iradesinde ise, bunun için size karşı yarı değerleri için ilerde dava açabilir.

Nafaka ödememek suçtur. Ancak sanığa ceza verilmesi için bazı şartların yerine gelmesi gerekir. Birikmiş nafaka borcuna ceza verilmez. İşleyecek nafakanın ödenmemesi suç teşkil edecektir. İcra takibi yapmak şarttır.

Maddi durumunuz iyi olmasa da Barolardan ücretsiz avukat talep etmeniz mümkündür. Böylelikle hak kaybı yaşamaz, boşa masraf yapmazsınız.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi