Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik dışı çocuk

Konuyu Kilitleyin
Old 05-05-2013, 12:44   #1
Konuk

Dikkat Evlilik dışı çocuk

Yaklaşık 4 yıldır tanıştığım biri vardı hayatımda. ben bu kişiden hamile kaldım ben aldırmak istedim o istemedi bende beni sevdiğini düşündüğümden dolayı üstelemedim.
ilk 3 ay her şey güzeldi ailem durumumu öğrendi aile arasında nişan yapıldı nikah için işlemlere başlamak üzereyken nişanlım bana iftira atıp dövdü.(benim kendi annemi dövdüğümü söyledi)
aynı gecenin sabahında bana 'seni de bebeği de öldürürüm' diyerek yine dövdü ama iz falan yoktu.
kollarıyla (bileği ve dirseği arasında kalan bölge ile) bana o sabah defalarca vurdu.
bende o sakinleşince evden ayrıldım kendi evime geldim nişanı attığımı ve o kişiyle evlenmek istemediğimi söyledim vücudumda iz olmadığı için darp raporu da almadım.
bu kişi bağımlılık yapıcı maddeler (alkol, esrar, hap) ve doktor vermediği halde avuç avuç bi ilaç alıyor nerden temin ettiğini de bilmiyorum bu saydıklarımı kullanıp kendisini kesiyor bütün vücudu kesikler içinde.
çok sevdiğim insan canavara dönüştü beni de annemi de doğrayacağını böyle olmamıza annemin sebep olduğunu söyledi.
benim babam ve amcamlar onu öldürmeye geleceklermiş bunu da kendisinin uydurduğunu düşünüyorum. bazı şeyleri kafasında kurduğuna inanıyorum artık..
annem ve babam ayrı babam istanbul'da yaşıyor ve bizimle pek ilgilenmez zaten. nişanlımla hiç uğraşmaz kavgadan gürültüden hoşlanan bi insan değildir.
yaptığım hatadan dolayı çok pişmanım bebeğimi asla görmesini istemiyorum ona ve bana zarar vereceğinden eminim. bir başka kadından 3 yaşında oğlu var ona da alkol içirip dövdüğünü söylemişti annesi. benim çocuğuma da aynı şeyleri yaşatmasını istemiyorum. çok korkuyorum evlenmek istemiyorum çocuğumun onun soyadını almasını bile istemiyorum ama yanımda kimsem yok
lütfen yardım edin beni bilgilendirin kurtulmak istiyorum bu kişiden ve etrafındakilerden.
Old 06-05-2013, 10:03   #2
uye8490

Sayın konuk;

Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti annededir.Çocuğun nüfus kaydında anne hanesine sizin adınız yazılır .Babası çocuğu tanımadığı ve siz babasına karşı siz bir babalık davası açmadığınız müddetçe baba hanesine sizin beyan edeceğiniz isim yazılır.Kayıtlarda çocuk sizin soyadınızı alır.

Ancak babanın çocuğu tanıması veya sizin babaya karşı bir babalık davası açamanız durumunda ,çocuğun nüfus kaydında baba hanesine babasının adı yazılır ve çocuk babasının soyadını alır.Evlilik dışı doğan çocuğun annesinin soyadını alacağı yönündeki yasa hükmü Anayasa Mahkemesi tarafından 2009 yılında iptal edilmiştir.

Bu nedenle olası bir tanıma durumunda durumda , çocuğunuz adına velayeten haklı sebeple soyadı değişikliği davası açmanız şu anda gidilebilecek en uygun hukuki seçenek olarak gözüküyor.

Birlikte olduğunuz kişinin size yönelik suç teşkil eden davranışlarına karşı cumhuriyet savcılığına şikayette bulunma hakkınız vardır.Şiddet gördüğünüz takdirde durumu (sizin gözlemlerinize göre iz kalmış olsun veya olmasın) doktor raporuyla belgelemek lehinizedir.

Sayın konuk, evlilik kurumu tarafların özgür iradeleri ile kurulur Bu nedenle siz istemediğiniz müddetçe kimse sizi evlilik yapma konusunda zorlayamaz.

Tarafınıza yönelecek her türlü şiddet girişimi,tehdit vs.davranışa karşı hukuki yollara başvurma hakkınız vardır.Haklarınızı kullanırken bir avukattan hukuki yardım almanız lehinizedir.
Old 06-05-2013, 14:51   #3
Konuk

bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. peki ya karşı tarafın bana çocuk için dava açma hakkı var mı? eğer mahkeme o kişinin çocuğumu görmesine ve soyadını almasına karar verirse onun çocukla yalnız değil gözetim altında görebilmesi mümkün müdür?
Old 07-05-2013, 19:51   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Baba ile çocuk arasında hukuki ilişki kurulmadığı sürece baba çocuğu görme hakkına -siz izin vermediğiniz sürece-sahip değildir.Tanıma veya babalık hükmü ile baba çocukla kişisel ilişki kurulmasını mahkemeden talep edebilir.

Böyle bir dava açıldığında babanın çocuğu tek başına görmesinin sakıncası mahkemeye açıklanmalı ve kişisel ilişki kurulmasının reddi,aksi durumda kişisel ilişkinin denetim altında gerçekleşmesine karar verilmesi talep edilmelidir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi