Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile baskısı nedeniyle 5 yıldır evden uzak yaşadım.Ancak şu an aynı baskıyı görüyorum.

Konuyu Kilitleyin
Old 22-12-2010, 23:08   #1
Konuk

Varsayılan Aile baskısı nedeniyle 5 yıldır evden uzak yaşadım.Ancak şu an aynı baskıyı görüyorum.

Yaklaşık 5 yıl önce aile içi şiddet ve kız çocuğuna yapılan baskı nedeniyle evden ayrıldım. Şu an başka bir şehirde onlardan ayrı yaşamaktaydım. Tek başıma eve çıktığımı öğrendiklerinde babam evime geldi. Kendisine onunla yaşamak istemediğimi söylediğim halde yalnız kalamazsın diyerek şu an benimle kalıyor. Eski yaşanan olaylardan dolayı onunla aynı evde olmak beni psikolojik olarak etkiliyor. 2 erkek kardeşim var. Onlar da aynı tavırlar içerisindeler. Babamı evden uzaklaştırmak ve diğer aile fertleri ile ilişiğimi kesmek istiyorum. Onların bana zarar verecek davranışlarda bulunmasını da istemiyorum. Nasıl hareket etmeliyim? Avukat ile mi görüşmem daha uygun olur?
Teşekkür ederim.
Old 23-12-2010, 09:34   #2
Av.SYağmur

Sayın konuk,son cümleniz doğru bir tespit ; ,avukatla görüşmeniz sizin için en sağlıklı sonucu doğuracaktır.

Yaşadığınız olaya dair bir çok hususun belirlenmesi ve ona göre bir çözüm üretilmesi gerekiyor.

Herşeyden önce yaşınızı belirtmediğiniz için ergin olup olmadığınız belli değil. Ailenizdeki herhangi birinden şiddet gördüğünüz takdirde illaki savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Yine en yakın aile mahkemesine müracaat ederek, halen sizinle bilikte yaşayan babanızın evden uzaklaştırılmasını, şiddete yönelik davranışlarına son vermesini, sizi iletişim araçları ile rahatsız etmemesi gibi bir çok tedbirin alınmasını da talep edebilirisiniz.

Ama size tavsiyem mutlaka bir avukatla görüşün. Fakat bir avukatın hukuki yardımından ücret karşılığında faydalanamayacak ekonomik durumdaysanız; yaşadığınız kentin barosuna (avukatların meslek kuruluşu)başvurup adli yardım çerçevesinde size bir avukat atanması talebinde bulunun(herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz).
Old 28-12-2010, 11:42   #3
Konuk

Sayın Av.syagmur,
Sizin yazınızdan sonra hemen bir avukatı arayarak görüşme talep ettim. Telefonda kısaca konudan bahsetmemi istedi. Sanırım yoğun olmasının da ekisiyle bana avukatlık işim olmadığını söyleyerek şöyle bir çözüm getirdi.
O dışardayken kapınızın kilidini değiştirin, evinize gelir ve taşkınlık çıkarırsa 155 i arayın dedi. (Yazınızda bahsettiğiniz için söylemek istedim 33 yaşındayım.)

Konuyu sadece paylaşmak istedim. Açıklamalarınız için teşekkür ederim.
Old 28-12-2010, 15:53   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Türk ceza kanunu gereği önlem istemek her yurttaşın elbette hakkıdır.Bu hakkı dilerseniz şikayet yolu ile kullanabilirsiniz.

Hak ve özgürlüklerden yararlanmanız bir aile üyesi tarafından engellendiğinde ayrıca 4320 sayılı Ailenin Korunmasına dair Kanun ve uygulama yönetmeliği gereği başvuru hakkınız bulunmaktadır.

Dilerseniz ayrı ayrı dilerseniz aynı zamanda bu olanaklardan yararlanabilirsiniz.

Hiç kimse istemediği bir ile aynı konutta yaşamaya zorlanamaz.Hele bu konut size ait ise aile üyesi olsa da beraber yaşamaya yasal olarak zorlamak olanaklı değildir.

İsteginiz babanızın sizinle kalmasını istememeniz ise bunu kendisine söyleyin.Kabul etmemesi durumunda aile mahkemesine başvurarak konutunuzdan uzaklaştırılması ve diğer önlemler konusunda karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Aynı konutta yaşamasanız dahi diğer aile üzelerinin hak ve özgürlüklerden yararlanmanızı engelleyen tutumları için tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Konu hakkında bilgi ve uygulaması olan bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi