Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

domuz gribi aşısında doğabilecek zararlarda sağlık personeli ve hekimin sorumluluğu

Konuyu Kilitleyin
Old 19-11-2009, 16:41   #1
Konuk

Varsayılan domuz gribi aşısında doğabilecek zararlarda sağlık personeli ve hekimin sorumluluğu

malumunuz domuz gribi aşılamalarına başlandı. risk grubunda bulunan bir doktor olarak aşı oldum. birinci basamakta çalıştığım için hergün yüzlerce defa "aşı olmalı mıyım? çocuklarıma yaptırmalı mıyım?" sorularıyla muhattap oluyorum.
karar hastanın ya da çocuğun ebeveynine ait. bizler sadece bilgilendiriyoruz.

aşı sonucunda oluşabilecek zararlarda aşıyı uygulayanın bir sorumluluğu olur mu? (yanlış yöntemle yapılmasından doğacak bir zararı kast etmiyorum.) (tamamen içeriğe ve kişinin bünyesine bağlı oluşan zararlardan bahsediyorum.)

sonuçta hasta danışıyor... ben oldum diyorsunuz. onu yan etkileri konusunda bilgilendiriyorsunuz... ve o oluyor. sonra diyelim en ağır yan etki olan G. Barre sendromu ortaya çıkıyor. Bu durumda hastanın sizden şikayetçi olması durumu olabilir mi? Ya da şikayetinde haklılık payı olabilir mi?

saygılar..
Old 20-11-2009, 00:01   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Hastanın kendisine uygulanacak tıbbi işlemler hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilme hakkı vardır. Hasta Hakları Yönetmeliğine göre
Alıntı:
Madde 15- Hasta; sağlık durumunu, kendisine uygulanacak tıbbi işlemleri, bunların
faydaları ve muhtemel sakıncaları, alternatif tıbbi müdahale usülleri, tedavinin kabul
edilmemesi halinde ortaya çıkabilecek muhtemel sonuçları ve hastalığın seyri ve neticeleri
konusunda sözlü veya yazılı olarak bilgi istemek hakkına sahiptir.
Sağlık durumu ile ilgili gereken bilgiyi, bizzat hasta veya hastanın küçük, temyiz
kudretinden yoksun veya kısıtlı olması halinde velisi veya vasisi isteyebilir. Hasta, sağlık
durumu hakkında bilgi almak üzere bir başkasına da yetki verebilir. Gerek görülen hallerde
yetkinin belgelendirilmesi istenilebilir.
Hasta, tedavisi ile ilgilenen tabip dışında bir başka tabipten de sağlık durumu hakkında
bilgi alabilir.

Ayrıca aynı yönetmeliğe göre
Alıntı:
Tıbbi Gereklere Uygun Teşhis, Tedavi ve Bakım
Madde 11- Hasta, modern tıbbi bilgi ve teknolojinin gereklerine uygun olarak teşhisinin
konulmasını, tedavisinin yapılmasını ve bakımını istemek hakkına sahiptir.
Tababetin ilkelerine ve tababet ile ilgili mevzuat hükümlerine aykırı veya aldatıcı
mahiyette teşhis ve tedavi yapılamaz.
Tıbbi Gereklilikler Dışında Müdahale Yasağı
Madde 12- Teşhis, tedavi veya korunma maksadı olmaksızın, ölüme veya hayati
tehlikeye yol açabilecek veya vücut bütünlüğünü ihlal edebilecek veya akli veya bedeni
mukavemeti azaltabilecek hiçbir şey yapılamaz ve talep de edilemez.

Bu açıdan hastalıktan korunma amacıyla yapılan domuz gribi aşısı tıbbi gereklilik dışında müdahale yasağına aykırı değildir. Eğer hekim, hastayı aşının olası yarar ve zararları hakkında ayrıntılı olarak hastanın istemine göre yazılı ya da sözlü olarak bilgilendirirse olası sonuçlardan doğan zararlardan sorumlu olmaz. Burada sorumluluğu tartışılacak kişi, aşı üreticisi ve ithalatçısı firma olabilir.

Saygılarımla
Old 20-11-2009, 12:43   #3
hukuksever_dr

Sayın Konuk;
Domuz gribi aşısı ile ilgili toplumda tam anlamıyla korku hakim. İnsanlar aşı olmak isteiyor. İki gün önce bana muayeneye gelen bir okul müdürü okulundaki 1400 öğrenciden sadece 78 tanesinin aşı yaptırmak için velilerinden onay geldiğini söyledi. Bu korkunun Nenleri ise; Basında çıkan abartılı haberler, konu ile ilgili bilgisiz kişilerin gereksiz aşı aleyhine görüntülü basında konuşmaları, siyasilerin açıklamaları
Burda asıl soru: Toplumda gereksiz yere korku yaratan ve insanların aşı olmamamasına neden olanlar hakkında domuz gribi olupta ölen hasta yakınları bizi aşıdan korkuttular, olsaydık aşımızı başımıza bu gelmezdi, buna sebep olan da şu şahsın açıklamalarıdır gibi ifadelerle dava açabilirler mi?
Konuya neresinden baksan sıkıntılı. Hukuki olarak kimseyi sorumlu tutamayız. Aşı olmak kişilerin iradesine bırakıldı. Sonuçlarına da kişiler kendileri katlanacak.
Old 22-11-2009, 14:33   #4
bilenkişi

Her ilacın prospektüsünde bir sürü yan etki yapabileceği yazar ,bunlar olasılıktır mutlaka olacak anlamına gelmez .Burada aşı da böyledir,ender kişilerde görülsede çoğunluk için koruyucudur.Uygulayanların hiç bir sorumluluğu yoktur.Yetkili kişilerin ben yaptırmıyorum diye açıklama yapmaları aşıya ilgiyi azaltacak ve milyonlarca doz aşının çöpe gitmesine neden olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi