Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dava Sürecinde Kaldıgım Yer ve Çalışmamam 2 Yasındaki Cocugumun Velayetini Etkilermi

Konuyu Kilitleyin
Old 23-02-2008, 01:38   #1
erensila

Varsayılan Dava Sürecinde Kaldıgım Yer ve Çalışmamam 2 Yasındaki Cocugumun Velayetini Etkilermi

eşimle bir seneye yakın süren bosanma davamız var..sahitler dinlendi muhtemelen onun actıgı dava red benimkisi ise kabuş olacak.ben bu sürede ailemle kalıyordum fakat ev cok kalabalık ve ben cocugumun ihtiyacları ve gelişimi konusunda rahat davranamıyorum kendimde ruhsal olarak ortamdan cok etileniyorum.eşimden hiçbir maddi yada baska bir destek olammakla beraber hakimde hala tedbir nafakası koymadı.elimde bir miktar takım kaldı zaten olanıda bu sürede ihtiyaclarımız için elden cıkardım.ben şimdi başka bir şehirde cocugumla beraber bir ev tutup orda yasamaya devam etmek istiyorum.maddi olanaklarım cok kısıtlı cocugum ufak ve calısamıyorum ama tabi bu durumda gecici.ben bagımsız bir ev tutsam ve yerleşsem bu dava sürecini nasıl etkiler.hicbir gelirimin olmayısı ve yalnız yasıyor olmam cocugumun velayetini benden almaya sebepmidir.eşimin maddi imkanları hayli iyi ama bebegimin yası küçük.yalnız yasıyor olmak yada hiçbir gelirimin olmayısı bu durumda nasıl yorumlanır lütfen bilginize ihtiyacım var..teşekkür ediyorum..
Old 23-02-2008, 10:54   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

*Anlaşıldığı kadarıyla çocuğunuzun yaşı çok küçük.Yaşı küçük çocukların, anne bakım ve şefkatine olan ihtiyaçları nedeniyle velayetin anneye verilmesi neredeyse kaçınılmazdır.Bu çocuğun menfaatlerine de uygunsa, bu yönde karar verilmesi beklenmektedir.

Yargılama süresince çocuğun sizinle kalıyor oluşu,sizin için olumlu bir durumdur.Bu; çocuk ile sizin aranızda olan yakın duygusal bağı da göstermektedir.

*Kural olarak dava açılmakla birlikte hakim tarafların geçimlerine , çocuğun kimin yanında kalacağına ilişkin karar vermelidir.Fakat bazı mahkemeler bu kararı tarafların sosyal ve ekonomik durum araştırma sonuçları dosyaya gelmeden vermemektedirler.Oysa önce karar verilmeli,daha sonra gelen sonuçlara göre karar yeniden düzenlenmelidir.Böylece özellikle kadın ve çocuğun mağduriyetleri önlenebilir.Anayasa'da açıkça devletin kadın ve çocukların korunması hakkındaki düzenlemenin ve sosyal devlet ilkesinin anlamı da budur.

Şimdiye kadar karar verilmemesi,tedbir nafakası talebinizin kararla birlikte sonuçlanacağı anlamına gelmektedir.Hakim bu konuda dava tarihinden itibaren geçerli olmak üzere karar verecektir.

*Talep ve koşulları varsa, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren sizin için yoksulluk ve çocuğunuz için iştirak nafakasına hükmedilecektir.

*Son olarak yalnız yaşamak veya gelirinizin olmaması velayetin değiştirilmesi için gerekçe olamaz.Bu olsa olsa,çocuğa ve size nafaka verilmesinin gerekli olduğu anlamında yorumlanmalıdır.

*Velayet konusunda verilen kararlar, çok önemli sebeplere dayalı olarak değiştirilebilir ve bu değişiklik mutlaka çocuğun yüksek çıkarlarına uygun olmak zorundadır.

Henüz dava bitmemiş iken mutlaka bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuzun elverişsizliğine baro adli yardım servisine başvurmanızı ısrarla öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi