Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimin Yapmış Olduğu Borçları Üzerimde Kalırmı?Mal Rejimi Alacağı ve Zina İlişkisi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-02-2008, 15:25   #1
KOCAELİNUR

Varsayılan Eşimin Yapmış Olduğu Borçları Üzerimde Kalırmı?Mal Rejimi Alacağı ve Zina İlişkisi

Merhaba,

2005 yılında ikinci evliliğimi yapmış bulunmaktayım..bu evliliğimden 19 aylık bir bebeğimiz var..benim sorum şu, eşimle anlaşarak evlilik yaptık ancak geçen zaman içinde birbirimize ters düşen birçok özelliğin farkına vardık, eşim buarada 2 ay önce beni başka bir kadınla aldattı...ancak ben çocuğumuzun çok küçük olması nedeniyle, bu olayı sindirmeye çalıştım..sindirmeye çalıştım diyorum çünkü affetmedim ayrılmak istedim ancak gücümün yetmemesinden dolayı buna cesaret edemedim..buarada çalışan bir bayanım,şimdik eşimle evlenmeden önce bir ev almıştım 2002 senesinde,eğer ayrılma durumu gerçekleşirse bu evden hak sahibi olabiliyormu..ayrıca serbest çalışan birisi kredi kartı kullanıyor ve fazla harcama yapan birisi, evliliğimiz süresince buborçlarını ödeyemezse eğer beni nederece etkiler, maaşıma el konurmu,buarada birde evlendikten sonra kendi imkanlarımla bir araba almıştım buarabaya el konurmu....kısacası onun yaptığı her türlü harcamadaki ödeme beni ayrılmadığım sürece nekadar etkiler..teşekkürler saygılarımla..
Old 13-02-2008, 18:30   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Evlilik tarihinden önce adınıza kayıtlı olan ev sizin kişisel malınızdır.Boşanma durumunda tasfiye davasına konu edilemez.Fakat bu evden kira geliri elde etmişseniz bu miktar dava konusu yapılabilir.

2-Evlilik süresince çalışma karşılığı elde edilen gelir ile edinilmiş araba, tasfiye davasının konusudur.Yani arabanın bedelinin yarısı eşiniz tarafından talep edilebilir.Fakat bu araba eğer evlenmeden önce olan bir malın elden çıkarılması sonucu edinilmiş parayla alınmışsa,miras veya bağış kaynaklı ise yine davaya konu edilemeyecektir.

3-Evlilik sırasında (Bazı yasal kısıtlamalar dışında)herkes kendi malını serbestçe kullanır.Haklar ve borçlar kişiseldir.Bu nedenle eşinizinin kişisel borçlarından sadece eşiniz sorumludur.Sizin maaşınızdan bu nedenle bir kesinti yapılamaz.Fakat konutunuzda yapılacak bir haciz işleminde,haczedilen malların size ait olduğunu fatura vs.kanıtlayamassanız ,işleme devam edilebilecektir.

Evlilik sırasında karşılığı verilerek edinilmiş mallarda diğer eşin her ne kadar değerin yarısı kadar alacak talep etme hakkı varsa da,özel bir düzenleme yapılarak ,tasfiye alacağını talep eden tarafın zina veya hayata kast nedeniyle boşanmaya sebep olması durumunda,hakim tarafından alacak hakkı azaltılabililir veya kaldırılabilir.(Türk Medeni Kanunu 236 .md)

Bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 20-02-2008, 15:39   #3
KOCAELİNUR

Varsayılan teşekkürler

verdiğiniz değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim, beni çok aydınlattınız..yanlız birtek sorum daha var bu aldığım araba, benim vefat eden ilk eşimin ev kira bedelinden ödenerek alındı ve hala ödüyorum..bu eşimin arabayı haketme hakkını doğuruyormu...vereceğiniz cevaplar için tekrar teşekkür ederim.saygılarımla..
Old 20-02-2008, 19:04   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Önceki eşinizden kalan ev sizin kişisel malınızdır.Tasfiyeye konu olmaz.

Fakat kişisel malın geliri olan kira ;edinilmiş mallar arasında sayılmakta olduğundan ,kira geliri ile edinilen araba tasfiye davasına konu edilebilecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi