Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

internetten uluslararası mesleki ve cinsel taciz

Konuyu Kilitleyin
Old 14-01-2008, 17:36   #1
alaca

Varsayılan internetten uluslararası mesleki ve cinsel taciz

merhaba sevgili arkadaslar,

14 aydır eski erkek arkadasim tarafından degisik sekillerde internet uzerinden taciz ediliyorum. Kendisi İsrail'de yaşıyor. Yaptıkları asagidaki sekilde ozetlenebilir:

1) bana kufur iceren mesajlar - hem kendi emailinden hem anonim olarak

2) internette farklı sitelere benim hakkımda acık sacik ve terbiyesizce seyler

3) meslektaslarıma ve de baglantıda bulundugum uluslarası kurumlara - benim mesleki olarak ise yaramaz olduguma dair mesajlar yollama.

4) gene meslektaslarıma benimle ilgili cinsel olarak taciz iceren mesajlar yollama

5) son olarak da benim adıma edindigi bir email adresinden aynı mesleki ve kisisel tacizi devam ettirirken aynı zamanda da benim fotograflarimi (boyle fotolar var mı elinde yok mu bilemiyorum) yayabilecegine dair tehdit. burada hem resim yayma tehdidi hem de benim adıma email alma yollarına sapmıs olması beni son derece endiselendiriyor.

Anladigim kadariyla su anda ulkemizde savcılık kanalı ile bu gibi olgular tespit edilebiliyor. Bunlar etrafında acılan davalarda internet uzerinden edinilen kanıtların gecerliligi ne kadardir? ornegin sadece kendi adresinden gonderdigi mesajlar mı kanıt sayılmaktadır? diger adreslerden gonderdigi mesajların kanıt degeri ne kadardir? Bu gibi durumların tam da su anda tartisilmakta ve yargı ictihatiyla tam da su anda yerlesmekte oldugunu fakr ettim. o yuzden kesin bir sey soyleyemeseniz de su anda bunu kamusal alana cıkarmak ile cıkarmamak arasında bir ikilemdeyim. bildiginiz gibi bir kadın olarak bunu daha fazla konusur kılmanın da dedikodu, meslegimdeki erkeklerin istenmeyen ilgisi gibi negatif etkileri olabilir. o yuzden her türlu fikir son derece kararsiz ve caresiz hissettigim su anda bana cok yardımcı olacak.

bu konuda piskologların fikrini sordum. Psikologlar bu insanin ilgi cekmek istedigini, herhangi bir harekette bulunrsam onu odullendirecegimi, durup beklersem bir sure sonra gecegini soyluyorlar. ancak artik mesleki ve kisisel her boyutta kisiligime cok agır bir tacizi yasamaktayim. Bu baglamda tecrubeleriniz onceki ya da baska ulkelerde duymus olabileceginiz davalar dahilinde ne salik verirsiniz?

bir de bu gibi bir davadan cıkabilecek yaptırımının baska bir ulkedeki -bu durumda israil'deki- bir insana uygulanabilme sansı sizce nedir?

zaman ayırdıgınız ve boyle danısılabilecek bir ortam sagladıgınız icin gercekten cok tesekkurler,

alaca
Old 14-01-2008, 20:37   #2
ahmetyılmaz

Sorununuzun ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekli. Özellikle suçluların iadesi hükümleri anlamında iki ülke arasında ki anlaşmaların göz önüne alınması gerekmekte. Kişinin anlattığınız olaylara göre işlemiş olduğu suç Türk Ceza Kanunu 105. maddede belirtilen cinsel taciz suçunu oluşturabileceğini düşünmekteyim. Ayrıca 5651 sayılı yasa gereği erişimin engellenmesi hususlarının da düşünülmesi gerekmekte. Sonuç olarak ayrıntılı bir şekilde durumunuzun değerlendirilmesi ve hukuki yardım alarak süreci başlatmanızı öneririm.Saygılar
Old 14-01-2008, 21:49   #3
hukukcu

Sayın Alaca,

Öncelikle taciz içeren tüm mesajları, web sitelerini, forum ortamlarını adresleri ile birlikte tespit ettirmek için Sulh Hukuk Mahkemesine gitmelisiniz. Kendi bilgisayarınızı da götürün ki, size gelen mesajlar da tespit edilebilsin. Delil tespiti yaptırdığınız takdirde, delilinizin geçerli olup olmadığı gibi bir sorununuz olmayacaktır. Zira mahkeme aracılığıyla yapılan tespit resmi bir tespittir, elde edilen deliller de aksi kanıtlanana kadar resmi delil sayılır. Delilin tespitinden sonra karşı tarafa mahkeme aracılığı ile delil tespit sonucunu yollamanız bile karşı tarafın paniklemesine ve durmasına yol açar. Tecrübeyle sabittir.

Kişinin İsrail'de yaşaması onu şikayet etmemeniz için bşir sebep teşkil etmez. Siz burada mağdur olduğunuz için yaşadığınız yer şehir mahkemesi yetkilidir. Kişi hakkında soruşturma başladıktan sonra, Adalet Bakanlığı aracılığıyla kişiye resmi tebligat yapılır. Bu tebligatın yapılması biraz süre alabilir.

Konsolosluk aracılığı ile kendisine ulaşan tebligata yanıt vermezse, İsrail'deki mahkemeye talimat yazılıp ifadesinin tespiti istenebilir. (Bir davamda Almanya'dan böyle bir istekte bulunulmuştu ama sonuçlanması 2 yılı buldu)

Bazı web siteleri için 5651 sayılı kanunda belirtilen önlemlere başvurulabilir. Web sitesi sahibine yazı yazarak ilgili metnin yayından çıkarılmasını ve cevabınızın 1 hafta süreyle yayınlanmasını isteyebilirsiniz.

Bu söylediklerim teoride kolay olsa da, pratikte pek kolay değildir. Bunu da dikkate almanızı isterim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi