Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Vergi İadesi İçin Maaşın Hakedildiği Tarih Mi,yoksa Alındığı Tarih Mi Esastır

Old 04-03-2002, 20:58   #1
nalan

Varsayılan Vergi İadesi İçin Maaşın Hakedildiği Tarih Mi,yoksa Alındığı Tarih Mi Esastır

bir belediyede memurum.işten çekildiğim savıyla memuriyetime son verildikten sonra,açtığım davayı kazanarak işime ve memuriyete geri döndüm.yargı kararı gereği ödemeleri gereken eski maaşlarımı da ödemediler ve bunları da icra yoluyla 2001 yılında tahsil ettim.şimdi bunlara ait vergi iadesi için başvurumu yaptım.ama mevzuatta böyle bir uygulama bulunmadığı gerekçesiyle olumsuz cevap verdiler.aldığım maaşlar hernekadar 1999 ve 2000 yılına aitse de,bana 2001 yılında ödendiğine göre,bu beyan döneminde vergi iadesi verilmesi gerekmez mi?bu konuda yardımcı olabilecek benzer uygulamalara nasıl ulaşabilirim?

26-01-2002 10:49:55
Old 04-03-2002, 21:06   #2
Hakkı Burçakçıoğlu

Sayın Nalan,
Başvurunuza nasıl olumsuz yanıt verdiklerini yazmamışsınız

Başvurunuzu kabul etmediler mi? Yani, verdiğiniz zarfları almadılar mı? Eğer böyleyse, almadıklarına ilişkin bir yazılı belge verdiler mi?

Yoksa, zarfları aldılar da daha sonra size ödeme yapılamayacağına ilişkin bir duyuru mu yaptılar?

Her iki halde de, yapılacak bir dizi işlem ve açılacak bir dizi dava olacak ki, bunları olasılıklara göre burada anlatmak olanaksız. Anlatılsa bile, bu işlem ve davaları siz yürütemezsiniz. Sizin bir avukata ihtiyacınız var.
Zaman geçirmeden avukatınıza başvurmanızı öneririm.

Saygılarımla.

27-01-2002 21:03:20
Old 04-03-2002, 21:07   #3
nalan

ilginize teşekkürler.zarfları aldılar ve henüz yazılı olarak red cevabı vermediler.bana söyledikleri (şimdilik) bu konuda bugüne kadar benzer işlem yapmadıkları,kabul etmek için emsal uygulama bulamadıkları,bilgi alacakları bir makam olmadığı ve şayet ben emsal ya da haklı olduğumu gösteren bir belge sunamazsam kabul edemeyecekleri oldu.şifahi olarak talebimin haklı ve mantıklı olduğunu da söyleyip,sıra işi yapmaya gelince emsal uygulama veya belge istiyorlar.

28-01-2002 00:35:10
Old 04-03-2002, 21:08   #4
\'Geç Kalan\' Hakkı

Sayın Nalan,
Sizinkine benzer bir olay bulamadım. Ama 'emekli olup, maaşını bir türlü alamayan' memurların, eğer süresi içinde vergi iade zarflarını doldurup vermişlerse, vergi iadelerini almaları durumu sizinkine benziyor.Çünkü esas olan maaşı fiilen almak değil, o vergi iade döneminde maaşa hak kazanmaktır. Ödeme ne zaman olursa olsun, vergi iade döneminde faturaların ibrazı ile iadeye hak kazanılır kanısındayım.

Saygılarımla.

04-02-2002 20:01:48

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi