Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlara Otopark Yasağı

Yanıt
Old 11-11-2003, 11:49   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Rahatsiz Avukatlara Otopark Yasağı

ADLİYE OTOPARKLARI KİME AÇIKTIR?

11.11.03 tarihinde(bugün) Eyüp Adliyesine gittiğimde adliyenin kapısında otoların içeri girmesine yardımcı olan kişi avukatların artık adliye otoparkına girmesinin yasaklandığını,bu emrin dünkü tören sırasında bizzat Emniyet Müdürü ve Kaymakam tarafından kendisine verildiğini söyledi.
İstanbul gibi bir metropolde park yeri ciddi bir sorun.Park yeri bulmak büyük maharet gerektiriyor.Park ücretlerinin aylık giderlerimizdeki yeri ise kocaman bir sohbetin konusu.
Ama bu gün tanık olduğum olay savunma mesleğine açıkça bir saygısızlık oluşturuyor. Eyüp Adliyesinin bitişiğinde tüm adliyeye gelenlerin otolarını alabılecek genişlikte bir alan var.Avukatların park etmeleri nedeni ile hiçbir aksama olduğuna da tanık olmadım.
Durumu İstanbul Barosuna Bildireceğim. Fakat buradan da uygulamayı şiddetle protesto etmekten kendimi alamıyorum.

Saygılar

Av.Habibe Yılmaz K.

İstanbul Barosu
Old 11-11-2003, 14:17   #2
av.bilal

Rahatsiz

Sn. Av.Habibe YIlmaz'
Size yapılan bu çifte standart ve keyfiliği bir meslektaşınız olarak şiddetle kınıyor ; İstanbul Barosu Yönetimimizin bu konuda en kısa zamanda bir girişimde bulunup sorunu halletmesini
diliyorum.

Saygılarımla ...
Old 11-11-2003, 21:12   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sorunu İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyesine ilettim.Uygulamayı değiştiren gelişme olduğunda yeniden bilgi vereceğim.

Saygılar
Old 02-04-2007, 15:26   #4
Av. Fatih KARACA

Sn. Av. Habibe Yılmaz Kayar,
Yeni bir mesaj yazmadığınıza göre bu konuda uygulamayı değiştiren bir gelişme olmadığı aşikar. Eyüp Adliyesinin otoparkına avukatların otomobilleri alınmazken, hemen karşısında Trafik Vakfı'nın otoparkının olması da ilginç tabi. Eyüp Adliyesinden sonra uygulamanın İstanbuldaki neredeyse tüm adliyelerde yaygınlaşmış olması ve hatta Ümraniye Adliyesinde daha da ileri gidilerek tuvaletlerin bile kilitlenerek avukatların umumi paralı tuvalete yönlendirilmeleri daha da ilginç. Hasanpaşa'da, işi sadece avukatların otomobillerine ceza tutanağı düzenlemek olan trafik zabıtası hakkında ise söyleyecek söz bulabilirsem işler asıl o zaman tadından yenmez hale gelecek.
Saygılarımla.
Old 26-04-2007, 19:32   #5
av.sally

Evet ne yazıkki bizim ilimizde de adliye otoparkından sadece Adliye personeli ve Yönetim Kurulu üyeleri yaralanabiliyor.Ne çifte standart değil mi?
Old 07-05-2007, 08:15   #6
ad-hoc

Alıntı:
Yazan Av.Habibe Yılmaz Kayar
ADLİYE OTOPARKLARI KİME AÇIKTIR?

11.11.03 tarihinde(bugün) Eyüp Adliyesine gittiğimde adliyenin kapısında otoların içeri girmesine yardımcı olan kişi avukatların artık adliye otoparkına girmesinin yasaklandığını,bu emrin dünkü tören sırasında bizzat Emniyet Müdürü ve Kaymakam tarafından kendisine verildiğini söyledi.
İstanbul gibi bir metropolde park yeri ciddi bir sorun.Park yeri bulmak büyük maharet gerektiriyor.Park ücretlerinin aylık giderlerimizdeki yeri ise kocaman bir sohbetin konusu.
Ama bu gün tanık olduğum olay savunma mesleğine açıkça bir saygısızlık oluşturuyor. Eyüp Adliyesinin bitişiğinde tüm adliyeye gelenlerin otolarını alabılecek genişlikte bir alan var.Avukatların park etmeleri nedeni ile hiçbir aksama olduğuna da tanık olmadım.
Durumu İstanbul Barosuna Bildireceğim. Fakat buradan da uygulamayı şiddetle protesto etmekten kendimi alamıyorum.

Saygılar

Av.Habibe Yılmaz K.

İstanbul Barosu

Sanki kendi işimiz için çok seve seve gidiyoruz.... Hele ki Eyüp adliyesi gibi bir adliyeye.... Utanması gerekenler utansın
Old 07-05-2007, 09:42   #7
Av.Barış

malesef diyarbakır adliyesi otoparkıda kartlı sisteme geçti ve avukatlar olarak giremiyoruz.sadece yönetim kurulu uyelerene 11 araçlık izin verildi ama onuda kullanmıyoruz.avukatların arabaları niye savcılıklara dokunuyor anlamadım.
Old 10-05-2007, 21:35   #8
süleyman zengin

Adliyenin önünde kamuya ait bir yere "hakim-savcı araçlarına aittir" levhası asılı olan yere arabayı park etmenin müeyyidesi nedir? Bence bir trafik suçu olmaz. Oraya böyle bir levha açmak için bir idarenin aldığı bir karar da olmayacağı için bir suç da oluşmaz diye düşünüyorum.Ben de bir keresinde Hakim savcıların arabalarının içine arabımı park ettin ve bir hakim bana "levhayı görmüyor musun?"dedi. Ben de arabami yine oraya park ettim. Sizce ben bir suç işledim mi?
Old 10-05-2007, 22:17   #9
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Osmaniye her açıdan geri ama bu açıdan anladığım kadarı ile çok ileri. Defterdarlık ile aynı otoparkı kullanıyoruz.Tüm avukatlara talep olmaksızın adliye kimliği verildi.Bu kimliklerle binaya girebiliyoruz. Kimlikler otoparka girişi de sağlıyor.Kimliğimiz ile hangi arabada olursak olalım kapıyı açıp otoparka girebiliyoruz.

Ayrıca otoparkın dışında bir otopark daha var. Vatandaşın park yapabileceği. Orayı da kullanabiliyoruz.

Sadece iç otoparkın ön kısmı hakim ve savcılara ayrılmış durumda. Biz bunu sineye çekememiş iken halimize şükretsek mi acaba?
Old 14-05-2007, 08:44   #10
Av.EErdem

Sakarya'da durum çok daha ilginç. Adliyenin koskoca otoparkı var. Adliye önündeki otoparka yalnızca hakim ve savcılar araç park edebiliyor. Adliye arkasında ise geniş bir arazi otopark halinde,ancak komik olan şu. İdare Mahkemesi girişinin olduğu kısımın önüne araç park eden avukatları bir polis ikaz ediyor. Bölge İdare Mahkemesi Başkanının kesin emri varmış, sanal bir çizgi çizmişler ve polis bu sınırı korumakla görevli. Baronun girişimleriyle bu hal artık sona erdi ama bunda emri takmayıp ısrarla araç bırakan meslektaşların da mutlaka etkisi olmuştur.
Old 16-05-2007, 10:04   #11
Av.Duygu Keleş

Maalesef bizde aynı sıkıntıları yaşıyoruz.Adliye binsanın yanında bulunan ve bir hayli küçük olan otoparkımıza araçlarımızı park ederken görevlilerle mücadele etmek zorunda kalıyoruz.Bu da yetmezmiş gibi belediyeden kiralanan ek hizmet binamızın içindeki otopark alanını avukatların girmesi yasak diye kullanamıyoruz.Her sabah bir tartışmadır alıp yürüyor.Belediye bu alan bizim giremezsiniz diyor,kültür müdürlüğü bu alan bizim giremezsiniz diyor savcı talimat verdi binanın önününe çekemezsiniz diyor.Avukatlar araba getirmesin diyenler dahi oldu.Çok yazık...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi