Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nüfus Kaydının Düzeltilmesi

Yanıt
Old 21-06-2013, 17:16   #1
ahmetyılmaz

Varsayılan Nüfus Kaydının Düzeltilmesi

Merhabalar Meslektaşlarım,
Müvekkilim A'nın , evlilik dışı ilişki yaşadığı B'den bir çocuğu olmuştur. Ancak Çocuk doğmadan 2 ay evvel Bayan B , başka bir kişi ile (C ile) evlenmiş ve doğan çocuğun babası C olarak nüfus kaydına tescil ettirilmiştir. Bu durumu öğrenen müvekkilim A, çocuğunun nüfus kaydında baba ismi olarak kendisinin yer almasını talep etmektedir. Bu çerçeve de açılacak dava konusun da oldukça çelişkide kalmış bulunmaktayım. Açılacak dava ve izlenecek yol hakkında değerli fikirlerini , tecrübelerini paylaşacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılar
Old 24-06-2013, 12:57   #2
ahmetyılmaz

Sanırım bu hususta yanıt verecek tecrübede bir cevap olmayacak.O halde küçüğe kayyım atanması talepli dava acıp akabinde kayyım tarafından soybagının reddi davası acılması şeklinde işlemleri yürüteceğim. Umarım dogru bir yoldur
Old 24-06-2013, 13:18   #3
Av. Reyhan Şahin

Varsayılan soybağının reddi, başka bir yol

Bu konuda bir araştırma yapmıştım ancak dava açmak kısmet olmadı TMK 282 de soybağının kurulması, 286 çocuğun dava açmasını, 289 süreyi, 291 de dava açacakları gösteriyor, bu halde kayyım atanması yoluyla çocuğun ana ve kocaya karşı dava açması mümkün. ancak araştırmalarımda en kestirme yolun 286/1 deki kocanın soybağının reddine yönelik dava açması olduğunu, kişiyi buna zorlamanın yolunun da; "gerçekte kendisinin olmayan bir çocuğu özçocuğu gibi nüfusuna kaydettiren kişi hakkında 1- evrakta sahtecilik 2- soybağını değiştirme suçlamasıyla, evlilik birliği içinde doğduğu karinesine dayanma iddiası, hakkın kötüye kullanılması gibi nedenlerle C. Savcılığına suç duyurusunda bulunmak olduğunu tespit ettim, değişik bir yol belki işinize yarar, ancak sürelere dikkat edin
Old 24-06-2013, 22:35   #4
ayse1728

kayyumluk yaptığım bir çok davada nüfus kayıtlarındaki baba nesebin reddi davası açıyor anne ve çoağa karşı sonra da dna testinden sonuçlar farklı gelip de dosya karara çıkınca anne mecburen babalık davası açıyor gerçek babaya hem nafaka alabilmek hem de nüfus Kaydını yaptırabilmek için.müvekkiliniz sözde babayl kışkırtmallI masraflı bir dava sadece adli tıp son dosyaa 750+750 = 1500TL Masraf istedi aklınızda bulUnsun
Old 25-06-2013, 12:57   #5
ahmetyılmaz

Çocuğa soybagının reddı davası acmak uzere ustun hakkı da dıkkate alınarak kayyum atanması ıstemlı davamı actım. Ayrıca soybağını değiştirmekden dolayı ana ve koca hakkında suç duyurusunda da bulundum. Hayırlısı artık diyelim. Girdik bir yolaYanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum meslektaşlarım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi