Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

SÖzleŞme İmzalandiktan Sonra Yenİ Madde Eklenmesİ

Yanıt
Old 29-09-2010, 15:49   #1
sera24

Varsayılan SÖzleŞme İmzalandiktan Sonra Yenİ Madde Eklenmesİ

İyi günler.Bir gayrimenkül satış sözleşmesi yapılmış ve gayrinemkül üzerinde yıkım kararı olmasına rağmen bu durum belirtilmeden sözleşme alıcı tarafından imzalanmıştır.Sözleşme imzalandıktan sonra sözleşme içersine alıcının haberi olmaksızın satıcı tarafından gayrimenkülün yıkım kararlı olduğu eklenmiş ve bence bu bariz bir sekilde görünür durumda.Çünkü satıının imzası yazılan yazının altında kalıyoru.Bu durum hakkında ayrıntılı bılgı arastırıyorum ve yargıtay kararı bulmaya calışıyorum.Bilgisi olanlar paylasırsa sevinirim.İyi günler.
Old 08-12-2010, 16:36   #2
alper olgun

Gayrimenkul satım işlemi sadece tapuda ya da noterde yapılabilir. Dolayısıyla tarafların kendi aralarında akdettikleri sözleşme geçersizdir. Ancak taraflar sözleşmenin geçersiz olduğunu bilmelerine rağmen karşılıklı edimlerini ifa ederlerse; sözleşmenin şekil yönünden noksanlık dolayısıyla geçersizliğinin ileri sürülmesi hakkın kötüye kullanılması kapsamına girer ve sözleşme ayakta kalır. Bu yargıtayın uygulamasıdır. Bu evreye dahi işlem gelmediğine göre, ortada ayakta duran bir sözleşmeden bahsetmek mümkün değildir.
Old 09-02-2011, 21:49   #3
zeynepppp

Sayın Alpar Olgun,

Söylediklerinize katılmam pek mümkün değil. Zira gayrimenkul satım sözleşmesi yapma yetkisi sadece tapu memurlarına verilmiştir. Noterlerin gayrimenkul satım vaadi sözleşmesi düzenleme yetkisi vardır. Dolayısıyla satım sözleşmesi tapuda yapıldıysa geçerlidir.

Somut olayda hile olduğu kanaatindeyim. Alıcı, sözleşme yapılırken gerektiği gibi aydınlatılmamış, yıkım kararı olduğu kendisine söylenmemiş. Dolayısıyla hile sebebiyle sözleşmeyi iptal etme hakkını kullanabilir ve BK md.31/2'ye göre satıcıdan tazminat talep edebilir. Yoksa böyle bir sözleşme kesin hükümsüz değildir. Satıcının sonradan bir madde eklemesi de bence evrakta sahtecilik suçu oluşturuyor. Bu bakımdan cezai sorumluluğu da söz konusu olabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi