Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçinin geçersiz sebeple fesih nedeniyle uğradığı ücret zararı

Yanıt
Old 12-01-2007, 17:06   #1
madlock

Varsayılan işçinin geçersiz sebeple fesih nedeniyle uğradığı ücret zararı

Geçersiz bir nedenle iş akdine son verilen bir müvekkilim aynı sektörde iş yapan başka bir firmada işe girdi. Ancak yeni işyerinde almış olduğu ücret daha önce çalışmış olduğu işyerinde almış olduğu ücretin yaklaşık yarısı oranında olduğu için ciddi bir ücret kaybına uğradı. Kıdem ve ihbar tazminatları için açtığımız davalar lehimize sonuçlandı. Yani feshin geçersiz bir nedenle yapılmış olduğu ispatlandı. Bu aşamada müvekkilim, fesih nedeniyle uğramış olduğu ücret kaybı için de eski işyerine dava açmak istiyor. Esasen bu talep bana da mantıklı gibi gelmekle birlikte birkaç arkadaşım bunun bir borçlar hukuku sözleşmesi gibi değerlendirilemeyeceğini ve bu tip bir davanın mahkemede dinlenmeyeceğini ifade ettiler. Bu hadiseyi munzam zarar kapsamında değerlendirebilir miyiz? Böyle bir dava ile karşılaşan meslekdaşım ver mı bilemiyorum. Bu husustaki değerlendirmelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler...
Old 14-01-2007, 13:09   #2
nfb

Yasa koyucu, geçersiz feshin yaptırımını " çalışılmayan en çok 4 aya kadar ücret" ile sınırlandırmıştır. Bunun ötesinde munzam zarardan söz etmek mümkün değildir.
Old 14-01-2007, 23:16   #3
Av.Selim Balku

"4 aya kadar tazminat" hususu işe iade davasında söz konusu, ancak anladığım kadarıyla bu imkandan vazgeçilmiş.

Genel Mahkemelerde sözleşmeye aykırılıktan dolayı tazminat davası yoluna başvurabilirsiniz diyecem ama ben hiç o yola gitmedim, astarı yüzünden pahalı olabilir.
Old 15-01-2007, 09:22   #4
av.m.a.g

sayın madlock,

iş mevzuatı gayet açıktır. genel olarak işçi lehine hükümler oluşturulmaya çalışılsa da işvereni de korumaktadır. haksız fesih durumunda işçinin talep edeceği hakların sınırı çizilmiştir. bunun dışında

Alıntı:

Bu aşamada müvekkilim, fesih nedeniyle uğramış olduğu ücret kaybı için de eski işyerine dava açmak istiyor.

böyle bir talebiniz kabul edilmeyecektir.

saygılarımla
Old 15-01-2007, 22:17   #5
Av.Engin Özoğul

Sorunun yazılışından işveren ile işçi arasında belirsiz süreli bir iş sözleşmesi olduğunu anlıyorum.

Belirsiz süreli iş sözleşmesinin tarafı olan işverenin yükümlülüğü görülen işin karşılığı olan ücretin ödenmesidir. İşveren işçiyi sonsuza dek çalıştırma taahhüdünde bulunmadığı gibi böyle bir yükümlülüğün işverene yüklenmesi teşebbüs özgürlüğünün ruhuna aykırıdır. Bunun yanında böyle bir çözüm tarzı işverenin yönetim hakkının da yok edilmesi anlamına gelir. Bu nedenledir ki işe iade kararına rağmen işveren işe başlatmama tazminatı ödeyerek iş ilişkisini kesin şekilde sona erdirebilir.

İş Kanunu'nda munzam zarara ilişkin bir düzenleme mevcut değil. İş Kanunu'nda hüküm bulunmayan hallerde Borçlar Kanunu'na gidilebilir. Ancak geçersiz feshin sonuçları İş Kanunu'nda düzenlendiği için Borçlar Kanunu yolu kapanmaktadır.

Geçersiz feshin sonuçlarından biri kıdem-ihbar tazminatı diğeri işe iade kurumunun devreye girmesidir.Bu nedenlerle munzam zarar istenemez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi