Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Geçici velayet

Konuyu Kilitleyin
Old 17-10-2007, 08:11   #1
Konuk

Varsayılan GeÇİcİ Velayet

sadakatsizlik ve velayet
Ben bir anneyim.13 yıllık evliyiz.11 ve 6 yaşında iki oğlumuz var.1,5 ay önce eşim benim sadakatsizliğim iddiasıyla işinden istifa ederek eşyalar ve çocuklarla birlikte küçük bir şehire taşınarak dava açtı sadakatsizlik ve şid.geç.ned le.Bende boşanma istemiyle ayrı bir dava açtım.11 yıldır izmirde yaşıyoruz.İyi bir gelirim saygın bir mesleğim var.Eşim şu anda işsiz ama işim var diye beyan etmiş.Devlet memuruyum çocuklarımın sosyal güvencesi bana ait.Büyük oğlumun raporlu üniv.hst.düzeyinde takibi gerektiren bir rahatsızlığı var.Bu arada ben doktorum.Çocuklarımla görüştürülmüyorum.Çocuklarım beraberken kolejde okuyorlardı.Şimdi daha önce hiç yaşamadıkları bir şehirde standartlarının altında yaşıyorlar.Geçici velayetin bana verilmesini istiyorum mümkün mü?.Sadakatsizlik yada kötü annelikle ilgili iddialarını kanıtlaması çok zor ama yinede hakim bu iddiaları dikkate alırmı en azından geçici velayet açısından.Zaman benim aleyhime işliyor lütfen yardım edin....
Old 17-10-2007, 12:41   #2
ahmetyılmaz

Özetle şunu soyleyebılırımkı , ortada acılan ıkı bosanma davası var ..sebeplerı farklı olabılır..bunun ıcın dosyaları ıncelemek gerek. bunun dısında sayet aynı sebebe dayanan ıkı dava soz konusu ıse ılk dava devam eder bılgınız olsun..
Çocuklarınızın velayetıne geldıgınde, meslegınız, cocuıgunuzun tedavı gerektıren rahatsızlıgı, esınızın ısssız olması, eğitimlerindeki kalitenin düşmesi ve cocukların yasları sizin lehinize olup, velayetin tedbiren dava sonuna kadar sıze verilmesi için başvurulması gerekmektedir. Bununla ilgili olarak bir meslektaşımdan yardım almanızda fayda var. Saygılar. Av.Akın KAYA
Old 17-10-2007, 13:33   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri bu konuda talep olmasa dahi kendiliğinden almak durumundadır.

Bu tedbirlerin alınışında tarafların dava dosyasına yansıyan kusurlarının önemi de yoktur.Yasa böyle bir düzenleme getirmemiştir.

Olayınızda çocukların menfaati için en iyi geçici çözüm olarak düşündüklerinizi her iki dosyada da belirtebilir ve talepte bulunabilirsiniz.

Hakim çocukların yüksek yararını gözeterek bir karar vermek durumundadır.

Görüşlerinizi destekleyen delillerinizi(Alısıldık güvenli çevreden uzaklaşmaları,eğitim olanakları,mali ihtiyaçlarının karşılanması konularında ) dosyaya sunmanız yararlı olacaktır.

Kararın oluşmasında hakim ,çocukların ve uzmanın görüşüne başvuracaktır.

Bir avukattan yardım almanızın çok önemli olduğunu hatırlatmakta yarar görüyoruz.
Old 17-10-2007, 17:28   #4
Konuk

Teşekkür ederim.Evet avukatım var ama ilk duruşmaya gitmenin gerekli olmadığını söyledi yazılı talep ve cevap yeterli olur diyor.Bulundukları şehir çok uzak.Bende gitmek istiyorum ama tehdit ediliyorum tatsız durumlar olsun istemiyorum çocuklarım zaten çok perişan oldu.Elimde yasal bir dayanağım olmadan gidersem boşuna olacak.Ayrıca hakim beni dinlermi ki öncelik uzlaşmaya tanınır belki bu velayet talebi dikkate alınmaz diye korkuyorum.Çocuklarımı çok özlüyorum...
Old 17-10-2007, 19:56   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Duruşmaya gitmenin gerekli olmadığı görüşüne katılmıyorum.Hayatınızın en önemli duurşması var .Sizin ama en önemlisi vekilinizin duruşmaya katılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Siz duruşmaya tehdit edildiğiniz için katılmakta tereddüt ediyorsanız ;bulunduğunuz yer Aile Mahkemesine başvurarark 4320 sayılı yasa gereği aile içi şiddetten korunmak istediğinizi belirtebilirsiniz.Kısa sürede duruşma yapılmadan karar verilecektir ve dava harç ödenmeden açılmaktadır.

Koruma kararı verildiğinde ve bu karar eşinize tebliğ edildiğinde,karara uymaz ve yeniden tehdit ederse ,hakkında üç aydan altı aya kadar hapis cezası istemli ceza davası açılacaktır.

Bu karar sizin ihtiyacınız olan yasal dayanağınız olacaktır.

Hakimin sizi dinlemeyeceği kaygınız yersizdir.Talep halinde hakim sizi dinleyecektir.

Bu arada velayet isteğinde bulunan eşlerden,çocukları yanında sürekli bulunduran,ihtiyaçlarını sürekli karşılayan kişinin şansının daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

Hakimin öngöreceği geçici veya sürekli velayet kararı nedeniyle yılda bir ay veya aynı şehirde olduğunuzda onbeşgünde bir görüşmeye razı değilseniz; çocuklarınıza bakmaya ne kadar istekli olduğunuzu dosyada ve duruşmada kanıtlamanız oldukça önemlidir.

Henüz 6 yaşında olan çocuğun anne ilgisine olan ihtiyacının tüm tartışmaların ve tereddütlerin dışında bırakılması gerektiğini ve yargılamanın bu ihtiyacı dikkate alacağını düşünüyorum.

Her aşamada bir avukattan yardım almanızı yeniden hatırlatıyorum.
Old 17-10-2007, 20:29   #6
Konuk

Sayın Kayar ilginize çok teşekkür ederim.Bende duruşmaya katılmanın gereksiz olduğuna inanmadığım için sizlere danıştım.Avukatım bir anlamda kararı bana bıraktığını söylüyor.Sanırım maddi kaybımı ve kendi işgücü kaybını hesap ediyor.Lütfen yanlış anlamayın ama bana ne deniyorsa inanmak durumundayım.Önerdiğiniz yol içinde artık çok geç çünkü ilk duruşma 22 ekimde.Evet dediğiniz gibi çocuklarımı yılda bir ay görmektense ölmeyi tercih ederim.Sizden başka kimseye anlatamıyorum kendimi.Sabır diyorlar niye ve ne zamana kadar?Ayrıca avukatım ayrı bir velayet davası açabileceğimizi bu şekilde derdimizi daha iyi anlatabileceğimizi söyledi bu konuda ne düşünürsünüz?
Old 17-10-2007, 20:41   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Duruşmaya gitmenizi,büyük çocuğunuzun tıbbi zorunluluğu,küçük çocuğunuzun yaşı sebebi ile sizin yanınızda bulunmasının çocuk için ne kadar önemli olduğunu tıbbi evraklarınızla ve doğrudan duygularınızla dosyanıza bakan hakime anlatma fırsatını kaçırmamanızı öneriyorum.

Bu arada zamanın sınırlı olması koruma talebi için engel değil.Uzak yerdeki duruşmaya gittiğinizde duruşma öncesi ve sırasında da koruma kararı isteyebilir ve bu karar içinde de çocuklar için geçici tedbir yolu ile sizin yanınızda bulunması için karar alınmasını talep edebilirsiniz.

Açılmış iki ayrı boşanma davası varken;ayrıca bir velayet davası açılmasını pratik ve yararlı olarak düşünmediğimi belirtmek istiyorum.

Çocukların öncelikli ve yüksek yararına uygun sonuçlar almanız dileği ile...
Old 17-10-2007, 21:07   #8
Konuk

Size nasıl teşekkür etsem bilmiyorum.Kendim gidip duygularımı anlatacağım.Koruma isteyeceğim (Sanırım sözlü yapabilirim değil mi?)Çocuklarıma bakmam gerektiğini bugüne kadar onlara benim baktığımı vatanına milletine hayırlı dürüst ilkeli insanlar olmaları için nasıl mücadele ettiğimi babaları için tek bir kötü söz bile söylemediğimi buna rağmen çocuklarıma hayatlarında tanımadıkları kelimelerle benden nasıl soğuttuklarını ama buna rağmen hiç kırgın olmadığımı anlatacağım.Çocuklarımın babalarına ihtiyacı olduğunu hiç unutmadım unutmamda.Çocuklarımın daha fazla zarar görmemesi için elimden ne geliyorsa yapacağım.SAYGILAR...
Old 03-11-2007, 11:22   #9
Konuk

Varsayılan Geçici velayet

Daha önceki'Geçici velayet'başlıklı başvurumda yaptığınız uyarılarla büyük bir hatadan dönmüş ve mahkemeye katılmaya karar vermiştim.22 ekimde mahkememiz oldu çocuklarımla görüşmem konusunda herhangi bir sorun olmadı 5 gün beraber kaldık ve çok büyük bir üzüntüyle onları orada bırakıp geri döndüm.Mahkemede duygularımı çok iyi bir biçimde ifade ettim ancak sonuçta aile hakiminin izinli olduğu ve hakimin yerine bakan hakim olduğunu öğrendim.Velayetle ilgili isteğim maalesef değerlendirilemedi.Ancak Hakim Bey duruşma dışı görüşebileceğimi talebimi iletebileceğimi söyledi.Çok çaresiz kaldım fikrinize ihtiyacım var.Görüşmeyi denemelimiyim yoksa 6 Aralıktaki duruşmayımı beklemeliyim.Hakimi kızdırmaktan ve kötü bir kanaat uyandırmaktan korkuyorum.Çocuklarımı çok özlüyorum ve sağlıklı diyalog kuramıyorum,giderek oradaki hayata alışıyor ve beni istemediklerini söylüyorlar.Aramızda görünmez bir duvar örülüyor.Çok çaresizim....
Old 03-11-2007, 12:50   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası açılmakla hakim çocukların bakım ,eğitim,barınma vb.konularında bir geçici karar vermek durumundadır.

Bu konuda şimdiye kadar bir karar verilmemiş ise,çocuklarınızı alıp yaşadığınız şehre getirmenizde hiç bir yasal engel bulunmamaktadır.Hakim tarafından verilmiş bir karar yoksa,suç da yoktur.

Bu birinci seçenek.

Diğer seçenek,çocukların dava süresince kimin yanında kalmasının uygun olacağı yönünde uzman raporu almak.Bu raporda çocuklar ve anne baba dinlenir ve çocuğun yüksek menfaati gözetilerek bir görüş bildirilir.

Bu rapor da dikkate alarak hakim bir karar verecektir.

Her aşamada kendiniz veya vekiliniz aracılığı ile gerekenleri yapmak ve talepte bulunmaktan kaygı duymayınız.Bu hakkınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi