Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile Miras Sorunu

Konuyu Kilitleyin
Old 30-10-2007, 21:55   #1
Konuk S K

Varsayılan Aile Miras Sorunu

Merhabalar ben 37 yaşında bir bayanım.
Babam bütün mal varlıgımızı oğullarına yediriyor. Benim de yedirmiş olduğu malların edinilmesinde emeğim ve katkım var. Beni her hakkımdan mahrum etti. Bir de bana küçük yaşımda gücümün yetmedigi işler yaptırarak bel fıtığı olmama neden oldu. Ve şimdi ise ben bu rahatsızlığımdan dolayı her işte çalışamıyorum ve geçmişte de çalışamadım. Çoğu zaman geçimimi sağlayamadım ve zor durumlara düştüm. Defalarca kendisine bu yaşadığım zorlukları ifade ettiğim halde ciddiye almayarak beni daha da fazla çaresizliğe itti.Bu yüzden şimdi babamı dava etmek istiyorum.

Ayrıca 5 dairemiz ve başka mallarıda var. Hiç birinden fayda görmüyorum. 3 oğlu hepsini 17 senedir işgal ederek maddi manevi kullanıyorlar. Kulanım dışında da kirasını alıyorlar. Bu mallardan annem ve babam da faydalanmadılar. Bir de kız ve erkek ayrımı yapıyorlar. Biz 5 kız kardeşiz, 4'ü evli ben bekarım. Malları sezdirmeden oğullarının üzerine geçiriyorlar.

Bu konuda neler yapmalı ve nerelere başvurmalıyım?

Bir miktar pay alıp miras hakkımdan vazgeçebilir miyim?

Artık dayanamıyorum bu haksızlıklara adalete sığınıyorum.
Bana yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum.
Old 30-10-2007, 22:44   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Medeni Kanunun 370. maddesine göre ana ve baba ile birlikte yaşayan ve emeklerini ya da gelirlerini aileye özgüleyen ergin altsoylar, buna karşılık uygun bir bedel isteyebilirler. Bu bedel borçlunun ölümü halinde istenebilir. Ama borçlu hakkında icra takibi yapılırsa veya hakkında iflas kararı verilirse veya birlikte yaşama sona ererse borçlunun sağlığında da istenebilir.

Yani siz anne ve babanızla birlikte yaşayıp emek verdiğiniz için yasal miras payınızın yanında yargıcın belirleyeceği uygun bir bedel verilmesini mahkemeden isteyebileceksiniz ama bunu babanızın ölümünden sonra isteyebilirsiniz, yukarıda yazdığım istisnai durumlar dışında.

Ayrıca babanız yaşarken verdiği mallara karışılmaz ve mallarını istediği gibi yönetmesine saygı duyulur. Ancak babanız öldükten sonra çocuklarına sağlığında verdiği malvarlığının geri verilmesini mahkeme yoluyla kardeşlerinizden isteyebilirsiniz. Yani ancak babanız öldükten sonra yasal olan miras payınızı isteyebilirsiniz.

Bunun dışında babanızla miras sözleşmesi yaparak belli bir bedel karşılığında miras hakkınızdan vazgeçebilirsiniz. Ama bu sözleşme noter tarafından düzenlenmelidir, geçerli olabilmesi için. Böyle bir miras sözleşmesi yaptığınızda babanız ölmeden miras payınızı elde edebilirsiniz.

Haklarınızı güvenli biçimde kullanabilmeniz için bir avukatın yardımından yararlanmanızı öneriyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi