Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Henüz açılmayan boşanma davası

Konuyu Kilitleyin
Old 04-07-2019, 17:11   #1
Konuk

Soru Henüz açılmayan boşanma davası

Merhaba benim sorunum 7 ay önce esim beni kandırarak baba evime göndermesi ve boşanmak istemesi ben bunu bilmiyordum şuanda 7 aydır baba evindeyim.Esim bosanmak istiyor henüz dava açmadi ve yurtdışında bende yurtdışına gitmiştim şuan turkiyedeyim ikimizde türküz.azerbaycanda durdum ve merak ettigim azerbaycanda boşanma davası aciliyormu illa Turkiyeye mi gelmesi gerekiyor? Orda açılıyor demişti bana.
Birde esim evimi taşımış bu suç degilmi? Ben dilekcemde bunu nasıl ispatlarım?
Boşanma davasında evi terk etti dermi ne yapmam gerekiyor terk etti demesi için ilk önce eve dön ihbarı çekmesi gerekmiyormu? Ne yapicagimi bilmiyorum lütfen yardım ederseniz sevinirm.
Old 04-07-2019, 17:56   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Elbette eşiniz bulunduğu ülkede boşanma davası açabilir. Fakat bu durumda sizin bu davaya cevap vermeniz tanık dinletmeniz ve kendinizi temsil ettirmeniz ciddi zorluklara yol açacaktır.

Ayrıca boşanmaya karar verilmesi halinde yabancı mahkemeden verilen kararın Türkiye'de geçerli olması için tanıma işleminin yapılması gerekir.

Eğer siz boşanmak istiyorsanız davanızı beklemeden Türkiye'de açabilirsiniz.

Eşiniz isterse duruşmalara gelir isterse kendini bir avukatla temsil ettirebilir.

2-Eşinizin sizin için ne iddia edeceğini elbette tahmin etmek mümkün değildir. Önemli olan sizin iddialarınız ve kanıtlarınızdır. Eşinizin iddialarına da gerekli cevapların verilmesi gerekir.

3- Terk sebebi ile boşanma davası için terk ettiği iddia edine eşe eve dönmesi için ihtar gönderilmesi elbette dava şartıdır. Haklı sebebi olmadan dönmeyen eşe karşı dava açılır.
Fakat eşiniz bu sebebe dayanmayabilir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması genel boşanma sebebi içinde de iddialarını ileri sürebilir. Bu durumda terek ihtarının varlığı zorunlu olmayacaktır.

4-Sonuç olarak ne yapmak istediğinize karar vermeniz ve eğer boşanma kararındaysanız bir avukat aracılığı ile davayı takip etmeniz yararınızadır.

Hatırlatalım ki boşanma davası olmaksızın sadece nafaka davası da açabilirsiniz.
Old 04-07-2019, 19:07   #3
Konuk

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim😊 kafam çok karıştı azerbaycnda boşanma davası acabiliyormu yoksa turkiyeye gelmesimi gerekiyor.
Henüz dava açmadi neden açmadığını merak ettim orda aciliyormu onu merak ettim e devletten bakiyorum ama yok.acaba orda acamiyormu davayı aklım takıldı buna.birde ben bosanmak istemiyorum şuanda nasıl bir yol çizmem gerek acaba beni evden kovdu diye dilekçe versem sonradan dava acildiginda mahkemede işe yararmı?
Old 06-07-2019, 12:42   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

1-
Alıntı:
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim😊 kafam çok karıştı azerbaycnda boşanma davası acabiliyormuyoksa turkiyeye gelmesimi gerekiyor.Henüz dava açmadi neden açmadığını merak ettim orda aciliyormu onu merak ettim e devletten bakiyorum ama yok.acaba orda acamiyormu davayı aklım takıldı buna

Evet eşiniz isterse yurt dışında boşanma davası açabilir.

Türkiye'de boşanma davası açmak isterse kendisi gelerek açabilir veya bir avukata vekaletname vererek dava açılmasını sağlayabilir.

2-
Alıntı:
.birde ben bosanmak istemiyorum şuanda nasıl bir yol çizmem gerek acaba beni evden kovdu diye dilekçe versem sonradan dava acildiginda mahkemede işe yararmı?

Dava açılmadan dilekçe verilmez. Fakat daha önceki mesajda da izah edildiği gibi nafaka davası açabilirsiniz. Böylece olanları bu davada dile getirebilirsiniz.Bu dava ilerde açılabilecek boşanma davasında delil olarak gösterilebilir.

Bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi