Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuk

Konuyu Kilitleyin
Old 10-11-2013, 19:38   #1
Konuk

Varsayılan çocuk

merhaba. ben eşimden boşanmak üzereyim. çocuğumuz var ve onun için 200 tl nafaka vereceğini söylemiş. işlerinin iyi gitmediğini düzgün maaş almadığını sölemiş avukatına.ama 200 tl çocuğumun ihtiyaçlarını karşılamıyor. davanın başlamasına az bir zaman kaldı dava sonuçlandıktan sonra tekrar nafaka davası acabilirmiyim.yoksa hakim benim fikrimi de nafaka konusunda sorarmı.yada bu miktardan farklı bi para sölermi şuan kendimde çalısmıyorum.avukat tutamadım.ortak hareket ediyoruz birde hakim çocuğumun evine götürmesine 15 gündemi yoksa her haftasonumu karar verir...
Old 11-11-2013, 14:58   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba. ben eşimden boşanmak üzereyim. çocuğumuz var ve onun için 200 tl nafaka vereceğini söylemiş. işlerinin iyi gitmediğini düzgün maaş almadığını sölemiş avukatına.ama 200 tl çocuğumun ihtiyaçlarını karşılamıyor. davanın başlamasına az bir zaman kaldı dava sonuçlandıktan sonra tekrar nafaka davası acabilirmiyim.yoksa hakim benim fikrimi de nafaka konusunda sorarmı.yada bu miktardan farklı bi para sölermi şuan kendimde çalısmıyorum.avukat tutamadım.ortak hareket ediyoruz birde hakim çocuğumun evine götürmesine 15 gündemi yoksa her haftasonumu karar verir...

"Ortak hareket ediyoruz" dediğinize göre "anlaşmalı boşanma" davası açtınız/açacaksınız. Anlaşmalı boşanma olabilmesi için tarafların her konuda anlaşmış olmaları gerekir. 200 TL nafaka miktarında anlaştıysanız, hakim bunu onaylar. Ancak, duruşma sırasında, nafaka miktarı konusunda bir anlaşma olmazsa, hakim davaya anlaşmalı boşanma olarak devam edemez. O zaman da takdir hakkı vardır. Tarafların sosyo-ekonomik durumuna göre uygun bulacağı bir miktarı nafaka olarak tayin eder.

Çocukla kişisel ilişki konusunda hakimin takdir hakkı bulunmaktadır. Ancak anlaşmalı boşanma davasında, "15 günde bir" şeklinde bir anlaşma olursa, hakim bunu onaylayacaktır.

Nafakaya hükmedildikten sonra, gelişen ve değişen durumlara göre nafakanın artırılması/azaltılması davası açılabilir. Ancak 1 yıldan önce açılan davalarda olumlu sonuç almakta zorluk çekileceğinden, öncelikle tatmin edici bir nafaka miktarına karar verilmesinin sağlanmasını öneririm.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan profesyonel destek alınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi