Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

T.C.K. m. 265/2 kapsamında, icra memurunun haciz sırasındaki görevi, yargı görevi midir, idari görev midir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2012, 12:44   #1
Av. A. Hakan TOKSÖZ

Varsayılan T.C.K. m. 265/2 kapsamında, icra memurunun haciz sırasındaki görevi, yargı görevi midir, idari görev midir?

Müvekkilim evine hacze gelen "icra memuru ile polis memuru"na mukavemetten ( T.C.K. m. 265/2 den ) yargılanıyor.

T.C.K. 265/2 maddesinde bu suçun "yargı görevi yapan kişilere karşı işlenmesi halinde" ceza arttırılır diyor.

"Polis memurunun haciz sırasındaki görevinin, yargısal değil idari görev ( haciz sırasında asayişi sağlamak ) olduğunu" düşündüğüm için, bu hususu mahkemede zikrettim.

Ancak, "İcra memurunun haciz sırasındaki görevinin yargısal mı yoksa idari mi olduğu konusu"nda tereddüt ettim. Bu konuda fikri olan meslektaşlarımın paylaşımlarını bekliyorum. Teşekkürler.
Old 23-02-2012, 19:13   #2
avmurat

Tanımlar
MADDE 6. (1) Ceza kanunlarının uygulanmasında;

a) Vatandaş deyiminden; fiili işlediği sırada Türk vatandaşı olan kişi,
b) Çocuk deyiminden; henüz onsekiz yaşını doldurmamış kişi,
c) Kamu görevlisi deyiminden; kamusal faaliyetin yürütülmesine atama veya seçilme yoluyla ya da herhangi bir surette sürekli, süreli veya geçici olarak katılan kişi,
d) Yargı görevi yapan deyiminden; yüksek mahkemeler ve adlî, idarî ve askerî mahkemeler üye ve hakimleri ile Cumhuriyet savcısı ve avukatlar,
e) Gece vakti deyiminden; güneşin batmasından bir saat sonra başlayan ve doğmasından bir saat evvele kadar devam eden zaman süresi,
f) Silah deyiminden;
1. Ateşli silahlar,
2. Patlayıcı maddeler,
3. Saldırı ve savunmada kullanılmak üzere yapılmış her türlü kesici, delici veya bereleyici alet,
4. Saldırı ve savunma amacıyla yapılmış olmasa bile fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli diğer şeyler,
5. Yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddeler,
g) Basın ve yayın yolu ile deyiminden; her türlü yazılı, görsel, işitsel ve elektronik kitle iletişim aracıyla yapılan yayınlar,
h) İtiyadi suçlu deyiminden; kasıtlı bir suçun temel şeklini ya da daha ağır veya daha az cezayı gerektiren nitelikli şekillerini bir yıl içinde ve farklı zamanlarda ikiden fazla işleyen kişi,
i) Suçu meslek edinen kişi deyiminden; kısmen de olsa geçimini suçtan elde ettiği kazançla sağlamaya alışmış kişi,
j) Örgüt mensubu suçlu deyiminden; bir suç örgütünü kuran, yöneten, örgüte katılan veya örgüt adına diğerleriyle birlikte veya tek başına suç işleyen kişi,
Anlaşılır.
Old 24-02-2012, 14:40   #3
Av. A. Hakan TOKSÖZ

Teşekkürler, yoruma mahal vermeyecek şekilde tahdidî olarak açıklanmış, gözden kaçırmışım...
Old 25-02-2012, 00:27   #4
andrius

Avukat bile yukarıda sayılmış olmasına rağmen ,icra işleminde yargı görevi yapmamaktadır diye Yargıtay kararı çıktı.
Old 27-02-2012, 11:03   #5
Av. A. Hakan TOKSÖZ

Alıntı:
Yazan andrius
Avukat bile yukarıda sayılmış olmasına rağmen ,icra işleminde yargı görevi yapmamaktadır diye Yargıtay kararı çıktı.
Bu içtihadı paylaşabilir misiniz?
Old 27-02-2012, 11:06   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. A. Hakan TOKSÖZ
Bu içtihadı paylaşabilir misiniz?
Sunduğum bağlantıda Sayın AKPUNAR tarafından paylaşılmış.

bknz:http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=61809
Old 27-02-2012, 13:25   #7
Av. A. Hakan TOKSÖZ

Bu karar, söz konusu dosyada, hakim nezdinde lehimize kanaat doğurabilir, ama buna rağmen bu karar tam bir hukuk garabeti.
Old 27-02-2012, 17:34   #8
Özgür Kınay

Karar doğrudur. İcra Daireleri (Müdürlükleri!) Türk İdare Teşkilatı içinde Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapan bir idari kurumdur. Nitekim kararları yargı denetimine tabidir.
Tüm bunların ötesinde "doğal hakim" ilkesi gereği icra müdürleri herhangi bir yargı kararı veremezler.
Dolayısıyla icra daireleri yargı organı değildir, olamaz, olmamalıdır.
Old 27-02-2012, 17:42   #9
Av. A. Hakan TOKSÖZ

Ama dikkat ederseniz, kararda icra memurundan değil, avukattan bahsetmiştir, ve bu kararda avukat yargı görevi yapmıyor deniliyor.Ancak, T.C.K. m.6'dan avukatın yargı görevi yapan kişi olduğu anlaşılıyor.
Old 28-02-2012, 16:37   #10
dogukansavas

Konuda daha önce bağlantısı verilen başlıkta ki diğer kararlara da bakın. yargıtay Ceza Genel kurulu'nun kararı yerindedir, bu değil.
Old 29-02-2012, 15:27   #11
andrius

Alıntı:
Ama dikkat ederseniz, kararda icra memurundan değil, avukattan bahsetmiştir, ve bu kararda avukat yargı görevi yapmıyor deniliyor.Ancak, T.C.K. m.6'dan avukatın yargı görevi yapan kişi olduğu anlaşılıyor.

Tck da yargı görevini yapan derken kastedilen ceza yargılamasıdır oysa yargıtay kararındaki icra işlemindeki avukatın faaliyeti kastedilmektedir.
Old 29-02-2012, 17:18   #12
Av. A. Hakan TOKSÖZ

Alıntı:
Yazan andrius
Tck da yargı görevini yapan derken kastedilen ceza yargılamasıdır oysa yargıtay kararındaki icra işlemindeki avukatın faaliyeti kastedilmektedir.

Aynı fikirde değilim. Zira, T.C.K. m.6/1-d deki metne baktığımızda, "..idarî ve askerî mahkemeler..." demektedir. Eğer sizin dediğiniz gibi sadece "ceza yargılaması" yapan yargı görevlileri kastedilmiş olsaydı, "...idare mahkemeleri..." ni metne dahil etmezdi. Kaldı ki, bu ibare olmasa dahi yargı görevi yapan deyiminin sadece ceza yargılaması görevi yapanları kapsadığını düşünmenin hukuksal dayanağı yoktur. Lafzî yorumdan kolaylıkla anlaşılıyor.
Old 29-02-2012, 20:02   #13
andrius

Alıntı:
Aynı fikirde değilim. Zira, T.C.K. m.6/1-d deki metne baktığımızda, "..idarî ve askerî mahkemeler..." demektedir. Eğer sizin dediğiniz gibi sadece "ceza yargılaması" yapan yargı görevlileri kastedilmiş olsaydı, "...idare mahkemeleri..." ni metne dahil etmezdi. Kaldı ki, bu ibare olmasa dahi yargı görevi yapan deyiminin sadece ceza yargılaması görevi yapanları kapsadığını düşünmenin hukuksal dayanağı yoktur. Lafzî yorumdan kolaylıkla anlaşılıyor.

Tanımlar
Old 01-03-2012, 11:11   #14
Av. A. Hakan TOKSÖZ

Alıntı:
Yazan andrius
Tanımlar

Sayın meslektaşım, dikkat edilirse;

"Ceza kanunlarının uygulanmasında" diyor, ceza kanununu uygulayanlar demiyor.

Örnek vermek gerekirse; keşfe giden hukuk mahkemesi hakimine karşı, keşif mahalline girmesini engellemek için mukavemet gösterildiği zaman, hukuk mahkemesi hakimi yargı görevini yapan kişi olur, uygulanacak ceza kanunu maddesi de T.C.K. m.265/2 olur.
Old 03-03-2012, 14:54   #15
andrius

Alıntı:
Sayın meslektaşım, dikkat edilirse;

"Ceza kanunlarının uygulanmasında" diyor, ceza kanununu uygulayanlar demiyor.

Örnek vermek gerekirse; keşfe giden hukuk mahkemesi hakimine karşı, keşif mahalline girmesini engellemek için mukavemet gösterildiği zaman, hukuk mahkemesi hakimi yargı görevini yapan kişi olur, uygulanacak ceza kanunu maddesi de T.C.K. m.265/2 olur.

Ben kendimi iyi ifade edemedim,icra faaliyeti yargı faaliyeti olmadığından avukat yargı görevi yapan kişi tanımı kapsamında değildir diye anlıyorum yani ilk kriter Hakim-Savcı-avukat olmak ikinci kriter yargı faaliyeti sırasında olması bu mantıkla örneğin adalet komisyonunda görev yapan Hakim de yargı görevi yapan konumunda değildir.
Old 03-03-2012, 16:24   #16
Av. A. Hakan TOKSÖZ

Alıntı:
Yazan andrius

Katılıyorum, ancak, benim itiraz ettiğim nokta yargı görevini sadece ceza yargılaması olarak nitelendirmenizdi.
Old 04-03-2012, 23:10   #17
andrius

Alıntı:
Katılıyorum, ancak, benim itiraz ettiğim nokta yargı görevini sadece ceza yargılaması olarak nitelendirmenizdi.
Haklısınız,Yargılama kısmını vurgulamak istemiştim ceza -hukuk-idari yargılaması farkı ilk düşündüğüm değildi ,doğru cevap vermek isterken yarı doğru yarı yanlış cevap verdim
Old 05-03-2012, 11:33   #18
Av. A. Hakan TOKSÖZ

Alıntı:
Yazan andrius
Haklısınız,Yargılama kısmını vurgulamak istemiştim ceza -hukuk-idari yargılaması farkı ilk düşündüğüm değildi ,doğru cevap vermek isterken yarı doğru yarı yanlış cevap verdim
Sonuç olarak icra dairelerinin idari teşkilatlanma içinde olduğu ve görevlerinin idari görev olduğu konusunda hemfikiriz. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi