Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuklarımla Şahsi Münasebet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2011, 19:12   #1
Konuk

Varsayılan Çocuklarımla Şahsi Münasebet

merabalar.
eşimin açtığı boşanma davasının ilk duruşmasına mayıs ayının 31nde katıldım.çocuklarım şuan için babalarında.oda benden kaçırıyor.mahkeme her ayın 1. ve 3. haftasında c.tesi ve pazar günleri saat 10:00-17:00 arası şahsi münasebet kurmam için karar verdi.benim ikametim de eşimin ikametide X.ama duyduğuma göre eşim çocuklarımı tekrar şehir dışına annesinin yanına Y'ye götürmüş.benim bu ayın 18 ve 19 nda görüşmem var.bunun için napmalıyım.
bunun dışında yaz tatili münasebetiyle çocuklarımla yine şahsi münasebet kurmam için mahkeme temmuz ayının 1 gününden 31. gününe kadar bende kalmasına karar verdi.bunu nasıl sağlamalıyım.yine eşim şehir dışına giderse diye endişe ediyorum.
özellikle şuan ilk sorum acil.bunu ve diğer sorum hakkında bana yardımcı olursanız ve yol gösterirseniz sevinirim.
şimdiden teşekkür ederim.
Old 14-06-2011, 22:37   #2
av.cevat

Eşinizin bulunduğu adrese icra takibi başlatın. Temmuzun 1. gününden önce takibi başlatmanızda fayda var. Mahkeme kararında teslim saati ve yeri belirtilmiyorsa ,icra takibinde bunu mutlaka belirtin. Eşiniz icra emrini tebliğ alıp, kararda belirtilen tarihte çocukları teslim etmezse suç işlemiş olur. Ki kişisel ilişkinin engellenmesi velayetinde başlı başına değiştirilme sebebidir. Ama mutlaka işlemlerinizi tutanak altına aldırın ki delil oluşturabilsin.Adresinde bulundurmadığı takdirde çocukların kendi yanında değilde bir başkasının yanında kaldığını ispatlamış olursunuz.Bu da velayetin değiştirilmesi sebebi olur.

Ancak tüm bunları bir avukat desteği ile yapmanızda yarar vardır. Aksi halde hak kaybına uğrayabilirsiniz. DOĞRUDAN bir avukatla görüşmenizi öneriyoruz.

Maddi durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz.
Old 15-06-2011, 16:04   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
merabalar.
eşimin açtığı boşanma davasının ilk duruşmasına mayıs ayının 31nde katıldım.çocuklarım şuan için babalarında.oda benden kaçırıyor.mahkeme her ayın 1. ve 3. haftasında c.tesi ve pazar günleri saat 10:00-17:00 arası şahsi münasebet kurmam için karar verdi.benim ikametim de eşimin ikametide X.ama duyduğuma göre eşim çocuklarımı tekrar şehir dışına annesinin yanına Y'ye götürmüş.benim bu ayın 18 ve 19 nda görüşmem var.bunun için napmalıyım.
bunun dışında yaz tatili münasebetiyle çocuklarımla yine şahsi münasebet kurmam için mahkeme temmuz ayının 1 gününden 31. gününe kadar bende kalmasına karar verdi.bunu nasıl sağlamalıyım.yine eşim şehir dışına giderse diye endişe ediyorum.
özellikle şuan ilk sorum acil.bunu ve diğer sorum hakkında bana yardımcı olursanız ve yol gösterirseniz sevinirim.
şimdiden teşekkür ederim.

Çocuk tesliminden kaçınmanın cezası bulunmaktadır. İİK 25/a ve 341 inci maddeye göre cezalandırılır. Ancak bunun için, teslim yükümlüsüne icra müdürlüğünden bir tebligat yapılması gerekmektedir. Benim şahsi kanaatime göre icra emri çıkarılması ve teslimden kaçınması halinde cezalandırılacağının ihbar edilmesi gerekmektedir. Ancak icra emri çıkarılabilmesi için, bir mahkeme ilamının(yani son kararın) olması da çok bilinen bir hukuki gerçekliktir. Elinizde olan ise, "ara karar"dır. Anlaşıldığı kadarıyla bu konuda bir boşluk ve/veya kavram karmaşası bulunmaktadır. İİK 341 inci madde "ara kararın " gereğini yerine getirmeyen kişinin de cezalandırılacağını hüküm altına almasına rağmen, "ara kararın" nasıl uygulanacağı konusunda uygulamada birlik yoktur.

Ayın 18 ve 19 uncu günleri için icra takibini yetiştirmeniz zor görünmektedir. Ancak temmuz ayındaki görüşme ve bundan sonraki görüşmeler için icra takibinin faydası olacaktır. 18 ve 19 uncu günlerdeki görüşmeler için, bir ihtarname keşide edilerek çocuğu almaya hazır olduğunuzu, teslim günü eşinizin ikametgahına gideceğinizi belirtirseniz ve durumu bir tutanakla tespit ederseniz, en azından velayetin size verilmesinde katkısı olur, diye düşünmekteyim.

Hak kaybına uğramamak için, bir avukattan profesyonel destek almalısınız.
Old 15-06-2011, 18:49   #4
av.cevat

Varsayılan Çokk özür...

Konuyla ilgili yazdıklarım tamamen KESİNLEŞMİŞ kararlar için yapılması gerekenlerdir.Ben kişisel ilişki düzenlenmesinin kesinleşmiş bir kararmış gibi algıladım.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi