Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilik vaadi ile kandırılmak

Konuyu Kilitleyin
Old 02-02-2010, 22:58   #1
Konuk kırgın

Varsayılan evlilik vaadi ile kandırılmak

evlilik vaadi ile kandırılma
ben 11 kasım 2009 da yıllardır benle tanıştırılmak istenen ama bir türlü fırsat olmayan iş arkadaşımın abisi ile tanıştım. ingilterede mimar olarak çalışıyor.13 kasımda yemekte bana evlilik teklif etti.bende bizi tanıştıran arkadaşıma telefon etmesini o verirse kabul ederim dedim.telefonla arayarak beni arkadaşımdan ahmet arif şiiri eşliğinde istedi.neden bizi daha önce tanıştırmadı diye kızdı.aynı günün sabahı ing tereye döneceği için biz çok görüşemedik.ama aynı gün ailesi ile görüştü, bunu telefon mesajı ile bana bildirdi.annesi ile konuştuğunu çok sevindiğini filan.ingiltereye dönüşünde de çocukları ile görüştüğünü söyledi.bunuda mesaj olarak bana yazdı. kendi kararlı olduğunu ancak benim ing terede yaşayıp yaşayamayacağıma karar vermem için gidip koşullarını görmemi istedi.ben ekonomik olarak kımıldayamayacağımı hassas bir bütçesi olan bir memur olduğumu söyledim.o ise evlenecek insanlar arasında bu tarz hesapların olmayacağını onun parasının benim param olduğunu filan söyledi. vize işlemleri için bana 400 sterlin gönderdi. profosyonel bir firmadan destek alıp 400 tl civarında, pasaport işlemlerinde de 170 lira ücret ödedim.çünkü daha önce vize başvurum reddedilmişti.bu gelişmeleri kendisinede söyledim. tamam dedi. uçak biletimi kredi kartımdan aldım.bunun dışında oraya giderken kullanabileceğim bir kaç giyside aldım.vizemi aldım.tanışmamızdan bir ay sonra ingtereye gittim.yaklaşık 4 hafta kaldım.ve benle çocuk yapmak istediğini benden yaşlı olduğu için daha erken öleceğini,bana ondan yadigar kalacacak ve oyalanacak bir çocuğa sahip olmamız gerektiğini filan konuştu. hatta birlikte olmak istesem vazgeçmeyim diye beni türkiye ye hamile göndermeyi düşündüğünü söyledi!!.ben dönerkende 1+1 ev alacağımız bir yerlerden bahsetti.iş yerime eleman yetiştirilmesi gerektiğinden işten ayrılacağımı söylememi, ailemle mayısta evlenmek için program yapmamı söyledi. mayısta vize süresi bittiği için sanırım mayıs dedi.aynı vize ile girebilmem için.bende dönüşte bunları yaptım.ailem ve iş yerimle görüştüm.ancak 2 hafta sonra değişti.benle tartıştı.yani özellikle tartışma çıkarmaya çalıştı.telefonu yüzüne kapattım istemeyerek. son görüşmemizde ise ki bunu çok zor sağladım (bana vize gönderen yakını arayarak). bana evlenme teklif etmediğini benim yanlış anlayıp kendi kendime gelin güvey olduğumu . bana para göndermeyeceğini söyledi.(bu arada doktora dersine devam edemediğim için ingilterede iken dersten kaldım)hoca birde madem evleneceksin ne işin var doktorada diye azarladı. bu arada aldığım derslerden biride kadın sağlığı ve sorunları!!) şunu özellikle dile getirmiştim sondan bir önceki konuşmamda eski eşimden yasal hakkım olan nafaka bile almadığımı( kızım için) bu tarz şeylerin beni kırdığını ama oraya giderken yaptığım masraflar için ondan para istemek zorunda kalmamdan rahatsız olduğumu. oda bana para göndermiş olduğunu söyledi yani ilk başta gönderdiği 400 sterlini kastederek.bu arada 1 defa gecikme faizi yedim.ikincisinide yiycem.ingiltereden türkiyeyi aradım defalarca.para bulup kredi kartımı ödemek için. döndükten sonrada birkaç yerden para bulup kartımı kapatmaya çalıştım.yinede tamamını kapatamadım. sormak istediğim maddi manevi tazminat davası açabilirmiyim.ingilterede olduğu için dava şekli nasıl ilerler.bana gönderdiği mesajları telefonumu tamire verirken silmiştim.mahkeme kararı ile sabitleyebilimiyiz.çünkü onlarda bana evlenme teklif ettiğine dair bilgiler var.tabikazanma ihtimalim ne.bu olaylardan sonra türkiyede evli olduğunu öğrendim.22 yıl önce ingilterede boşanılmış.eşi ile ayrı.evlilik yapmasına engel yok.ancak türkiyede evli.eşinin üzerindeki mal varlığını kaybetmemek için evli kalmış.eğer kazanabilme ihtimalim varsa, ingilterede firması olduğu için kendi üzerine herhengi bir mal varlığı yok.türkiyede eşinde gözüken mallardan alınabiliyormu gibi sorularım var.ayrıca böyle bir davayı prestij davası olarak alıp kazanılması durumunda ücretini alabilecek bir avukat arkadaşımız varmı?malum kendimi soyulmuş gibi hissediyorum.
bunları yazıyor olmak bile beni çok utandırıyor.ancak belki başkaları okuyup benim gibi örnekler olduğunu bilmeliler diye düşündüm.yardımcı olursanız memnun olucam.
saygılarımla
Old 03-02-2010, 15:04   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Yaşadığınız olayda suç unsuru bulunmamaktadır.

Maddi,manevi tazminat davası açmanızı engelleyen bir yasa hükmü bulunmamakla birlikte, böyle bir dava açmanız halinde; somut olayınızın tüm özellikleri, sizin bu aldatmayı anlayabilecek durumda olup olmamanız, ne şekilde evli olduğunu öğrendiğiniz,kişinin medeni halini bilebilecek durumda olup olmamanız İYİNİYET çerçevesinde araştırılacaktır. Kişinin size kendini bekarım diye tanıtmasını ve bu şekilde aldatarak, menfaat elde etmeye çalışmasını ispatlamak durumundasınız.

Kişinin yurtdışında olması da dava masrafını yükseltecektir. Eşinin üzerine olan mallardan tahsilat mümkün değildir.

Sayın Katılımcı;

Manevi ve maddi tazminat ve somut durumunuzun ayrıntılarını bir avukat ile yüzyüze görüşerek değerlendirmenizi öneriyoruz. Davanın açılıp kazanılabilme olasılığı, masrafları, tahsil edilebilme olasılığı ve avukatlık ücretleri konularında değerlendirme yapılmalıdır.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi