Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ıslah ile yeni kalem alacak yaratmak ya da ek dava

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-05-2009, 16:45   #1
namutenahi

Varsayılan ıslah ile yeni kalem alacak yaratmak ya da ek dava

merhaba sayın meslektaşlar,

ücretlerin ödenmemiş olması dolayısıyla sözleşmenin feshine dayanarak açmış olduğum işçi alacağı davalarından birinde, işçinin ücret alacağını dava tarihinden sonra alma ihtimali vardı, diğer alacaklar açısından bu ihtimal söz konusu değildi. bu nedenle ücretlerin ödenmediğini vurgulayıp fazlaya dair hakları saklı tuttum, kıdem, fazla mesai gibi kalemlerde taleplerde bulundum. ancak ücret alacağı talebinde bulunmadım.

işçiye ücret ödemesi yapılmadığından bu aşamada ücret alacaklarını da dava etmem gerekiyor. dosya henüz tensip aşamasında, duruşması dahi yapılmadı.

bilirkişi raporu sonrası yeni kalem talep olarak ıslaha mı dahil etmeliyim ( = edebilir miyim), yoksa ücret alacağı için yeni bir dava açıp ilk dava ile birleştirilmesini mi istemeliyim?

şimdiden teşekkürler.
Old 30-05-2009, 16:27   #2
Av.Selen

Bilirkişi raporu sonrasında yeni alacak olarak ıslaha dahil edemezsiniz. Zira ıslah mevcut davanın değer artışına yöneliktir. Ücret alacağına yönelik dava olmadığından daha sonradan ıslahla talebi mevcut davaya ekleyemezsiniz.Ancak kıdem tazminatı vb davanız çok yeni olduğundan ücrete ilişkin yeni dava açıp,birleştirme talep etme en iyi yol bence. İyi çalışmalar
Old 30-05-2009, 16:37   #3
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Av.Selen'in görüşüne katılmıyorum. Ücret alacağınızı da ister bilirkişi raporu öncesi, ister sonrası ıslah ile taleplerinize ekleyebilirsiniz. Ek dava açma hakkınız zaten var. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, ıslahın bir kez yapılabileceği. Konu ile ilgili Av.Suat Ergin'in eklediği önemli bir içtihat için şu forumda 9.mesaja bakınız: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=27660
Saygılarımla.
Old 30-05-2009, 16:37   #4
avktderya

davanın tamamen ıslahında mümkün diye düşünüyorum. ama sadece dava değeri alacak kalemlerinin artılması için kısmı ıslahda yeni bir talep söz konusu olmayacaktır.
ben sizin yerinizde olsam ek dava konusu ederdim , zira tamamen ıslah için de dosyanın bilirkişiden dönmesi beklenecek. iyi çalışmalar.
Old 30-05-2009, 16:47   #5
AV.BİLGE KALAYCI

sadece bir kere ıslah yapılabileceğinden bilirkişi raporu dönüşü gerçek miktarı ıslah edemez duruma gelirsiniz. O yüzden en mantıklısı ek dava açıp biryeştirme istemeniz. Eğer gerçek değeri bilirkişi gibi hesaplarım diyorsanız ıslah edin. Ama ek dava yararınıza.
Old 31-05-2009, 23:00   #6
av.kezban yılmaz

Bilge Hanımın dediğine ben de katılıyorum. Ek dava açmanız yararınıza olacak.
1- Bilirkişi raporundan önce davanızı ıslah ederseniz dosya bilirkişiden döndükten sonra hesaplanan alacak kalemleri için artık ıslah şansınız kalmıyacaktır ve ıslah dilekçenize göre karar verilecektir.
2- Bilirkişi raporundan sonra davanızı ıslah ederseniz; Bilirkişi taleple bağlı olduğundan ödenmeyen ücretler için hesaplama yapmıyacağından rapordan sonra ıslah dilekçenizde diğer alacakların ıslahı ile birlikte ücret alacağını da ıslah yoluyla eklerseniz mahkeme ücret alacağının hesaplanması yönünden büyük ihtimalle dosyayı ek rapor alınmak üzere tekrar bilirkişiye gönderecektir.gelen ek raporda ücret alacağı için farklı bir rakam çıkması halinde ıslah şansınız kalmıyacaktır.

yapacağınız iş hemen ek dava açıp dava dilekçesi ile birlikte birleştirme talebinde bulunarak ilk dosya üzerinden davanıza devem etmeniz olacaktır.
Old 01-06-2009, 12:36   #7
namutenahi

yanıt verme inceliğinde bulunan tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim. bu hafta hemen ek davamı açıyorum.

bu arada küçük bir usul sorusu, ek davayı "herhangi bir dava" gibi açıp ilk davaya atıfta bulunmam sanırım yeterlidir, "ek dava" olduğunu konu ya da talep fıkrasında belirtmeme gerek yoktur diye düşünmekteyim. yanılıyor muyum?
Old 01-06-2009, 12:45   #8
kemal çelik

Burada önemli olan soru şu; Bilirkişi hizmet sözleşmesine dayalı olarak tüm alacakları mı hesaplayacaktır yoksa sadece talep konularına girip bu kalemlere dair hesaplama mı yapacaktır? Islah imkanını düşünerek bence bilirkişinin tüm sözleşmesel alacakları hesaplaması gerekir.Bu durumda da ek dava değil gelecek rapora göre davayı ıslah edersiniz.
Old 01-06-2009, 13:23   #9
namutenahi

sayın çelik,

hukuken söylediğiniz sonuna kadar doğru olmakla birlikte, bilirkişi raporlarında "her ne kadar davacı x alacağını talep etmişse de buna ilişkin belge sunamadığından" gibi ifadelere bile alışkın olan biz avukatlar için, talep fıkrasında yer almayan bir alacağın bilirkişi raporunda yer almasını beklemek sadece şansımızı beklemek gibi olacaktır diye düşünmekteyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi