Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimin Açtığı Boşanma Davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-05-2007, 11:56   #1
Konuk

Karar Eşimin Açtığı Boşanma Davası

İyi günler diliyorum.

Ben eşimle yaklaşık 8 yıldır ayrı yaşıyorum.Bunun sebebi ise eşimin sürekli şiddetine maruz kalam.Ayrıca bu şiddete sadece ben değil 5 çocuğumun dahildir.

Eşim bana 2000 yılında bir boşanma davası açtı.Ancak ben Mahkemeye gitmedim.Oda diğer duruşmaya katılmadığı için takipsizlik kararından dolayı dava düştü.Ve biz bu süre zarfında eşimle hiç görüşmedik.

Ama çocuklarım kendisi ile sürekli irtibat halinde,ancak bu irtibatlarında çocuklarım çok yıprandı.Çünkü her görüşmede onlar aşağılanarak geri döndüler,Çünkü eşim hep beni ve bizi haksız gördü.

Geçenlerde ,yaklaşık bir ay önce tekrar bir boşanma davası açmış,ancak bize gelen bu dilekçede eşimin benim için kullandığı ithamların hepsi iftira.Ondan çocuklarımı sakladığımı,evliliğimiz boyunca ona sürekli şiddet uyguladığımı ve baskıda bulunduğumu yazmış.Tabi ki kabul etmiyorum.

Ancak ben de boşanmak istiyorum. Çünkü ondan bu ayrılık süresince hiç bir maddi yardım almadım ve sağlık problemlerim dolayısı ile yeşil kart için başvurduğumda evli olduğum göründüğünden yeşil kart çıkaramıyorum.

Evlendikten sonra yerleştiğimiz yerde bir arsa alıp bir ev inşa etmiştik.Ben şu an bu evde oturuyorum.Ancak beraber inşaa ettiğimiz ev
bir gecekonduydu.Eşim evden ayrıldıktan sonra çocuklarımla birlikte çalışarak evi biz yaptık.

Boşanmak istemesinin sebebi olarak evi
almak istediğini öğrendik.Bu evi bizden
alabilir mi?

Ayrıca 17 Ağustos depreminde evimiz ağır
hasar gördüğü için ev tapusu eşime ait
olduğundan devlet tarafından yapılan deprem
konutlarından eşime bir ev verilmiş.Öğrendiğimiz kadarı ile bu evi satmış.

Bir de daha reşit olmamış bir çocuğumuz var,bunun velayeti de ayrı bir dert.

Şimdi sorularımı soruyorum:

Eşim bu evi benden alabilir mi?

İkincisi bu evde benim ve çocuklarımın hakkı var mı?

Nafaka alma şansım var mı?

Eşimin dilekçesinin tamamen yalan olduğunu nasıl ispatlayabilirim?

Bir avukat tutacak param olmadığı için devlet bana bir avukat verecek midir?

Yardıma ihtiyacım var,kadın başıma bekar çocuklarımla evsiz ve barksız kalmak istemiyorum

Lütfen yardım elinizi uzatın.

Saygılarımla

Çiçek Avcı
akorayh@hotmail.com
Old 20-05-2007, 17:42   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşiniz boşanmaya sebep olan olaylarda kusurlu ise ve sizin bir kusurunuzu ispat edemesse, boşanma davası reddedilecektir.Bu davanın kabul edilebilmesi için az da olsa sizin kusurunuzu ispatlaması gerekmektedir.

Siz de boşanmak istediğinizi yazmışsınız.Bu durumda dava dilekçesinin, size tebliğinden itibaren 10 gün içinde veya ayrı bir dava ile kendi gerekçelerinizi bildirerek karşı boşanma davası açabilir nafaka ve velayet isteklerinizi de bildirebilirsiniz.

Dava dilekçesinde belirtilen olaylarda kusurunuz olmadığını,tanık ve diğer yasal delillerle ispatlayabilirsiniz.

Ev ile ilgili olarak boşanma davası sırasında istekte bulunmanız mümkündür fakat sonucu boşanmanın kesinleşmesini bekleyecektir.Taraflar evin edinilmesindeki katkıları oranda alacak hakkına sahip olacaktır.

Yukarıda belirtilen açıklamalar konu ile ilgili genel bilgilerdir.

En doğru açıklama ve hukuksal yardımı bir avukattan almanızı öneriyoruz.Mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuız ilin barosuna başvurarak adli yardım servisinden yararlanabilirsiniz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi