Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediye Uygulaması

Yanıt
Old 09-11-2002, 12:48   #1
deliormanlı

Soru Belediye Uygulaması

Arkadaşlar yardımınızı talep ediyorum.İlgilenirseniz sizlere minnettar kalırım.Benim şöyle bir problemim var.Evimin önünde altı metre genişliğinde yol var.Bu yolun her iki yanında bir metre genişlikte kaldırım mevcut.Kaldırımdan itibaren evimin temeline kadar üç metrelik bir bahçem var.Belediye benim tapusu mevcut olan bu yerimin bir kısmını kullanarak kaldırım genişliğini 1.80 mt'ye çıkarmak istiyor.Belediye bu konu ile ilgili olarak bana hiçbir bildirimde bulunmadı.Duyumlarıma göre inşaat yapılan arsanın yoldan 3 mt'si kanun gereği yola terk ediliyormuş.Böyle bir kanun veya uygulama varmı.Belediye Belediye Meclisi kararıyla benim tapulu yerime kaldırım yapabilirmi.Yapabiliyor ise bana yazılı tebligatta bulunması gerekirmi ve bedelini ödemek zorundamı.İstimlak veya kamulaştırma yapması gerekiyormu.Kaldırım genişletme uygulaması bazı sokaklarda devam etmekte.Benim bu uygulamayı durdurabilme şansım varmı.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 15-11-2002, 22:31   #2
Armağan Konyalı

Sayın Deliormanlı,

Belediyeye başvurup evinizin imar durumuna bakın. Üç metrelik (veya kaç metrelik) çekme olduğunu bu planda görürsünüz. Kaldırım genişletme elbette kamulaştırmasız olmaz.

Kadastro çalışmaları sırasında (yani imar planları hazırlanırken, gayrımenkulunuz tarladan arsaya dönüşürken) değerlendirme ortaklık payı (DOP) denilen bir pay maliklerden yol, cami, karakol, okul alanı olarak kulanılmak üzere arsalardan ayrılıp, mülkiyeti kamuya mal edilebilir. Bunun dışında bedeli ödenmeksizin devlet (ya da belediye) vatandaşın arsasına el atamaz. Sizin DOP'unuz
olabilir mi? Bütün bunlar incelenmeden sorunuza ancak bu kadar yanıt verilebilir. Ayrıntılı bilgileri evinizi yapan müteahhitten de alabilirsiniz. Bu bilgileri tekrar yazarsanız, tekrar görüşürüz.

Saygılarımla

Bir Dost
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi