Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Staj yapılan büroda ortaklık...

Yanıt
Old 04-08-2015, 16:16   #1
serlaw

Varsayılan Staj yapılan büroda ortaklık...

Merhabalar değerli meslektaşlarım.
Halen stajına devam etmekte olan bir arkadaşıma, yanında staj yaptığı avukat tarafından, ruhsatın alınmasından itibaren başlamak üzere ortaklık teklifinde bulunulmuştur.
Gelen teklifin olumlu ve olumsuz yanları hakkında değerli yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla...
Old 04-08-2015, 17:27   #2
Av. Erdem Akçay

Şartlar bilinmeden yorum yapmak pek doğru olmayacaktır. Gelir-gider ortaklığı mı olacak yoksa sadece gelir ya da gider ortaklığı mı? Mevcut dosyaların durumu, ortaklık oranı, vb.

Mesleğe, kurulu bir büroya ortak olarak başlamak fena olmaz. Ama şartlar değerlendirilmeli tabii.
Old 04-08-2015, 17:51   #3
serlaw

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.
Cevaplara gelecek olursak;
1)Gelir, gider ortaklığı.
2)Oran %15.
3)Ortaklık tarihinden itibaren alınacak dosyalar için.
4)Avukatı, stajyeri, takip personeli yaklaşık 10 kişinin çalıştığı bir büro.
Old 05-08-2015, 14:33   #4
yurdumsun ey ucurum

Genelde bu ortaklığın başında, stajyerliği henüz kalkan avukat kendini şanslı hissediyor, şartların lehinde olduğunu düşünüyor, karlı bir anlaşma yaptığına inanıyor. Ancak zaman ilerledikçe; unutulan vaadler, değişen tavırlar, eski buyurgan anlayışın sürmesi vs olayı tatsız hale getirebiliyor. Ben şahsi ofisinizi kurmanızı öneririm. Uçurumdan atlanılmadan uçma da öğrenilmiyor, riskli ve zor bir yol ama uzun vadede en rahat edeceğiniz yol budur diye düşünüyorum.
Old 05-08-2015, 15:04   #5
Av. Erdem Akçay

Özellikle gider konusunda maddi şartları arkadaşınız değerlendirecektir tabii. Bunun dışında; mesleğe yeni başlamış bir avukatın tek başına ya da kendi kıdeminde ortaklarla büro açmasındansa, kurulu bir büroya ortak olması bence daha mantıklıdır. %15 oranı zamanla artırılacaktır. Kendini geliştirmesi, işi sahiplenmesi açılarından da ortaklık tercih edilmelidir. Ayrıca, "bir bilenle" çalışmak kendine güvenini de artıracaktır meslekte.

Müvekkillerle bizzat görüşmek meslekte çok önemli. Buna da dikkat ederse, ortaklık faydalı olacaktır.

Ortak olacağı için, vergisini, muhasebe ücretini ve sigorta primini kendisi ödemelidir. Bunu da dikkate almalıdır.

Yine de pazarlık yapsın tabii En azından ilk 1-2 yıl sadece gelir ortaklığını zorlasın, derim.
Old 05-08-2015, 18:30   #6
Av.Ömer Faruk Şahin

Merhaba. Oran olarak %15'i biraz açar mısınız? Yani tüm gelir ve giderin yalnızca %15'ini mi paylaşacak?

Teşekkür ederim.
Old 05-08-2015, 19:33   #7
serlaw

Büronun tüm gelirinin ya da giderinin %15'i stajyer arkadaşıma teklif ediliyor. Tabi ki ortaklık başladıktan sonra gelecek işler bakımından geçerli bu oran.
Old 05-08-2015, 19:37   #8
Av.Ömer Faruk Şahin

Peki sizce böyle bir teklifi kabul durumunda elde edilecek kazanç, bir işgören avukatın aldığı ortalama ücretle kıyaslandığında nasıl bir tablo ortaya çıkar?
Old 05-08-2015, 19:39   #9
serlaw

Ofisin geliri ya da giderine göre değişir. Zaten arkadaşımın tam olarak kestiremediği nokta da burası
Old 08-09-2015, 12:06   #10
kalamar

bende tam olarak aynı sorunu yaşamaktayım. Bana olumlu gelen yönü sadece gelir ortaklığı olması dolayısıyla büro masrafı olmaması , cmk adli yardım ve kendi dosyalarımın gelirleri bana ait olucak ama yinede insan emin olamıyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi