Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma-uzaklaştırma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-06-2012, 14:40   #1
Konuk

Varsayılan boşanma-uzaklaştırma

Merhabalar ben 55 yaşında bir bayanım,eşime 3 sene önce artık yaptıklarına daha fazla dayanamayarak dava açtım.Dayak,hakaret ve en son aldatma olması ve bunu yüzüme karşı bir marifetmiş gibi söylemesi sonucu.Duruşmalar yaklaşık 2 sene sürdü hakim lehime karar verdi.Ancak eşim davayı temyize yolladı.Bu esnada eşim üzerine kayıtlı olan evimize gelerek beni evden atmakla tehditlere başladı bunun üzerine avukatıma danışarak uzaklaştırma kararı çıkardım.Devamında bu kararın süresi olan 6 ay dolduğunda aynı kabusu yeniden yaşadım ve yeniden dilekçe vererek uzaklaştırdım.Şimdi 4 kez bu kararı uzattıktan sonra yeniden dilekçe vermiştim ancak bu defa dilekçem reddedilmiş. Karar olarak ortak mülk olduğunun kanıtlanması gerekiyor yazılmış bu ev eşimin üzerine ortak değil ancak evliliğimiz dönemide beraber almıştık.Bu evden atılırsam gidecek hiçbir yerim yok mahkeme tutanaklarında bu olmasına rağmen neden böyle oldu ve ne yapabilirim?
Old 30-06-2012, 11:56   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Yargılama sırasında bu konutun size tahsisini talep etmiş olsaydınız,karar kesinleşinceye kadar sorun çıkmayacaktı.

Bu aşamda boşanmaya bakan mahkeme dosyadan elini çekmiş bulunmaktadır.

Yargıtay'ın bu konuda tedbir kararı vereceğini pek düşünmüyorum.

Eşinizi evden uzaklaştırma kararınızın reddedilmesi ve bunun konutun ortak olmaması sebebine dayandırılması yerinde değildir.İtiraz edebilirsiniz.

Diğer yandan ayrı bir dava ile bu konutun aile konutu olduğunun tespitini de isteyebilirsiniz.

Bilinmelidir ki bu önlemler dava bittiğinde size bu evde yaşama olanagının devamını sağlamayacaktır.Olsa olsa eğer edinilmiş mallara katılım rejimi gereği alacağınız varsa ,bunu dava edebilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi