Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

avukat mı yetiştiriyorlar yoksa hukukçu mu?

Yanıt
Old 29-04-2006, 11:02   #1
hatice selci

Varsayılan avukat mı yetiştiriyorlar yoksa hukukçu mu?

avukat olmak mı yoksa hukukçu olmak mı?bu iki terim hakkında derinlemesine düşünmek gerek.avukat olmak değil amacım hukukçu olmak.hukuk savunucusu olmak.
Old 29-04-2006, 22:38   #2
Av.Ergün Vardar

Dikkat fakülte

Bu kadar çok hukuk fakültesi açılırsa yakında adliyelere zabıt katibi,cezaevlerine infaz koruma memuru da yetiştirilir.
Old 30-04-2006, 11:19   #3
üye5424

hukuk fakültelerinde ve diğer tüm lisans programlarında öncelikle insan yetistirilmek amaçlanır.seçtiğin alanla ilgili verilen eğitim ise o alanla baglantılı olan dallara ilişkin teorik bilgilerdir...hukuk mezunu olupta asgari ücretle avukatlık yapan insanlar var ülkamizde...hukuk fakülteleri Türk Hukuk Sisteminin ögretilerek ortalama bir insan adaletinin daha üzerinde bireyler yetiştirmeyi amaclar,böylelikle adalet anlayısını törlerin ve küçük grupların egemenliği altına girmekten koruyup işin ehli sayılan hukukçulara verir..sonuc olarak hukuk fakülteleri HUKUKÇU yetistirir,ister sonrasında git avukat ol ister mübaşir!
Old 30-04-2006, 13:59   #4
Av.Ergün Vardar

İşte bu o kadar basit değil.İster hukukçu ol ister mübaşir.Hukuk fakültelerine insanlar hukukçu omak için giriyorlar.Bu kadar çok hukuk fakültesi maalesef ki beraberinde kaliteyi getirmedi.Öğretim görevlisi olmayan yerlere açılan fakültelerde,kimler ders veriyor acaba?Nasıl bir eğitim alıyorlar?Sadece ehliyeti olmak araç kullanmak için yeterli değidir.Diploma da her şey değildir.Bununla da yeninilmeyerek,ücret karşılığı okunulan hukuk fakülteleri açtılar.Tercihlerine hukuk yazanlar,yüksek puana ihtiyaç duyarken ve bunu alamazken,çok daha düşük puanlarla hukuk öğrencisi oluverdiler.Bunlar bir gün mezun da oldular.Hukukçu olmak kolay olmasa gerek.
Old 01-05-2006, 13:37   #5
av.yıldıray

Yeni bir tartışma ortamı! Her hukukçu avukat olamaz.
Old 01-05-2006, 17:36   #6
hatice selci

Varsayılan hukukçu olmak başlıbaşına bir sanat

konuya duyarlılık gösterdiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim.günümüz şartalarında hukukçu olmak bu işi layığıyla yapmak hakikaten zor.artık başımızı çevirdiğimiz heryerde hukuk mezunu var ve yeterli bilgi donanımına sahip olup olmadıklarıda tartışılır.
Old 02-05-2006, 08:22   #7
Av.Duygu Keleş

Sayın Kaan1 Görüyorum ki çok da bilgi sahibi olmadığınız bir konuda yorum yapmışsınız .Ben de o beğenmediğiniz özel üniversitelerden birinden mezunum.Türkiyenin sayılı proflarından dersler aldım ve çok iyi eğitildiğime inanıyorum.Devlet üniversitelerine hoca asistanını derse sokarken o sırada bizim sınıfta ders veriyordu.
Şöyle bir yorum yapsanız size hak verirdim:Özel üniversiteler mantar gibi çoğalmaya başlayınca Devlet üniversitelerinde ders veren isim yapmış proflar dolgun ücretler nedeniyle özel üniversitelere kaydı ve devlet üniversitelerinde verilen eğitim seviyesi azalmaya başladı.
Şimdi devlet üni.hukuk fakültesinden mezun olan hukukçu oldu da biz olamadık mı?
Önemli olan kişinin kendisidir.Ben özel okudum ama iyi eğitim aldım a şahsı da devlette okudu ama benim kadar kendini yetiştiremedi.
Kişi kendini hukuçu olarak yetiştirir.Sistem kişiyi hukuçu yapmaz.
Old 02-05-2006, 08:48   #8
hatice selci

Varsayılan hemfikirim

sözlerinize katılıyorum ben de özel üniversitede eğitim görüyorum ve bu üniversiteden de mezun olucam.eğitim kalitesinden son derce memnunum.işte yetişen nesilin sorunu bu devlet üniversitesi özel üniversite ayrımı yapmak.bu sadece üniversiteler için geçerli değil aslında.hastane özel olunca iyi bakıyorlar ama okul özel olunca ki bu özel değil doğrusu vakıf üniversitesidir iyi eğitim vermiyorlar eğitimi paraları sayesinde alıyorlar diyorlar.bu zihniyet baki kalacağa benziyor.
Old 02-05-2006, 12:31   #9
Av.Duygu Keleş

Bu konuda üzüldüğüm tek şey var.Bu yorumları sıradan insanlar yapsa cahil ve konuya hakim değil der geçerim.Ama meslektaşlarımın! bu tarz yorumlarda bulunması beni ziyadesiyle üzüyor.Bizim okullarda öğrendiğimiz hukukçuluk bu değil.Adalet kavramını eşit gelir dağılımı üzerine indekslemek son derece yanlış.Kim biliyor bizim özel üniversitede safahat içinde okuduğumuzu..Belki de sırf hukuk eğitimi alabilmek için ailemiz ne cefalara katlanıyor.Ozamanda şu yorum yapılıyor madem hukuk okumak istiyordunuz çok çalışıp devlet üniversitesini kazansaydınız.Bu arkadaşlara tek bir sözüm var:Hayatımızı 3 saatte belirleyen bir sınav sırasında yaşadığımız aksilikler bizi sizlerden daha bilgisiz yada yeteneksiz yapmaz.Aksine bu şanssızlık bizi özel üniversiteye götürür ve eğeitim hayatımızı şanslı kılar.
Tüm meslektaşlarıma saygılar........
Old 02-05-2006, 16:41   #10
hatice selci

Varsayılan katılıyorum

özel okulda okumuş olmak bizlerin daha az bilgiyle donandığını göstermez bu yorumu yapan ve hukukçu olan arkadaşlarıma sesleniyorum önyargılarınızı bir kenara bırakın lütfen herkes bilgisiyle varolacaktır ve amacım hukuku layığıyla uygulamaktır.
Old 02-05-2006, 19:45   #11
üye5424

Varsayılan bombaaaaa!!!

özel üniversiteler ceza ÖZEL,devletler ÖZEL,borclar ÖZEL gibi alanlarda ögrenci yetistiriyorlarrrrrrrrrrrrrrrr biz digerlerine göre daha iyiyiz bu alanlarda bende özel okul mezunuyum.oralardan mezun olmak girmek kadar kolayda olmuyor.biz ankara hukukla esdeger bir program izliyoruz ve hocalarımızın yüzde 95 i ankara hukuk ögretim üyesi+doçentten asagı hoca yok..suanki YÖK baskan yardıncısı Türkiyenin en genç yasta anayasa profesörü olmus olan Necmi Yüzbaşıoglu 3 yıl oncesıne kadar okulumuzda ders verıyordu.bu hocamız bızım okuldan sonra Galatasaray üniv.hukuk fak.dekanlıgı yaptı..ankara hukuktan gelen hocalarımız bıze ders verırlerken ankarada kendı yerlerine asistanları ders verıyordu ki hala öyle...arkadaslar lütfen şu özel hukuk,özel okul fobinizden kurtulun...
Old 03-05-2006, 09:59   #13
hatice selci

Varsayılan Katiliyorum

açtığım konu hukuçu mu yetiştiriyorlar yoksa avukat mıydı ama saolsun bazı arkadaşlar konuyu saptırarak özel okul devlet okulu ayrımına getirdiler.bu arkadaşlara tek bir cevabım var ki bu cevabı savunma amaçlı söylemiyorum:aldığı eğitime güvenen hukuçularımız herzaman bilgileriyle öne çıkar mezun oldukları okulun popülaritesiyle değil.ister vakıf üniversitesi olsun ister devlet okulu olsun önemli olan bireyin kendi çabasıdır.aslında bu ayrımı yapan arkadaşlar bir nevi aldıkları eğitimin ne derece farklı olduğunu gösterdiler!
Old 05-05-2006, 16:03   #14
Emin ERKILIÇ

hukuk fakültelerine hukukçu olmak için girenlerin sayısı zengin olmak için girenlerin sayısından azdır....
Old 07-05-2006, 08:20   #15
Brusk

Günümüz koşullarında Avukatlık yaparak zengin olabilmek İM-KAN-SIZ çünkü açıkçası değerli arkadaşlar İzmirde Asgari ücret karşlığında sigortalı Avukat çalıştırıldığına şahit olmaktayım,kimse hukukçunun geleceği konusunda pembe tablolar çizmesin bu arada büronun kirasını dahi ailesinden almak zorunda kalan genç meslektaşlarımızda bir hayli mevcut. İnanılmaz bir adaletsiz iş dağılımı bulunmaktadır bugün mesleki piyasada bazı banka Avukatları hatırı sayılır bir kazanç elde etmekte iken aynı tahsili almış ve bana göre kesinlikle çok daha idealist çalışkan genç meslektaşlar ise parasızlık içinde kıt kanaat geçinmektedir. Benim anlamadığım, acaba bizim köye ne zaman Hukuk fakültesi kurulacak..Yahu bu ülkede bu kadar huukçuya ihtiyaç yok birileri bu gerçeği anlasın artık ki hukuk mezununun sonu ziraat fakültesi mezununa dönmesin
Eskiden hukuk fakültesini kazanmak esastı şimdi ise Hukuk Fakültesine kaydolmak esası getirildi..Parası olan herkes dilediği Özül Üniversitelerden birinde Hukuk eğitimi alabiliyor..Hatta belki çok hevesliyse Hukuk fakültesi bile açabiliyor yani Özel Tıp merkezi açmak gibi bişey oldu.Görüyoruz piyasada Özel Hukuk Mezunlarının verdiği dava dilekçelerini ve bunlara cevapları
Old 07-05-2006, 10:21   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Mutlu

Evet ne yazık ki ülkemizde davaların anormal uzaması, sonucun geç alınması yahut geçikme nedeniyle alınamaması, bilgili ve yetenekli avukat ile ne yazık ki bilgisiz ve hatta yeteneksiz avukat arasındaki farkı en alt düzeye indirmektedir. Bu durumda da tabi ki davanın bilgi temelinde sonuçlandırılmasına değil, işin bir şekilde bitirilmesine prim verilmektedir.

Sorun bir değil, bin civarında maalesef.
Old 03-06-2006, 09:27   #17
göçebe

alınan hukuk eğitimiyle avukat olunabilir ancak hukukçu olmak için alınan hukuk eğitiminin yanında kişinin mantığını yerinde ve iyi kullanabilmesini öğrenmesi gerekmektedir öğretide o kadar fazla şey değişmekte ki fakültede bizlere verilen hukuki bilgiler zamanla kullanılmaz hale gelmekte bu nedenle bir hukukçu olmak için önce hukukun mantığını iyi kavrayıp olaylara geniş bir bakış açısıyla bakabilmeyi ve mantıksal süzgeçlerden geçirerek oylaları hukuksal bir mantıkla yorumlaya bilmek gerekmekte bu ise tam manasıyla fakültelerde öğretilmemekte ne kadar iyi bir avukat olursanız olun eğer hukuk mantığını kavrayamamışsanız aslında iyi bir avukat-hukukçu değil iyi bir esnaf olmuşsunuz demektir
Old 03-06-2006, 13:47   #18
Aslı Yurtlu

Sayın Brusk'a katılıyorum. Okadar çok mezun var ki, bırakın para kazanmak iş bulunamaz bir durumda artık. Kimse lüks arayamaz durumda. Evli olupda aile geçindirmek durumunda olan ancak asgari ücret aldığından pek cok güçlükle mücadele eden o kadar cok avukat var ki.. Ben özel üniversite, devlet üniversitesi kıyaslamalarına kısmen katılmıyorum. Forumda yazan pek çok özel hukukta eğitim alan arkadaşlarım belki birer istisnadırlar ama okadar boş insan okuyor ki artık bu fakülteyi; bence sizlerde buna katılıyorsunuz. Bu yüzden de avukatlık sınavı çıktı şte. Doluyla boşun ayrılması için..Dilerim de amacına ulaşırr...SAYGILAR..
Old 03-06-2006, 14:54   #19
Gemici

Varsayılan Avukat hukukçu mu dur yoksa eczacı mı?

Alıntı:
avukat olmak mı yoksa hukukçu olmak mı?bu iki terim hakkında derinlemesine düşünmek gerek.avukat olmak değil amacım hukukçu olmak.hukuk savunucusu olmak.

Alıntı:
alınan hukuk eğitimiyle avukat olunabilir ancak hukukçu olmak için alınan hukuk eğitiminin yanında kişinin mantığını yerinde ve iyi kullanabilmesini öğrenmesi gerekmektedir öğretide o kadar fazla şey değişmekte ki fakültede bizlere verilen hukuki bilgiler zamanla kullanılmaz hale gelmekte bu nedenle bir hukukçu olmak için önce hukukun mantığını iyi kavrayıp olaylara geniş bir bakış açısıyla bakabilmeyi ve mantıksal süzgeçlerden geçirerek oylaları hukuksal bir mantıkla yorumlaya bilmek gerekmekte bu ise tam manasıyla fakültelerde öğretilmemekte ne kadar iyi bir avukat olursanız olun eğer hukuk mantığını kavrayamamışsanız aslında iyi bir avukat-hukukçu değil iyi bir esnaf olmuşsunuz demektir

Hukukukun,Hukukçunun ve Avukatın ne olduğunu bilmeyen bir kimse yukarıya alıntı olarak aldığım mesajları okuyunca, hukukçu ve avukat birbirinden tamamen ayrı iki kavrammış sonucuna varır zannedersem.

Avukatın hukukçu olduğundan yola çıkarsak, ki çıkmak zorundayız, çünkü avukat hukuk öğrenimi görmüş ve hukukçu olma niteliğini ve sıfatını kazanmış kişidir, avukat olmak mı yoksa hukukçu olmak mı? sorusunun yersiz olduğunu görürüz. Kısaca belirtmek gerekirse hukukçu olmadan avukat olunamaz. Aynı şekilde hukukçu olmadan Hakim ve Savcı'da olunamaz. Avukat, Hakim ve Savcı olmadan önce hukukçu olmak gerekir. Belirttiğim bu meslek dalları Hukuk binasının değişik bölümleridir. Bina olmadan bölüm olmaz.

Ben avukat olmak mı yoksa hukukçu olmak mı?sorusunu mesleklerini hakkıyla icra eden ve değerli birer hukukçu olan avukatlık camiasının birçok mensubunu gücendireceği düşüncesindeyim.

Eğer yazılanlardan hukuk fakültelerinden diploma alarak çıkan çoğu kimsenin iyi bir eğitim almadan (iyi bir hukukçu olmadan) fakülteden ayrıldığı, avukat çokluğundan çoğu avukatın geçimini sağlıyamadığı, hukukçuluğun ve avukatlığın geçim derdine feda edildiği bu yüzdende bir hukuk mesleği olan avukatlığın prestijini kaybettiği anlamı çıkarılacaksa, tartışmanın başka türlü yürütülmesi gerekir. Bu anlamda aynı fakültelerden mezun olan hakim ve savcıları'da tartışma konusu yapmak gerekir.

Saygılarımla
Old 17-06-2006, 13:46   #20
hatice selci

avukat günün şartlarına göre bilgilerini taze tutmaya çalışırken hukukçu hukuku layığıyla icra eden içtihatlara hakim ve dünüyle bugünü arasında bağlantı kurabilendir.günümüzde avukatlarımızın sayısı hergeçen gün artıyor ama aralarında nice farklar yaratarak tabiki.anlatmak istediğim avukatlarımzın avukatlık kimliği yanında iyi birer hukuk uygulayıcısı olması gerektiğiydi lütfen konuyu saptırmayalım kimseyi rencide etmek değil amacım.saygılar.
Old 24-06-2006, 13:06   #21
Murat Serdar

bence asıl olan sizin ne olduğunuzdur?eğer kendinizi geliştirir ve yalnızca kendinize ve bilginize güvenirseniz iyi hukukçu sayılırsınız.yok eğer okuduğunuz okulun isminin altına saklanır ve kendi iyiliğinizi öne çıkarmak için özel okulda okuyan yada düşük puanla hukuk okuyanların kötülüğünden dem vurursanız kimse alınmasın ama kötüsünüzdür... saygılarımla
Old 26-06-2006, 11:29   #22
Av.Çağdaş YÜKSELEN

Varsayılan Neyİİ TartiŞiyoruzz

Tartıştığımız konu nedir acaba?Vakıf üniversitelerini tartışır duruma gelinmiş.Ben de vakıf üniversitesindeyim.Aldığım eğitimden çok memnunum.Marmara üniversitesi Ankara üniversitesinde eğitim veren çoğu prof ve doç ders veriyoo.Ve bu insanlar hukukçu yetiştirioolar.Önemli olan üniversitede kendini yetiştirmek.Bi şeyler anlayabilmek öğrenebilmek.Onun için gelin bu vakıf mı devlet mi tartışmasını bırakalımda iyi birer HUKUKÇU olamaya çalışalım
Old 29-06-2006, 11:57   #23
SadeKahve

Hukuk Fakülteleri Hukukçu Mezun eder.. Mezun olurken avukat olarak mezun olmazsınız.. Daha sonra tercihinizi yaparsınız.. İyi Bir Hukukçu Olmaksa maksat; o da sizin yeteneğinizle doğru orantılı bir durum.. Kimin Hangi Okuldan Mezun Olduğunun ne önemi oldugunu biri bana anlatabilirse sevinirim.. Ve şahsım adına Hukukçu olmak bir ayrıcalıktır diye düşünüyorum.. Ben Avukat olmayı tercih ettim..

Saygılarımla.
Old 16-07-2006, 12:52   #24
Esra Sultan

vakıf üniversitelerinde okuyan arkadaşlarımız çok haklı ben istanbul hukuk fakültesi öğrencisiyim ve birçok kez prof.larımız vakıf üniversitelerin derslerine
girdiğinden bizim derslere asistanlar geldi.bu vakıf üniversitelerde okuyan öğrenciler için avantajdır ancak devlet üniveresitelrinde okuyanlar için dezavantaj değildir.çünkü şartlar araçlar vs. kişiyi bi yere kadar etkiler[özel dersler alıp dersanelre gidip de hiç bi yeri kazanamayanların sayısı da malum tabi bunun tersi bu işi gerçekleştirenlerde var)bizim dersler proflar girmiyo diye bırakalım o zaman..ki bence asistanlarda gayet iyi bu konuda...son olarak şunu sööyleyim,insanın sınırları kendi belirledikleidir!
Old 16-07-2006, 13:43   #25
MeLoDyY

bence boş yere yapılan bir tartışma..tabiiki össde büyük başarı gösterip devlet üniversitelerini kazanmış kişilerle özel üniversitelere barajı aşmakla kayıt yaptırabilen kişiler arasında fark olacaktır.kimsi bu farkı kendisini yetiştirmekle kapatmaya çalışır kimsi de kapayamaz.istisnalar kaideyi bozmayacağından özel üniversitelerde okuyan gerçek dünyanın sorunlarından dertlerinden bihaber insanların insanlarımızın dertlerine derman olabilecek hukukçular olarak yetişemeyecekleri açıktır.onlar ancak babalarının şirketlerinin hukuk departmanının görünen yüzündeki müdürleri olabilirler ama eminim onlarında arkadalrında da bir ankara hukuklu bir kocaeli hukuklu kişiler vardır(esas oğlan)
bu iki üniversite farkından ziyade asıl cevap şu olmalıdır:
ÜNİVERSİTELER KİŞİYE BİLGİYİ SUNAR;BU BİLGİYİ NE YÖNDE KULLANACAĞINA KİŞİNİN KENDİSİ KARAR VERİR.KİMİSİ TİCARİ ZEKAYA SAHİPTİR DARPHANE MODUNDA ÇALIŞAN BİR AVUKAT OLUR,KİMİSİ İDEALİST BİR RUHA SAHİPTİR ÖRNEK ALINCAKA AMA MÜTEVAZI BİR HAYATI OLAN BİR HUKUKÇU OLUR...
YANİ TERCİH KİŞİNİNDİR ÜNİVERSİTELERİN BU KONUDA BİR ROLÜ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM..
teşekkürler...
Old 16-07-2006, 14:24   #26
Tiocfaidh

Hukuk fakültesini bitirdikten sonra avukatlığın tercihen yapıldığına pek şahit olmadım, bu yüzden (istisnalar bir yana)okulu bitirdikten sonra Türkiye'de kişinin 'hukukçu' olarak bir meslek seçip, gönlüne göre o mesleği icra ettiğine inanmıyorum.

Hukuk mezunu ne yapar Türkiye'de?

Okulunu bitirir, hakimlik-savcılık sınavına girer, olmazsa KPSS'den puan koparıp devlete bir şekilde girmeyi hedefler, o da olmadı açılan asistanlık sınavlarına başvurup akademik hayatta gelecek arar, o da olmadı boynunu büküp her bin kişiye bir avukatın düştüğü ülkemizde o da bu işin başına geçer.

Belki idealde olması gereken dediğiniz gibidir, fakültenin verdiği eğitimi kişi kendi yetenekleri ölçüsünde değerlendirip mesleğini bizzat seçmelidir. Ama Türkiye'de daha çok meslek kişiyi seçiyor, hiçbiri olmazsa son çare avukatlık(zorunlu tercih).

Yukarıdaki mesajlara baktım da sanırım benim imzamın da pek güncelliği kalmamış, Türkiye'de hukuk para kazanmaya bile yaramaz olmuş
Old 16-07-2006, 16:29   #27
geneous1987

hukuk eğitimi gerçek anlamda bir hukukçu yetiştirmeye mi yoksa bir hukuk asistanı mı bunu anlamak gerek öğrencilerin bu bölümü seçerken neler düşündüğünü bi düşünsenize ancak okurken bile ne kadar sıkıldıklarını hukuk öğrencisi okurken teorik bilgiler ışığında evet sadece teorik bilgiler bitipte staj başladığında ise gerçek eğitim başlıyor diyen bi çok insan var hukuk fakültelerinde ancak hukukçu olmak sadece kitapları okuyorak kiştap taki olayları çözümlemek yeterli midir türkiyedeki hukuk fakültelerininde en önemli sorunu bence budur öğrencilerin mezuniyet sonrası içinde gerçek anlamda bir hukuk olmak için savaşmalarıdır hukuk eğitiminin teoride kaldığı devamsızlık nedeniyle öğrencilerin okula bile gitmediği bir eğitim düşünsenize o okuldan mezun olan öğrenciler sizce hukuçu oılur yoksa sadece bast bir hukuk teknisyeni mi siz cavaplayın
Old 16-07-2006, 16:49   #28
akif tütüncü

ne hukukçu ne avukat yetiştiriyoruz işi gücü para kazanmak için her şeyi mübah sanan bir takım esnaf zihniyetli kişiler yetiştiriyoruz
Old 16-07-2006, 17:27   #29
YABANCI

İşi gücü para kazanmak olan insanlar iyi avukat ve iyi bir hukukçu olmak zorunda değil mi?
Old 17-07-2006, 12:20   #30
av.yıldıray

Varsayılan Hukuk FakÜltelerİ

Bence öncelikle Hukuk Fakülteleri'nin yapılanmasını tartışmamız gerekiyor.
Hukuk Fakülteleri kanaatimce 6 yıl olmalıdır. Bu eğitim döneminin ilk 4 yılnda, şu anda da verilen genel hukuk eğitimi verilmeli, yani 4 yıllık dönemde hukukçu yetiştirilmelidir. Geriye kalan 2 yıl da ise öğrenciler branşlarını seçerek o yönde eğitim almalılar. Mesela, avukat olmak isteyen ayrı, hakim olmak isteyen ayrı, savcı olmak isteyen ayrı ve de eğitimci olmak isteyen ayrı bir eğitimden geçmeli. Bu eğitimler, o branşın pratik ve teorik bilgilerinden oluşmalı. Tabi bu iki yıllık eğitim, avukat, savcı ve hakimler için birer staj dönemide olmalı. Yine bu iki yıllık dönemde uygulamaya dönük olarak mesleğin içinde bulunan hakim, savcı ve avukatlardan yararlanmılmalı. Örneğin bu iki yıllık dönemde barolar aktif olarak eğitimin içinde yer almalı. Tabi branşlaşma aşamasında ve sonrasında sınavlar da olabilir. Bu düşünce geliştirilebilir.
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi