Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma davasında yetkili mahkeme ve boşanma sebebi ile takıların iadesi

Yanıt
Old 01-10-2006, 13:48   #1
askeri hakim

Varsayılan Boşanma davasında yetkili mahkeme ve boşanma sebebi ile takıların iadesi

Sayın meslektaşlarım, Boşanma davası ile ilgili şizlerin görüşlerinize ihtiyacım var.Şimdiden teşekkür ederim.Olay:Tarafların kızın ikamet yeri olan İzmir'de eylül/2006'da nikahları kıyılmıştır.Ertesi günü erkeğin babasının ikamet yeri olan İstanbul'daki evde gerdeğe girmişlerdir.Ancak, gerdek gecesi kız cinsel ilişki olmadan babasına telefon açarak, İzmir'e geri dönmüştür.Erkeğin iş yeri Yurt dışında olduğu için oda yurt dışına gitmiştir.Sorular; 1) Yetkili yer mahkemesi nersidir?,2) Boşanma sebebi ne olabilir?,3) Erkeğin nikah için taktığı takıları geri alabilme durumu?
askeri hakim
Old 01-10-2006, 14:39   #2
Jeanne D'arc

Sayın Askeri Hakim,

Boşanma davalarında yetkiyi düzenleyen MK'nın
Alıntı:
Madde 168.- Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.
der. Buna göre İzmir mahkemeleri yetkilidir.

Ayrıca Türkiye'de ikametgahı bulunmayan Türk vatandaşları aleyhine Türkiye'de en son sakin bulundukları yer ve bunun da olmaması halide İstanbul İzmir ve Ankara mahkemelerinde dava açılabilir.

Takılar mutad hediye kapsamında kadınındır, geri alma imkanı yoktur.

Boşanma sebebi olayın mahiyetine bağlıdır.
Old 01-10-2006, 19:06   #3
Av.Selim Balku

Takılar hususu daha ayrıntılı bir şekilde sorulursa daha sağlıklı cevap verileceği kanısındayım, takılan takının mahiyeti, değeri, takılış sebebi ve kimin ne amaçla taktığı önemlidir.
Old 03-10-2006, 15:21   #4
aeyesilkaya

Sayın Jeanne D'arc'ın açıklamalarına katılıyorum. Nikah için takılar ya da düğünde verilen hediyeler kadının kişisel malı olmuştur. Bu nedenle, geri alınamaz.
Old 03-03-2007, 13:43   #5
av.egemen

Takı konusunda tereddüt söz konusu değildir.Bunlar kişisel mal sınıfında olup, kadına aittir.alma olanağı yoktur.
Old 11-06-2007, 13:35   #6
Av.Erdem Baysal

Sayın meslektaşlarım, bağıştan rücu konusunun şartlarını da değerlendirmek gerekmez mi? Kadının cinsel birleşme dahi olmadan, evlendiklerinin hemen akabinde kocasını terk etmesi tamamen kendi kusuru ile de olsa kadının altın takıları şahsi mal hükmüne sokması için yeterli midir? bağışlamanın amacı gibi hsusular nazara alınmayacak mıdır? Saygılarımla.
Old 11-06-2007, 15:09   #7
Av.Sedat Yahşi

Konunun tartışmaya açılmasından bu yana epeyce bir süre geçmiş olduğundan verilecek yanıtların sayın Askeri Hakime yararı olmayacak sanırım ama takıların iadesi ile ilgili olarak meslekdaşım Av.Erdem Baysal'a katılıyorum.

Yargıtay 2.HD.si konu ile ilgili birçok kararında " EVLENME SEBEBİYLE KADINA VERİLEN ALTIN VE ZİYNET EŞYASI,KOCA TARAFINDAN ONA BAĞIŞLANMIŞ SAYILIR.TARAFLARIN NİKAHTAN SONRA BİRARAYA GELMEMİŞ OLMALARININ BU KURALA ETKİSİ YOKTUR " diyerek önceki yanıtları veren arkadaşları doğrulamaktadır.Ancak,aynı daire bu konuda " EVLENMEDEN ÖNCE VEYA EVLİLİĞİN DEVAMI SIRASINDA,KOCANIN KARISINA VERDİĞİ VEYA ONUN İÇİN ALDIĞI (ZİYNET VE ALTIN DAHİL) EŞYA BAĞIŞ NİTELİĞİNDE OLUP,BU SEBEPLE MÜLKİYETİ KADINA GEÇER.BAĞIŞLAMADAN YARARLANAN KİŞİ,BAĞIŞLAYANIN AİLESİNE KARŞI KANUNEN YÜKÜMLÜ OLDUĞU GÖREVLERİ EHEMMİYETLİ SURETTE İHLAL EDER İSE,BAĞIŞLAYAN BAĞIŞTAN RÜCU EDEBİLİR " diyerek BK.244/2.maddesinin uygulanıp uygulanamayacağının araştırılmasını mahkemeden istemiştir.
Saygılarımla
Old 11-06-2007, 23:28   #8
Ersin KUŞ

Henüz Yargıtay aşamasından geçmeyen bir davamda, mahkemece , nikahtan sonra biraraya gelmeyen ve biraraya gelmemelerinde ağır kusuru olan kadına, erkek tarafından takılan ziynet eşyalarının iadesine karar verildi.Bakalım 2.HD. bu konuda ne diyecek.Ben de merakla bekliyorum.Sayın askeri hakime belki bir yıl sonra bu konuda örnek karar sunabilirim. Şansınızı deneyin derim...
Old 11-06-2007, 23:43   #9
Avukat Canip Kazan

Evliliğin butlanı söz konusu değilse -ki değildir- takıların iadesinden söz edilemez. Mahkeme kadını ağır kusurlu görür ve erkek leyhine maddi ve manevi tazminata da hükmeder ise takıların değerini de göz önüne alacaktır diye düşünüyorum. Şiddetli geçimsizlik için evliliğin uzun süre devamı şart değildir. Bir gece bile geçimsizlik için yeterli bir süredir. Cinsel birleşmenin olmayacağının anlaşılması veya ne sebebple olursa olsun uzun bir süre gerçekleşmemesi yargıtayca mutlak boşanma nedeni görülmekte.
Old 28-07-2007, 01:50   #10
mehmet kaya

Burada sn.Baysal'a katılmamak mümkün değil.Ayrıca daha bir gün bile geçmeden nikah aktinden sonra babasının evine giden kadının buradaki amacı beni düşündürmektedir. Evlilik , bir zenginleşme kapısı olarak amaç edinilmemelidir. Kadının terk sebebi ne acaba ?
Old 22-03-2008, 13:08   #11
Av. Duygu Kurban

Konu açılalı çok uzun zaman olmasına rağmen benim de yetkili mahkeme ile ilgili sorularım olacak. Eşler kızın ikameti Susurluk'ta tanışıp evlenmişler bir süre burada yaşamışlar, sonra eşinin işi sebebiyle İstanbul, Balıkesir en son Tekirdağ Çorlu'da 6 aydan fazla yaşayıp koca kafamı dinleyemeliyim diye kendi elleri ile kızı yolcu edip ailesinin yanına yolluyor, aradan 1.5 yıl geçince boşanma davası açıyor Bandırma da. Yetki itirazımız oldu yerleşim yeri Susurluk'tur veya son 6 ay Çorluda yaşadılar dedik. Kanunen yetkisizsiniz dedik. Mahkeme reddetti,davaya ben bakıcam dedi. Tarafların yerleşim yerleri ile ilgisi olmayan, evlilik birliği ile de rabıtası olmayan bir yer nasıl olurda yetkiliyim der. Bu nasıl iş anlamadık.
Old 06-08-2008, 02:11   #12
altiokebru

Alıntı:
Yazan Av. Duygu Kurban
Konu açılalı çok uzun zaman olmasına rağmen benim de yetkili mahkeme ile ilgili sorularım olacak. Eşler kızın ikameti Susurluk'ta tanışıp evlenmişler bir süre burada yaşamışlar, sonra eşinin işi sebebiyle İstanbul, Balıkesir en son Tekirdağ Çorlu'da 6 aydan fazla yaşayıp koca kafamı dinleyemeliyim diye kendi elleri ile kızı yolcu edip ailesinin yanına yolluyor, aradan 1.5 yıl geçince boşanma davası açıyor Bandırma da. Yetki itirazımız oldu yerleşim yeri Susurluk'tur veya son 6 ay Çorluda yaşadılar dedik. Kanunen yetkisizsiniz dedik. Mahkeme reddetti,davaya ben bakıcam dedi. Tarafların yerleşim yerleri ile ilgisi olmayan, evlilik birliği ile de rabıtası olmayan bir yer nasıl olurda yetkiliyim der. Bu nasıl iş anlamadık.

Sn.Av.Duygu;yetki itirazınızın reddine ilişkin kararı nihai kararı temyiz ederken temyiz konusu yapabilirisiniz. Soruyu soralı epey olmuş, belki de temyiz etmişsinizdir. Bu tür kararlar yetki açısından genellikle bozuluyor. Saygılar
Old 17-03-2009, 17:00   #13
zübeyde kamalak

benimde takıların iadesi konusunda bir sorum var şimdiden teşekkür ediyorum
taraflar bir kızın ailesinin bulunduğu yerde düğün yapmışlar bir de erkeğin ailesinin bulunduğu şehirde düğünyapmışlar erkekeğe takılan altınlar kadınamı aittir
i
Old 19-03-2009, 16:49   #14
altiokebru

[quote=zübeyde kamalak]benimde takıların iadesi konusunda bir sorum var şimdiden teşekkür ediyorum
taraflar bir kızın ailesinin bulunduğu yerde düğün yapmışlar bir de erkeğin ailesinin bulunduğu şehirde düğünyapmışlar erkekeğe takılan altınlar kadınamı aittir
Sn.Kamalak, adet gereği kadına takılan takılar kadının erkeğe takılanlar da erkeğindir, diye biliyorum. Saygılar
Old 20-03-2009, 17:25   #15
esener

*boşanma davalarında yetki; eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son altı aydan bri oturdukları yerdir (medeni kanun 168). Yargıtay kadının baba evine dönmesi durumunda; mahkemeye ikametgah belgesi de sunsa bunu yerleşme yeri olarak görmemekteydi. fakat numarasını hatırlayamadığım son kararda yargıtay kadının döndüğü baba evinini bulunduğu yerde dava açabileceğini söylemekte yerleşim yeri unsurunu aramamaktadır.

* takılar konusunda da medeni Kanunun 1. maddesi gereği Hakim Kanunda hüküm bulunmayan hallerde örf ve adet gereğince karar verme yetkisıne sahiptir. Taraflar zilyetlik karinesinin aksine her türlü delil ile ıspatlıyabileceklerine göre burada örf ve adetin tesbiti önem taşımaktadır. Tarafların oturdukları bölgede, düğünde kim tarafından hediye edilmiş olursa olsun, takılan ziynet eşyasının geline ait olduğunu kabule elverişli istisnasız herkes tarafından uyulan, istikrar kazanmış örf ve adet varsa, kadını hukuki hamil kabul etmek gerekir.
* davanın konusunu da evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayandırabiliriz diye düşünüyorum.
Old 26-05-2009, 13:18   #16
Av.Seda ALÇINAR

Ben de evliliğin zenginleşme aracı olarak kullanılma olasılığının değerlendirilebileceğini düşünüyorum. Ama terk, ilk gece örneğin erkeğin şiddet uygulaması vs. gibi haklı bir sebebe dayanıyorsa kadının kusuru bulunmayacağından iade yükümlülüğü de olmaz. Dava açıldığı takdirde hakkaniyetin gerektirdiği şekilde hüküm kurulabilir.
Old 26-05-2009, 13:21   #17
AV ŞEYDA

eğer ortak ikametgah kurulamamışsa ki olaya göre kurulamamış davalının ulunduğuyer mahkemesinde dava açmalısınız. davalının kusurunuispatla tazmina talebinde bulunabilriisniz.
Old 05-01-2010, 12:36   #18
mineartun

Takılar mutad hediye kapsamında kadınındır, geri alma imkanı yoktur.Nikah için takılar ya da düğünde verilen hediyeler kadının kişisel malı olmuştur. Bu nedenle, geri alınamaz..Bunlar kişisel mal sınıfında olup, kadına aittir.alma olanağı yoktur.
Old 03-05-2011, 12:17   #19
genus non perit

Varsayılan düğün sırasında takılan takılar

müvekkil kocasına boşanma davası açmış ama dava reddedilmiş.dosya şu anda yargıtayda.müvekkil daha sonra düğünde takılan takıların iadesi için dava açıyor.bu durumda takıların iadesi davası yargıtayda bulunan boşanma dava dosyasını beklermi.yoksa tarafların fiilen ayrı olması nedeniyle karar verebilirmi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi