Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sosyal GÜvenlİk Kurumundan Gelen Ödeme Emrİ - Teblİgat Sorunu

Yanıt
Old 15-07-2010, 17:16   #1
CASTLE

Acil Sosyal GÜvenlİk Kurumundan Gelen Ödeme Emrİ - Teblİgat Sorunu

Merhaba;
Müvekkilimin 1999 da kapatmış olduğu işyeri adresinin adının altında yazılı olduğu iki adet ödeme emri, bambaşka birine tebliğ ediliyor. posta sorgu sayfasına baktığımda , bizzat kendisine tebliğ edildi yazıyor. bununla birlikte tebliğ zarfı üstüne teslim alana ait ad soyad bölümünde yalnızca, müvekkile ait olmayan bir imza var.
Ödeme emirleri ayrıntıları, 5510 sayılı 89. madde deniyor. Arka sayfalarında ise uyuşmazlıkların çözümü için İş mahkemesini yetkili kılarak, dava açılsa dahi yürütmenin durdurulmayacağı belirtilmiş.

sorum ise; 30.06.2010 tebliğ edildi görünen ancak her türlü ispatlayacağımız gibi tebliğ alamadığımız ve henüz öğrendiğimiz için İş Mahkemesi' nden İptal İstemiyle dava açma hakkım var mıdır?
Ayrıca yürütmeyi durdurmak için Vergi Mahkemesine mi İdare Mahkemesine mi dava açmalıyım? Çünkü başka bir araştırmamda, Vergi Mahkemesi itirazları 7 içinde açılırsa inceliyor ve bir danıştay 4. dairenin 13.11.2006 tarih ve 2005/2134 E. ve 2006/2156 sayılı kararında 30 günlük süre nin yalnızca ödeme emri içeriğindeki eksikliklere dayanılarak yapılabileceğini öngörmüş.
bnun dışında vergi mahkemesi ise; çünkü Amme Alacaklarının Tahsili ile ilgili- harçlar ne olur? Bir ödeme emrinde 29.000 diğerinde 14.000
Detseklerinizi bekliyorum. Saygımla şimdiden teşekkürler.
Old 16-07-2010, 12:06   #2
Av.Nehir

Sayın meslekdaşım kanımca iş mahkemesine dava açarken icraya devam edilmesinin durdurulması yönünde tedbir kararı istemelisiniz. Zira işin esasına bakan mahkemede bu tür kararların verilebileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla yürütmenin durdurulması için görevli olmayan idari yargıdan böyle bir talepte bulunulamaz kanaatindeyim ki, prim borcunun ödenmemesinden dolayı çıkartılan bir ödeme emrine karşı bende henüz yeni bir davayı belirttiğim şekilde açtım.

Kolaylıklar diliyorum.
Old 16-07-2010, 12:23   #3
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Sayın Av.Nehir'in belirttiği gibi İş Mahkemesinde tedbir talepli dava açmalısınız.Tebligat gerçekten usulsüzse sizin bildirdiğiniz tarih tebliğ tarihi olarak kabul edilecektir.Ancak asıl önemli sorun alacağa ilişkin itirazınızda haklı olup olmamanızdır.Bu sebeple ödeme emrinin dayanağı alacağın nev-i ve tarihiyle ilgili bilgi verirseniz size o konuda da yardımcı olmaya çalışalım.
Old 16-07-2010, 22:06   #4
CASTLE

Alıntı:
Yazan Av.Nehir
Sayın meslekdaşım kanımca iş mahkemesine dava açarken icraya devam edilmesinin durdurulması yönünde tedbir kararı istemelisiniz. Zira işin esasına bakan mahkemede bu tür kararların verilebileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla yürütmenin durdurulması için görevli olmayan idari yargıdan böyle bir talepte bulunulamaz kanaatindeyim ki, prim borcunun ödenmemesinden dolayı çıkartılan bir ödeme emrine karşı bende henüz yeni bir davayı belirttiğim şekilde açtım.

Kolaylıklar diliyorum.

İlginiz için teşekkür ederim, sizin yeni açtığınız davada sgk nın icra yapamaması için durdurma talebinize teminat istendi mi? çünkü ödeme emrin arkasında iş mahkemesine başvuru yapılması yürütmeyi durdurmaz deniliyor. ancak iş mahkemesi kaleminden, bazen teminatlı olarak ödeme emirlerinin iptali istemlerinde yürütmeyi durdurmayı %10 ila 20 arasında yyatırılacak teminat karşılığında yapılmış örnekler olduğunu henüz öğrendim.
Emeklerinize sağlık ...
Old 16-07-2010, 22:12   #5
CASTLE

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
Sayın Av.Nehir'in belirttiği gibi İş Mahkemesinde tedbir talepli dava açmalısınız.Tebligat gerçekten usulsüzse sizin bildirdiğiniz tarih tebliğ tarihi olarak kabul edilecektir.Ancak asıl önemli sorun alacağa ilişkin itirazınızda haklı olup olmamanızdır.Bu sebeple ödeme emrinin dayanağı alacağın nev-i ve tarihiyle ilgili bilgi verirseniz size o konuda da yardımcı olmaya çalışalım.

Teşekkür ederim, katılmakla birlikte paylaşımınıza, sgk tebliğ zarfı çok özel olduğu için, ispatlama konusunda biraz zorlanacağa benziyoruz. öncelikle usule uygun vekaletname ile sgk kayıtlarını tespit etmeyi hedefliyorum. çünkü ptt sorgu ekranında bizzat kendisine tebliğ yapıldığı görünüyor, ancak gerçekte böyle değil, bizdeki tebliğ zarfı nüshasında, öylece atılmış bir imza var, ad soyad bölümü boş ve karbondan geçiş söz konusu. eğer mahkeme ya da icra müdürlüklerinden çıkan gibi bir üst nüshasına ulaşabilirsem konu daha da aydınlanacak ve siz saygın üstadlarımın belirtmiş olduğu yola başlayacağım... Emeklerinize sağlık, saygımla...
Old 20-07-2010, 10:06   #6
Av.Nehir

Benim davam çok yeni ve meblağı da düşük. Ayrıca işlem Muğla SSK'dan dolayısıyla süpriz olmazsa şayet bu meblağ için hacze bile beklemiyorum. Ancak takibe devam edilmesi halinde istirdat hakkımız saklı kalmak kaydıyla ödeme yapmayı düşünüyoruz.
Old 11-08-2010, 10:15   #7
muratceylan79

sevgili meslekdaşlarım, konuyu bugün okudum, bana yardımcı olduğunu söyleyebilirim, ancak benim de bir sorum olacak, SGK'dan prim borcuna istinaden gelen yaklaşık 200.000 TL'lik ödeme emrine karşı iş mahkemesinde dava açacağım, ancak dava açarken bir hayli yüksek olan meblağdan ötürü nispi harç mı yoksa maktu harç mı ödeyeceğimi bilemiyorum, 2 iş hakimi ile konuştum net bir cevap veremediler, hukuk tevzi bürosuna sordum onlarda dilekçeyi görmemiz gerekiyor dediler. Bana harçlar konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 11-08-2010, 10:26   #8
Av.Nehir

Ben de aynı soruyla karşı karşıya kalmıştım. Ancak bana önerilen dava türleri arasından sadece menfi tespit davası şeklindeki dava türünün uygun olduğunu düşündüm ki buna göre de 1.048.-TL'lık ödeme emrine karşı toplamda 37,05.-TL harç ödedim. Bence sizde böyle yapın eksik harç olursa zaten mahkeme tamamlatma yoluna giderek size süre verecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi