Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Büro Kiraya Vermek

Old 27-02-2002, 17:17   #1
irem

Varsayılan Büro Kiraya Vermek

merhaba, aslnda bugüne kadar pek cok kiracı ile karşılaştık ve hepsiyle aldıgımızı düşündüğümüz tüm önlemlere rağmen sorunlar yasadık. Esas olarak şuna inanıyorum ki, mahkemelerde genellikle kiracılar korunur ve ev sahipleri suclu görülür. Nedense kanunlar da kiracıları koruma egilimindedir. Bugüne kadar taahhütname, kontrat, faturalar vs. konularında pek cok kişiden farklı yorumlar duydum. Ancak bu işin birtek dogrusu olabilecegini düşünüyorum.Kısacası büro olarak meskenimizi kiraya verirken magdur duruma düşmemek için ne gibi önlemler alınmalıdır. Örnegin kimisi taahhütnamenin elden alınması uygundur derken bir başkası noterden almak avantajlıdır demekte. Bunun yanısıra kanunen apartmanların birinci katlarının büro olarak kullanılmasının bir sakıncası yok degil mi? Bu konularda yardımcı olacaklara şimdiden tesekkürler.
09-07-2001 00:04:14
Old 27-02-2002, 17:18   #2
Av.Ufuk Açan

Sayın İrem,
Bunca kira ilişkinizde sorunlar yaşamanızın tek nedeni yasaların ve mahkemelerin kiracıdan
yana olması mı acaba?

Alınması gereken önlemler olduğunu düşünüyorsunuz da neden almıyorsunuz? Çünkü
hangi önlemleri almanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Hastalıklar konusunda da aynı
durum ortaya çıkar: Koruyucu hekimlik hep
küçümsendiği için hastalandıktan sonra doktora gidilir ve çok daha fazla zaman ve
para harcanmak zorunda kalınır. Hukukta da
'koruyucu avukatlık' hizmetinden yararlanmalısınız.

Doktorlar nasıl hastayı görmeden tanı ve sağıtım (tedavi) belirleyemezse, sizin
sorunuzda da 'hastayı görmek' gerekiyor.
Örneğin, apartman yönetim planını incelemeden, büroda yapılacak işin niteliği
bilinmeden verilecek hukuki görüşler 'miyop'
kalmaya mahkumdur.

Tek doğru yoktur. Durumuza uygun doğru vardır.
Ama kira sözleşmesi yaparken kiracınızın darlık halinden yararlanarak tahliye taahhüdü
almanız doğru değildir. İster elden, ister noterden doğru olmayan bir işlemi yapmanızı
önermek bize yakışmaz.

Sonuç: Hiçbir sorunuza yanıt alamadınız.Ama bu mesajı okumakla yeni bir ufuk kazandınız.

Saygılarımla.
Old 27-02-2002, 17:19   #3
irem

aslında bugüne kadar önerilen önlemleri aldık, ayrıca sagolsunlar hiç biri de dar durumda değillerdi taahhütname verirken. ama dedim ya herkes farklı birley söylerse insan hangi doktora!! güveneceğini bilemezse evet belki de ölmeye mahkum olur. neyse ilginize tşkr
Old 27-02-2002, 17:20   #4
Cem Biçici

Eğer içinde oturduğunuz binada kat mülkiyeti kurulmuş ise bu bina kat mülkiyeti kanununa tabidir.Bu kanuna tabi olan gayrimenkuller hakkında kat mülkiyeti kanununun ilgili hükmü uygulanır bu hükme göre apartmanın yönetim planında sizin kiraya vermek istediğiniz büro mesken olarak görülüyorsa bu durumda kat maliklerinin tamamının dörtte üçünün oluru gerekir. eğer tahliye taahhüdü alır iseniz bunun tarihinin kira kontratının yapıldığı tarihten sonraki bir tarihi taşıması ve tarih ve imzaların noterce tastikli olması sizin lehinize olur ayrıca ileride bir uyuşmazlık çıktığında tahliye davası açmanıza gerek kalmaz gayrimenkullerin ilamsız icra yoluyla tahliyesi yoluna başvurabilirsiniz hem zamandan hem de paradan tasarruf yaparsınız.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi