Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Takı ve geçimsizlik

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-12-2013, 13:54   #1
Konuk

Varsayılan Takı ve geçimsizlik

Merhaba
Ben 6 yıllık evliyim bir kızım var 5yaşında eşimden şiddetli geçimsizlik nedeni ile ayrılmak istiyorum huzurumuz yok çocugum çok etkileniyo piskopat gibi tavırlar sergiliyo fakat boşanmak istemiyo ben daha fazla katlanamıycam ne yapabilirim boşanma olursa ev kira benim gelirim yok çocugum kime verilir haklarım ne olur birde bankada kendi adıma param var düğünde takılan altınlar var bunlar da hak idda edebilir mi benim mi cevaplarsanız sevinirim
Old 08-12-2013, 17:09   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,
Alıntı:
ne yapabilirim boşanma olursa ev kira

Boşanmaya yol açan olaylarda kusursuz veya daha az kusurlu iseniz boşanmadan sonraki dönem için yoksulluk nafakası talep edebilirsiniz.Bu nafaka miktarının tayininde tarafların ihtiyaçları(kira,mutfak ve diğer giderler) ve gelirleri dikkate alınacaktır.Yine çocuğunuz için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Yine boşanma davası açılmakla ayrı yaşama hakkı başlar ve dava süresince tedbir nafakası(kendiniz ve çocuk için)ve konutun tarafınıza tahsisini talep edebilirsiniz.

Koşulları varsa maddi manevi tazminat da talep edebilirsiniz.

Alıntı:
benim gelirim yok çocugum kime verilir haklarım ne olur

Çocuğun velayeti tarafların gelirine göre düzenlenmez.Önemli olan çocuğun ve bu konuda düzenlenen uzmanın görüşü dikkate alınarak çocuğun menfaatine karar verilmesidir.

Çocuğunuz henüz küçük ve görüşler de uygunsa velayetin size verilmesi beklenir.Karşı tarafın parasının olması nafaka yükümlülüğünde dikkate alınacaktır.

Alıntı:
birde bankada kendi adıma param var düğünde takılan altınlar var bunlar da hak idda edebilir mi benim mi

Takılar kadının kişisel malıdır.Karşı tarafın bir alacağı yoktur.

Bankadaki para ,elde ediliş şekline bağlı olarak değerlendirilecektir.Bu para evlenmeden önce biriktirdiğiniz bir para ise veya size bağış/ miras olarak geçmiş ise yine kişisel maldır.

Fakat para çalışma yolu ile elde edilen kazançtan karşılanmış ise yarı değeri eşiniz tarafından talep edilebilir.

Bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi