Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Miras-miras Hukuku

Old 27-04-2004, 16:49   #1
azmi

Varsayılan Miras-miras Hukuku

miras paylaşımı , miras hukuku konusunda hangi kanunu/kanunları incelemeliyim. Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 02-09-2006, 21:10   #2
cenker_caltekin

selam hukuçu arkadaslar.benim sorum yakın bir akrabamın miras problemi ile ilgili.halam 2 ay önce evlenmiş oldugu insan yeni vefat etmiştir.ve önceki evliliğinden 2 cogugu vardır.emekli ögretmendir.halam birası almak istemior cesitli sorunlar nedenitle.eger halam mirası red yaparsa esinden kalacak olan emekli maasınıdamı red etmiş olacak yoksa mirası red yapsa bile bu maası alabilecekmi.
Old 02-09-2006, 22:24   #3
Jeanne D'arc

Sayın Cenker Caltekin
Mirasbırakan mirası red ettiğinde murisin terekesindeki tüm aktif ve pasifi reddetmiş olur. Yani mirası reddetmesi halinde ölüm aylığı da alamayacaktır. Ayrıca mirası red, vefattan itibaren 3 aylık bir sürede yapılmalıdır.

Sayın Azmi,
Medeni Kanun'un 3. Kitabı Miras Hukuku ile ilgilidir. Yani Medeni Kanun'un 495'den 682. maddeye kadar olan kısmını okumalısınız.
Old 02-09-2006, 22:27   #4
cenker_caltekin

ama bu ögretmenlikten emekli olunan maas.ölüm aylıgı deil.adamın emekli maası var mirası red edinde kadın bu maasıdamı alamıo
Old 02-09-2006, 22:49   #5
Jeanne D'arc

Sayın Cenker Caltekin,
Bahsettiğiniz emekli aylığını alan eşinin ölümü üzerine, halanızın almaya başladığı ödence, mevzuattaki adıyla ölüm aylığı oluyor. Yani halanız mirası red halinde, eşinden kalan emekli maaşını da alamaz.
Old 03-09-2006, 22:54   #6
Av.Selim Balku

Değerli site üyeleri, bu konuda benimde buna benzer bir sorunum var yeni forum konusu açmaktansa burdan devamla bende yardımlarınızı bekliyorum.

Gerek Emekli sandığı kanununda gerek 506 sylı kanunda ve gerekse Medeni yasamızda mirasın reddi durumunda ölen eşin emekli aylığının akıbeti ile ilgili ben bir mevzuata rastlamadım, yargıtay bir kararında ölüm maaşının terekenin konusu olmayacağını belirtmektedir, eğer böyleyse reddi miras durumunda, ölüm aylığına veya dul ve yetim maaşına hak talebi devam etmeyecek mi?

Bir diğer ifade ile sosyal güvenlik hakları olan temel haklardan, miras hukukunun işlevi olan reddi miras ile bu temel haktan feragat edildiği düşünülebilir mi?

Konu hakkında tecrübeli arkadaşların fikirlerini mevzuata dayandırırlarsa sevinirim...
Old 03-09-2006, 22:59   #7
cenker_caltekin

ewt bende bu konuda celişkiler içerisindeyim.ve bir tanıdıgımda bakur maasını alıo.red-i miras yaptıgı halde.görüşme fırsatım olmadığı için kesin konuşamıorum.ama emekli maası devletin verdiği bir hak degilmidir.bu miras olmamalıdır.
Old 03-09-2006, 23:08   #8
Jeanne D'arc

Sayın Cenker Caltekin,

Size daha önce verdiğim cevap yanlıştır. Özür dileyerek alıntıyı ekliyor ve doğrusunu öğrenmemizi sağlayan forum katılımcılarına teşekkür ediyorum:

"Bilindiği gibi, ölen kişinin mirasçıları Medeni Kanuna göre üç ay içinde reddi mirasta bulunabilmektedirler. Reddi miras halinde terekenin tamamı borç ve alacakları ile reddedilmektedir. Bu durumun mahkemece tespit edilmesi ve mahkeme kararının ilgili bütün kurum ve kişilere bildirilmesi gerekir. Mirasın reddedilmesi halinde hak sahipleri dul ve yetim aylığı yani ölüm aylığı alabilirler mi? Mirasın reddedilmesi miras hukukunun konusuna girmektedir. Sosyal güvenlik hukuku bambaşka bir hukuk dalının konusudur. Sosyal güvenlik hakkından feragat söz konusu değildir. Hak sahipleri reddi mirasta bulunmuş olsalar bile sosyal güvenlik kurumlarının herhangi birinden ölüm aylığı alabilirler."

Saygılarımla.
Old 03-09-2006, 23:25   #9
cenker_caltekin

[quote=Jeanne D'arc]Sayın Cenker Caltekin,

bu durum belirli bi sayılı kanunda yazıomudur.veya mk'nun hangi sayılı maddesinde bulunmaktadır.bu konunun içerigi.bilginiz var ise paylaşmak isterim .tesekkürler.
Old 25-09-2006, 12:31   #10
Jeanne D'arc

Sayın Cenker Caltekin,

Halen içtihat ihtiyacınız varsa;
http://www.turkhukuksitesi.com/image...subscribed.gif "dul Ve Yetim Maaşını" Almak Mirasın Reddine Engel Midir? forumunu takip ediniz.
Old 25-09-2006, 16:54   #11
cenker_caltekin

tesekkürler bu adres için işime yarayacaktır

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi