Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yoğun Bakımdaki Birisi Adına Dava Açılması

Yanıt
Old 28-10-2007, 20:08   #1
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

Varsayılan Yoğun Bakımdaki Birisi Adına Dava Açılması

Sevgili Meslektaşlarım;

Müvekkilimiz olacak kişi meydana gelen bir trafik kazası neticesinde yoğun bakım altında.Tazminat dacası açacağız.Fakat müvekkil yoğun bakım altında olduğu için vekaletname almamız mümkün değil.Bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.

Saygılar
Old 29-10-2007, 04:37   #3
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Yoğun Bakım

Aynı durum benim de başımdan geçti.

Trafik kazası mağduru yaklaşık koma halinde 3 ay yaşadı.

Ben durumu anlatarak mirasçılarından birinden aldığım vekaletname ile tedbir kararı aldım. ama asıl davanın açılması için sonucu bekledim.

Sizin de tedbir kararı alabileceğinizi düşünüyorum. Ama davada davacı sıfatını nasıl sağlayacaksınız?

Ölüm gerçekleşmediği sürece mirasçılar davacı sıfatını (mirasçı sıfatını da) kazanamazlar.

Vasi veya kayyum tayini benim aklıma gelmemişti. Koşullarına bakmak gerek.

dediğim gibi ben mağdurun ölümünü beklemek zorunda kaldım. Farklı bir çözüm üretip açıklarsanız sevinirim.

Saygılar.
Old 29-10-2007, 08:38   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Benzer sorunla ben de karşılaştım.Hastaya ,vasi tayini ile sorun çözüldü.
Old 29-10-2007, 13:45   #5
Av.Suat Ergin

Sayın Av.Cengiz Aladağ ve Sayın Av.Habibe Yılmaz Kayar'ın çözüm önerisine katılıyorum. Ancak, vasi veya kayyım tayini için, geçecek sürede (Minumum 2-3 aydır); mağdur ölürse alınacak kararın pratikte faydası olmayacaktır.

HUMK 67 inci madde işletilebilir mi? Davalının mallarını kaçırma ihtimali; maddede "gecikmesinde zarar umulan hallerden" sayılır mı? Ya da kaza sırasındaki "yolun fiziki durumu" "araçların durumu" ve bunların zaman geçtikçe değişebileceği(Delillerin karartılması/kaybolması)gecikmesinde zarar umulan hallerden sayılamaz mı? Bence sayılması gerekir.

HUMK 67 inci maddeye dayanarak vekaletsiz dava açıldığını varsayalım. Mağdur/davacı iyileştiğinde yapılan işlemlere onay verir veya vekaletname verirse davaya devam edilecektir.

Dava esnasında davacı ölürse ne olacaktır? Aşağıya alıntıladığım kararı kıyasen uygularsak (Tam olarak olaya uymadığını ben de biliyorum. ); mirasçılar davaya devam edebilir.

Kaldı ki, daha sonra mirasçı olabileceklerin de (şimdiden)kendi adlarına dava açma hakları da bulunmaktadır. Hem yoğun bakımdaki davacı hem de onun muhtemel mirasçıları(Kendi adlarına)adına dava açılabilir, diye düşünüyorum. En azından muhtemel mirasçıların muvafakatnamesi dosyaya eklenerek, HUMK 67 inci madde işletilebilir.

Saygılarımla

Alıntı:
T.C.
YARGITAY
5. HUKUK DAİRESİ
E. 2002/6610
K. 2002/11206
T. 16.5.2002
• VEKALETNAMESİNİN İBRAZ EDİLEMEMESİ ( Kamulaştırma Bedelinin Arttırılmasında/Davanın Açılmamış Sayılmasına Karar Verilemeyeceği - Vekile Mehil Verilmesi Gerektiği )
• KAMULAŞTIRMA BEDELİNİN ARTTIRILMASI ( Davacı Vekilinin Taşınmazın Paydaşlarından Birisine Ait Vekaleti İbraz Etmediği - Davanın Açılmamış Sayılmasına Karar Verilemeyeceği/Vekile Mehil Verilmesi Gerektiği )
• PAYDAŞLARIN KAMULAŞTIRMA BEDELİNİN ARTTIRILMASI DAVASI ( Davacı Vekilinin Taşınmazın Paydaşlarından Birisine Ait Vekaleti İbraz Etmediği - Davanın Açılmamış Sayılmasına Karar Verilemeyeceği/Vekile Mehil Verilmesi Gerektiği )
• MİRASÇILARIN DAVACININ YERİNE GEÇMESİ ( Davacı Vekilinin Ölen Taşınmaz Paydaşına Ait Vekaleti İbraz Etmediği - Diğer Paydaşların Ölenin Mirasçısı Olduğu/Mirasçılar Lehine Bedel Arttırım Davasının Kabulü Gerektiği )
1086/m.67
ÖZET : Adı geçen davacı hayatta iken vekaletnamesi olmadan fakat onun payını da kapsar şekilde bedel artırma davası açılmış olup, dava tarihinden kısa bir süre sonra adı geçenin ölümü nedeniyle vekaletnamesi ibraz edilememiştir. Adı geçenin tüm mirasçılarının davacılar vekiline verdikleri genel vekaletnameler dosya içerisinde olup, veraset ilamına göre tüm mirasçılar davacı olduğu için hayatta olmayan adı geçenin davasının kabul edilmesi gerekir.

DAVA : Taraflar arasındaki kamulaştırma bedelinin artırılması davasından dolayı yapılan yargılama sonunda, davanın kısmen kabulüne dair verilen yukarıda gün ve sayıları yazılı hükmün Yargıtay'ca incelenmesi taraf vekilleri yönünden verilen dilekçelerle istenilmiş olmakla dosyadaki belgeler okunup iş anlaşıldıktan sonra gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Mahkemece bilirkişi incelemeleri yaptırılmıştır. Alınan raporlar yasa hükümlerine uygundur.

Taşınmaz malın tarım arazisi niteliğinde kabulü ile olduğu gibi kullanılması halinde getireceği net geliri üzerinden bilimsel yolla değer biçilmesinde bir isabetsizlik görülmemiştir, bu itibarla davalı idarenin temyiz itirazları yerinde değildir.

Davacılar vekilinin temyizine gelince;

H.U.M.K.nun 67.maddesi uyarınca gecikmesinde zarar umulan hallerde mahkeme, vereceği kesin bir süre içerisinde vekaletnamesini getirmek şartıyla vekilin vekaletname almadan dava açmasına izin verebilir.

Dava konusu taşınmazın paydaşlarından Faika Ç. hayatta iken vekaletnamesi olmadan ve fakat onun payını da kapsar şekilde bedel artırma davası açılmıştır. Dava tarihinden kısa bir süre sonra adı geçenin ölümü nedeniyle vekaletnamesi ibraz edilememiştir. Ne var ki Faika Ç'in mirasçıları bir kısım davacılardır. Diğer bir deyişle Faika Ç'in tüm mirasçılarının davacılar vekiline verdikleri genel vekaletnameler dosya içerisinde olup, tamamı da davacılar arasındadır. Dosyaya Faika Ç'in veraset ilamı da ibraz edilmiştir. Bu durum karşısından, Faika Ç'in payı için mirasçıları lehine bedel artırma davasının kabul edilmesi gerekirken, bahsi geçenin payı yönünden davanın açılmamış sayılmasına karar verilmiş olması,

Doğru görülmemiştir.

SONUÇ : Davacılar vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde olduğundan hükmün belirtilen nedenle H.U.M.K.nun 428.maddesi gereğince bozulmasına, peşin alınan temyiz harcının istenildiğinde davacıya geri verilmesine ve aşağıda yazılı kalan onama harcının davalı idareden alınmasına 16.5.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 29-10-2007, 15:11   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Öncelikle vasi tayini için dava öncesi durumu gösterir bir heyet raporu alınması ve dava açtıktan sonra evrakların elden takibi süreyi kısaltacaktır.

Muhtemel mirasçılar adına dava açılmasının mümkün olmadığı görüşündeyim.Taraf sıfatı dava şartıdır ve davanın açıldığı tarihe göre değerlendirme yapılacaktır.
Old 30-10-2007, 00:54   #7
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Yoğun Bakımdaki Birisi Adına Dava Açılması

Benim tedbir istemimdeki dayanağım muhtemel mirasçıların bir zararı olabileceği idi. Tedbir sadece bir önlem. Davayı esastan çözümlemeye yönelik bir işlem değil. Bu nedenle burada muhtemel zarar var. Hatta bu durumda ilgili kurum ve kişilerin kendiliğinden bu önlemin alınması için gerekenleri yapabileceği gibi bir düşünce kalmış aklımda. Emin değilim.

Ancak dava açılması bir uyuşmazlığın esastan çözümlenmesine yöneliktir. Bunun için de taraf sıfatının olmasının zorunlu olduğunu düşünüyorum. Muhtemel mirasçılar taraf olamazlar. En azından muhtemel mirasçının komadaki vatandaştan daha önce ölmeyeceğini kimse garanti edemez. Bu durumda da mirasçılık sıfatı kalmaz.

Örnek olarak verdiğiniz karar bu durumdan çok dava arkadaşlığına uygun bir karar gibi geldi bana.

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi