Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Paramı Almanın Bir Yolu Yok Mu?

Old 21-11-2002, 01:40   #1
kitapkurdu

Kitap Paramı Almanın Bir Yolu Yok Mu?

Herkese sevgiler ve saygılar;
Müşterimizden işini yapmak üzere çek aldım. İşini de düzgünce yaparak teslim ettim. Çek vadesi geldiğinde çekin karşılığının olmadığını kendisi telefon ederek bildirdi. Bununla beraber çekin karşılığının ne zaman ödeneceği konusu belli değil. Kazanınca öderim demekte.
Çalıştırdığı işyerinde kendine ait bir malı yok.
Kocası ile birlikte çalışmalarına rağmen kocasından boşandığını söylüyor. Sanırım doğru. Fakat çek kendi adına ve evli iken geçerli soyadıyla kayıtlı.
Kadının üzerine hiç bir şekilde mal kayıtlı değil.

Bu durumda ne yapabilirim?
Paramı almamın bir yolu var mı?

Cevap vermenizi diliyor, esenlikler diliyorum.
Old 22-11-2002, 00:34   #2
Armağan Konyalı

Sayın Kitapkurdu,

Karşılıksız çek vermek suçtur. Yeter ki çekiniz usulune uygun doldurulmuş olsun...

Savcılığa şikayet ederseniz ''O Kadın'' belki ceza almamak için borcunu öder.

Savcılıktan korkmazsa, mahkemeden korkabilir.
Mahkemeden korkmazsa, cezaevine girmekten korkabilir.
Cezaevine girmekten korkmazsa, korkma sırası size gelir; alacağınızı alamamaktan korkarsınız.

Sıranın size gelmesi 1 yıl kadar sürebilir. Sabır dilerim ...

Öncelikle, çeki bir avukata göstererek çekin usulüne uygun olup olmadığını öğrenmenizi öneririm.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 22-11-2002, 16:14   #3
kitapkurdu

Cevabınız için teşekkür ederim Bir Dost
Sıra bana zaten geldi. Kadının üzerine kayıtlı hiç mal yok.
Malum çek kanununda hapis cezası da kalktı.
Avukata versek bir sürü masraf fakat karşılığında alamama riski
yüksek.
Çek usulüne uygun kesilmiş.
Kadın bekleyin ne zaman kazanırsam o zaman öderim diyor.
İşin içinden çıkamıyorum.
Danıştığım avukatlar "ödemek istemezse ödetemezsiniz, eskiden hapis cesası vardı insanlar korkuyor ve ödüyorlardı" demekteler.

Belki benim düştüğüm duruma düşmüş birileri vardır ve çözüm bulmuşlardır diye foruma yazdım.

Esenlikler dilerim.
Old 23-11-2002, 13:38   #4
Armağan Konyalı

Sayın Kitapkurdu,

Gözünüz aydın....

ANADOLU AJANSI'ndan bir haber:

EKONOMİK SUÇLARDA HAPİS CEZASI ANAYASA'YA UYGUN

ANKARA - Anayasa Mahkemesi, Çek Yasası'nın ''karşılıksız çek verme'' suçlarına 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngören hükmünü Anayasa'ya aykırı bulmadı. Yüksek Mahkeme, İcra ve İflas Yasası'nın hapis cezası öngören 5 maddesinin iptal istemini de reddetti. 21.11.2002
Old 23-11-2002, 22:09   #5
kitapkurdu

Herşey için teşekkürler...

21.11.2002 tarihli karardan haberim olmasaydı.
Alacağımız parayı unutmak üzereydik.

Tekrar tekrar teşekkürler.
Şimdi bütün sorun çözüldü.

Esenlikler dilerim.
Old 13-12-2002, 02:33   #6
Nur

Sayın Hukuçular, Hukukseverler, Okuyucular:

Sayın Kitapkurdu'nun ortaya attığı banka çekleri konusu ile ilgili olarak aşağıdaki konuyu ortaya atmak ve bazı sorular sormak istiyorum:

" Bloke Çek " diye bir banka çeki türü var. Sayın Kitapkurdu kendisine karşılıksız çek veren müşterisinden işin başlangıcında " bloke çek " istemiş olsaydı belirtiği zor durumla karşılaşmamış olurdu diye düşünüyorum.

Bu vesile ile aşağıdaki soruları sormak istiyorum:

1. " Bloke Çek " nedir? Şekli nasıldır ?

2. " Bloke Çek " ile bilinen/kullandığımız standart banka çekleri arasında şekil ve içerik bakımlarından ne gibi farklar vardır ?

3. Örneğin, " Bloke Çek" in üzerinde, çeki düzenleyen banka tarafından yazılmış/konulmuş " Bloke Çek " şiklinde bir yazılı ibareve/veya damga bulunur mu ?

4. " Bloke Çek " in ne gibi hukuki garantisi/üstünlüğü vardır ?

Yukarıdaki sorularıma verecebileceğiniz cevapları, varsa bu konularda bildikleriniz diğer bilgilerle birlikte bu alana aktarabilirseniz teşekkürle karşılanacaktır.

Selam ve saygılarımla.
Old 13-12-2002, 17:50   #7
Armağan Konyalı

Sayın Nur,

Bloke çek keşide eden kişinin çekte yazan miktar kadar parası banka tarafından asıl hesabından kullanılamayacak biçimde ayrılmış, BLOKE edilmiş anlamına gelir.

Bir başka deyimle, çekin karşılığı olduğunu, bu karşılığın muhafaza edileceği ve çekin ibrazında lehdara ödeneceğini banka çekin üzerine yazarak garanti verir.

1- Bankanın yukarıda anlatılan yazısı içerik içinde değil ama çekin üzerinde bir fark oluşturur. Bloke çekler, bankanın BLOKE EDİLMİŞTİR biçimde bir yazısı ile normal çeklerden farklıdır.

Normal çeklerin üzerine konan bloke kaydı ile çek bloke edilmiş olduğundan başkaca biçim farkı bulunmaz.

2- Birinci maddedeki açıklamalar bu sorunuz için de geçerlidir.

3- İkinci maddedeki açıklamalar bu sorunuz için de geçerlidir.

4- Bloke edilmiş çekin karşılığı çıkmaması, ödenmemesi söz konusu değldir. Banka, adeta, çekin karşılığını müşterisinin elinden almış, kendi elinde tutmaktadır.

Umarım işinize yarar.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 17-12-2002, 04:52   #8
Nur

Varsayılan Kredi izleme kuruluşları

Sayın Hukukçular, Hukukseverler, Okuyucular

Banka çekleri konusu ile ilgili olarak aşağıda açıkladığım bir hususu daha ortaya atmak ve bir soru sormak istiyorum: Soruma cevap verebilirseniz teşekkürle karşılanacaktır.

Avrupa, ABD, Kanada, Japonya v.b. gelişmiş kapitalist ülkelerde insanların " kredi güvenirliği" ( yani borçlarını zamanında ödeyip ödemedikleri) durumlarını izleyen ve kaydeden resmi/özel kuruluşlar bulunmaktadır.

Örneğin, alıcı (A), satıcı (B) den satın aldığı mal/hizmet karşılığında borcunu banka çeki olarak ödemek isterse, satıcı (B) ilgili kredi kuruluşuna telefon ederek alıcı (A) nın vermek istediği banka çekinin güvenirliliği/karşılığı olup olmadığı gibi konularda anında bilgi temin edebilmektedir. Kredi izleme kuruluşu yetkilisi telefonda " alıcı (A)'ya güvenebilirsin " şeklinde cevap verdiğinde satıcı (B) banka çekini kabul etmekte aksi halde çeki reddedebilmektedir.

Türkiye'de de buna benzer kredi izleme kuruluşları/bankaları var mı bilmiyorum.

Varsa, ülkemizdeki bu tür kuruluşların isim, adres, telefon, faks ve e-mail adreslerini bu alana kaydedebilirseniz benim gibi bu konuda bilgisi yetersiz olan site okuyucuları bakımından yararlı olabilir düşüncesindeyim.

Selam ve saygılarımla.
Old 17-12-2002, 18:22   #9
Armağan Konyalı

Sayın Nur,

Ülkemizde henüz kredi izleme kuruluşu bulunmamaktadır.
Bu işlevi çek karnesini veren bankalar gayrıresmi olarak yapmaktadır.

Bankaya telefon edilerek çek veren kişinin nasıl bir müşteri olduğu sorulur:

Banka güvence vermek istiyorsa, müşterisinin itibarlı ve borcuna sadık biri olduğunu söyler.

Eğer banka bu konuda güvence vermek istemezse, '' bu tür bilgilerin verilemeyeceğini'' söyler. Soru soran kişi güvence olmadığını böylelikle anlamış olur.

Ancak bu yöntemin güvenilirliği hayli kuşkuludur. Bankanın hiçbir sorumluluğu üstlenmediği, telefonla, hangi banka görevlisinin verdiği belli olmayan yanıta inanmak elbette mümkün değildir.

Ama ülkemiz mucizelerle doludur.... Gelişmiş ülkelerde en pahalı şey olan bilgi ülkemizde bedava olarak verilir.

Saygılarımla

Bir Dost

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi