Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tapu iptal davası - akli dengesi yerinde olmayan kişi için akli dengesi yerinde raporu alınması

Yanıt
Old 19-07-2007, 11:52   #1
av.gzm

Varsayılan tapu iptal davası - akli dengesi yerinde olmayan kişi için akli dengesi yerinde raporu alınması

Saygıdeğer meslektaşlarım;
müvekkilem ;tapuda babası adına kayıtlı olan binada iki dairede hak sahibi.
müvekkilemin yurtdışında yaşamasından istifade eden erkek kardeşi akli dengesi yerinde olmayan babalarını aldatarak ve usulsüz bir biçimde akli dengesi yerindedir raporu alarak binanın tümünü kendi adına tescil ettiriyor ve kredi borçlarından dolayı binanın tümüne banka tarafından ipotek konuluyor.
müvekkilemi yasal haklarına kavuşturmak için açacağımız tapu iptali davasında neler yapmamı önerirsiniz?
Old 19-07-2007, 14:39   #2
SPARTACUS

-- Tapu iptali ve tescili davası sorununuzu çözeceği kanaatindeyim

--------------------------------------------------------
Yaşlı bir devrimci
düşürmez hiç ağzından
özgürlük kelimesini
ve yatmadan önce
bir bardak su yerine
denize bırakır
takma dişlerini

Sunay AKIN
Old 19-07-2007, 14:58   #3
av.gzm

Sayın Spartacus,
Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim ; fakat ortada bir sağlararası tasarruf söz konusu.Tapu İptali ve tescil davası açabilmemiz için babanın ölümünü beklememiz gerekir.Oysa ki müvekkilem ölüm olayını beklemeden;bir an önce yasal haklarına kavuşmak istiyor.
Old 19-07-2007, 15:17   #4
SPARTACUS

-- AFEDERSİNİZ AMA YAZINIZIN İKİNCİ CÜMLESİNDE "...MÜVEKKİLİM HAK SAHİBİ." YAZMIŞSINIZ !
--MADEMKİ BABASININ ÜZERİNE KAYITLI TAŞINMAZLAR ;
-- 1)SAVCILIĞI DÜŞÜNMEDİNİZ Mİ HİÇ MADEMKİ USULSÜZ BİR RAPOR VAR(Kİ BUNDAN NE KASDETTİNİZ ONU TAM BİLMİYORUM)DOLANDIRICILIKTAN VE SAHTECİLİKTEN ŞİKAYET EDEBİLİRSİNİZ
-- 2)AKLİ DENGESİ OLMAYAN BABASININ VASİSİ YOK MU ?

-------------------------------------------------
Kendisi çatlamadan
Toprağı çatlatamaz tohum
Asmışım sinirini mutsuzluğun
Ayrımsayamıyorum bile öyle mutsuzum
Acısını artık duyamıyorum
Ki kendim öyle bir acı olmuşum
Nasıl görmezse göz kendini
Kendimi arıyor bulamıyorum.

Aziz Nesin
Old 19-07-2007, 15:31   #5
ersen

tasarruf sağlararası yapılmış olduda irade yoksunluğu yada irade sakatlığıyla temelinden sakat bir satış ve tescil işlemi olduğunun ortada olduğunu düşünüyorum. bu nedenle de açılacak tapu iptali ve tescil davasında sağ ve akli dengesi yerinde olmayan babanın yapmış olduğu tasarrufun iptali ile tapu kaydının tekrar üzerine dönmesi sağlanabilir. müvekkilinizinde beklenen bir hakkı usulsüz işlemlerle elinden alındığından bu davayı açmakta hakkı olduğunu düşünüyorum.
Old 19-07-2007, 18:40   #6
av.gzm

Alıntı:
Yazan ersen
tasarruf sağlararası yapılmış olduda irade yoksunluğu yada irade sakatlığıyla temelinden sakat bir satış ve tescil işlemi olduğunun ortada olduğunu düşünüyorum. bu nedenle de açılacak tapu iptali ve tescil davasında sağ ve akli dengesi yerinde olmayan babanın yapmış olduğu tasarrufun iptali ile tapu kaydının tekrar üzerine dönmesi sağlanabilir. müvekkilinizinde beklenen bir hakkı usulsüz işlemlerle elinden alındığından bu davayı açmakta hakkı olduğunu düşünüyorum.

Sayın Ersen;
öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.Benim için oldukça faydalı oldu.
olayda takıldığım nokta;babanın ölümünü beklemeden tapu iptali ve tescil davası açıp açamıyacağımız noktasıydı ama sanırım soruyu biraz kapalı sormuşum.
söylediklerinize katılıyorum.Zira ; müvekkilemin beklenen bir hakkı var ve zarara uğraması söz konusu.Davayı tedbir istemli açmayı düşünüyorum
Old 19-07-2007, 19:52   #7
Yücel Kocabaş

Ehliyetsizlik nedeniyle tapu iptali ve tescil davacı açılacaktır.
İleride mirasçı olabileceğini düşünen yakınların aktif dava ehliyeti yoktur.
Kimin ve zaman kimden önce vefat edeceği , kimin kimden mirasçı olacağı bilinemediğinden olası hukuki yarara göre dava açılması bence mümkün değildir.
Önce; vasi tayini için Sulh Hukuk Mahkemesine başvurulmalı. Vesayet mahkemesinden ihtiyati tedbir veya olmazsa taşınmazın tapu kaydına vesayet davası açılmıştır şerhinin konulması için talepte bulunulmalı , davanın sonucuna göre , tapu iptali davası v a s i tarafından açılmkalıdır. Diye Düşünüyorum.
Saygılarımla.
Old 20-07-2007, 07:35   #8
av.gzm

Sayn Kocabaş;

Yanıtınız için teşekkür ederim..Önerdiğiniz yol izlediğinde mivekkilemin hak kaybını engellememiz kuvvetle muhtemel görünüyor..
Shm.'de açacağımız vesayet davasından sonra vasinin tapu iptali davası açması mı daha uygun olacaktır;yoksa tasarrufun iptali davası da açılabilir mi?
Old 20-07-2007, 08:59   #9
Av.Hakkı Akkurt

Sayın Kocabaş'a aynen katılıyorum.Önce babaya shm de vasi tayin edilecektir.Tayin edilen vasi taşınmazın değerine göre shm veya ahm de ehliyetsizlik hukuksal nedenine dayalı tapu iptali ve tescili davası açacaktır.Bu davayı açarken iht.tedbir şerhi koydurabilirsiniz.mahkemece babaın devir esnasındaki ehliyeti araştırılacak ve bu konuda adli tıp kurumuna sevk edilerek rapor istenecektir diye düşünüyorum.
Old 20-07-2007, 09:53   #10
Yücel Kocabaş

Bilindiği gibi İİK 277 ve müt. maddelerine göre tasarrufun iptali davası bir alacağın var olması ve icra takibi yapılması ve aciz vesikası alınır durumda olması halinde mümkün olabilir. Bu koşullar varsa, tasarrufun iptali davası da açılabilir.

Bunun dışında TMK 557 ve müt. maddelerinde öngörülen mirasçılık nedeniyle tasarrufun iptali davası vardır ki, bu dava da ancak mirasçılık veya vasiyet alacaklısı sıfatının kazanılması halinde açılabilir. Olayda bu koşul gerçekleşmemiştir.

Benim düşünebildiğim olaya uyan yol , belirttiğim gibi vesayet yoluyla davanın açılmasıdır.

Saygılarımla.
Old 20-07-2007, 09:59   #11
av.gzm

Sayın Kocabaş ve Sayın Akkurt düşüncelerinize aynen katılıyorum.
Vasi tayininden sonra açacağımız tapu iptali ve tescil davasında ;
satım ve tescil işlemi gerçekleştirilirken alınan akli dengesi yerindedir raporunun mahkemenin kanaatini etkileyip etkilemeyeceği hususunda kuşkularım var.
raporun usulsüzlüğünü ileri sürmeyi düşünüyorum ; zira rapor ;bu raporu vermeye yetkili olmayan yani psikiyatrist v.s olmayan bir hekim tarafından verilmiş
Old 26-07-2007, 13:24   #12
Av.bozkara

Bende meslektaşlara katılıyorum. Öncelikle babaya vasi tayini için shm de vasi tayini davası açılmalı ve tayin edilecek vasi tarafından ise ehliyetsizlik nedenine dayalı tapu iptal ve tescil davası açılarak yolsuz tescil ortadan kaldırılarak tapu tekrardan babanın üzerine geçirilmelidir.
Old 23-10-2009, 13:01   #13
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan av.gzm
kendi adına tescil ettiriyor ve kredi borçlarından dolayı binanın tümüne banka tarafından ipotek konuluyor. müvekkilemi yasal haklarına kavuşturmak için açacağımız tapu iptali davasında neler yapmamı önerirsiniz?
Tapu iptali ve tescil davasını elbirliği ile hallettik ama ipotek konusu unutuldu.

İpotek varken tapu tescilinin ne yararı olacak? Tapu tescili ile ipotek kalkmaz. Banka eski malikin borcu nedeniyle taşınmazı satar ve alacağını aldıktan sonra artanı (artan olursa) yeni maliklerine kalır.

İlgili Türk Medeni Kanunu maddeleri aşağıda sunulmuştur:
2. İyiniyetli üçüncü kişilere karşı
MADDE 1023.- Tapu kütüğündeki tescile iyiniyetle dayanarak mülkiyet veya bir başka ayni hak kazanan üçüncü kişinin bu kazanımı korunur.
3. İyiniyetli olmayan üçüncü kişilere karşı
MADDE 1024.- Bir ayni hak yolsuz olarak tescil edilmiş ise, bunu bilen veya bilmesi gereken üçüncü kişi bu tescile dayanamaz.
Bağlayıcı olmayan bir hukuki işleme dayanan veya hukuki sebepten yoksun bulunan tescil yolsuzdur.
Böyle bir tescil yüzünden ayni hakkı zedelenen kimse, tescilin yolsuz olduğunu iyiniyetli olmayan üçüncü kişilere karşı doğrudan doğruya ileri sürebilir.
E. Terkin ve değiştirme
I. Yolsuz tescilde
MADDE 1025.- Bir ayni hak yolsuz olarak tescil edilmiş veya bir tescil yolsuz olarak terkin olunmuş ya da değiştirilmiş ise, bu yüzden ayni hakkı zedelenen kimse tapu sicilinin düzeltilmesini dava edebilir.
İyiniyetli üçüncü kişilerin bu tescile dayanarak kazandıkları ayni haklar ve her türlü tazminat istemi saklıdır.
Old 25-10-2011, 16:09   #14
harkan

Sn Konyalı'ya katılıyorum, ipotek alacaklısı banka iyiniyetli sayılacaktır, belki bankanın ipotek koyacağı taşınmazın geçmiş devir işlemlerini(örneğin son malike-ipotek verene devreden kişinin 80 yaşında olması ve tapuda sağlık rapor olmaması) araştırma yükümlülüğü zorlanabilir..
bu da mk 1023 karşısında çok zor bir ihtimal
Old 29-11-2011, 22:13   #15
av.ebru

Varsayılan hemen hemen aynı sorun...

Benim sorum da benzer olduğundan yeni konu açmaktansa burada aydınlatılabilir umudu taşıyorum.Yanıtlayacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler...
Müvekkilim 4 kardeş,babası sağ,ancak 85 yaşında ve sağlığı bozuk.Müvekkilim babasına vasi tayini amacıyla mahkemeye başvuruyor.Ancak kardeşlerinden biri Adana'da yaşıyor ve kendisi avukat Bir şekilde babasının ikametgahını Adana'ya aldırıyor ve mahkemenin yetkisine itiraz ediyor vs. davayı uzatmak için elinden geleni yapıyor.Neticede kararı temyiz ediyor,dosya şu anda Yargıtayda.Bu esnada da babasından aldığı vekaletname ile babasına ait arsaya ilişkin olarak kat karşılığı inşaat sözleşmesi akdediyor.Neticede babasına düşen 4 daireyi de yine elindeki vekalet ile 3.kardeşe satıyor.(yani baba öldüğünde müvekkilime hiçbir mal kalmasın diye uğraşıyor,ölüm vukubulduğunda 2 daireyi de kendisi satın almış gibi gösterecek,bu yönde 3.kardeşle anlaştıkları malum).Bu arada 3.kardeşin de dairelerin 2 sini satmak istediğini öğreniyoruz. Ölüm gerçekleşmeden aktif dava ehliyetimiz olmadığı malum.Ancak burada vasi tayini davası derdest iken ehliyetsiz kişiden alınmış bizce geçersiz bir vekaletname ,ayrıca vekaletname geçerli dahi olsa vekalet görevinin kötüye kullanılması durumu var.Zaten avukat olan kardeş ,satış işlemini müvekkilimin duymamasını aksi halde iptal ettirebileceğini salık vermiş!
Biz dairelerin 3.kişilere devrinin önlenmesi amacıyla tedbir talepli dava açmak istiyoruz.Kanımca açacağımız davada vasi tayini davası da bekletici mesele yapılmalı.Ancak açacağımız davada neye dayanmalıyız ve nasıl bir dava açmalıyız?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi