Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Denkleştirme, tenkis, ecrimisil tazminatı ?

Yanıt
Old 01-10-2019, 07:40   #1
Cumhur Okyay

Varsayılan Denkleştirme, tenkis, ecrimisil tazminatı ?

Hakkı Yörük üye olmakla birlikte THS ne giriş yapamıyorum,her günde okuyorum. Murisin taşınmazını 10 veya 15 yıl süre ile evlatlarından birisine diğer mirasçıların uzun süreli taşınmazdan yararlanamaması için muvazaalı olarak gerçek kira ücretinin % 1 ne ( Aylık 10.000,00 TL kira getiren dükkanını aylık 4 TL ye ) karşılık gelen kira ücreti ile kira sözleşmesi yapıp tapuya şerh verdirilmesinde TBK 19 göre kira sözleşmesinin muvazaa nedeniyle geçersizliğine karar verilmesi ile birlikte murisin ölüm tarihine kadarki kira farkı ücreti için Mirasta denkleştirme mi yoksa ,tenkis mi veya kötü niyetli olduğu için ecrimisil mi talep edilecek?
Saygılarımla.
Old 01-10-2019, 12:54   #2
Av.şükrü söğüt

Sayın üstadım.tarafların ortak amaçlarının doğru olarak saptanması halinde olayımız uygulanacak hukuki müessese ile yasa hükümlerinin de doğru olarak saptanabileceği kanatındeyım. Öncelikle murisin amacı kendisine ait belirli bir taşınmazın gerçek kira değerinin çok altında bir kira bedeli ile kaydırmak istediği mirasçısına kiraya vermek suretiyle bu mirasçı lehine hem sağlığında haksız ve karşılıksız bir kazandırma yapmak ve uzun süreli bu kira sözleşmesini de tapuya şerh vererek haksız ve karşılıksız kazandırmanın ölümünden sonra da tereke üzerinden ve diğer yasal mirasçıların aleyhine olacak şekilde devam etmesini sağlamaktır. murisin ölümü ile birlikte yasal mirasçıların mirasçılık sıfatından doğan haklarına istinaden muvazaa nedeniyle sözleşmenin iptali ve şerhin terkini davasını açıp kazanmaları halinde ise, ortaya şöyle bir sonuç çıkacaktır. Murisin ölüm tarihine kadar yasal mirasçının ödemediği rayiç kiralar cebinde kalmıştır. Bu nedenle murisin ölüm tarihine kadar yasal mirasçının cebinde kalan kira bedelleri bağışlama hükmünde olduğundan tenise tabidir.
Old 01-10-2019, 12:58   #3
Av.şükrü söğüt

Murisin ölüm tarihinden sonraki döneme ait ödenmesi gereken gerçek kiralar ise terekeye aittir. Bu nedenle yasal mirasçı haksız olarak terekeye ait bu kiraları zimmetinde tutmaktadır. Mirasçılar arasında kazandırıcı Zamanaşımı olmadığından her mirasçı kiraları elinde tutan bu mirasçıya karşı süre kaydı olmadan her zaman adi istihkak davası açarak payına düşeni isteyebilir.
Old 01-10-2019, 13:02   #4
Av.şükrü söğüt

Sayın üstadım düşüncem bu olmakla beraber olayınıza ilişkin sizinde çok farklı düşünceleriniz ve görüşleriniz olabilir.düşünceleriniz hem benim hem de diğer meslektaşlarımız için açıklayıcı ve yol göstericisi olduğundan çok önemlidir.en derin saygılarımla. Av. Şükrü söğüt
Old 01-10-2019, 13:20   #5
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.şükrü söğüt
Sayın üstadım düşüncem bu olmakla beraber olayınıza ilişkin sizinde çok farklı düşünceleriniz ve görüşleriniz olabilir.düşünceleriniz hem benim hem de diğer meslektaşlarımız için açıklayıcı ve yol göstericisi olduğundan çok önemlidir.en derin saygılarımla. Av. Şükrü söğüt

Pek değerli Üstadım,
Malûmunuz, Mk. m.603, İsviçreli Hukukçular tarafından 1900 lü yılların başından beri en çok irdelenen ve hattâ dövülen bir kanun maddesidir. ( Pr.dr. Nuşin Ayiter; Miras Hukuku, Ankara).
Yine malumunuzdur ki madde hükmünde geçen GİBİ kelimesi, kendisinden önce belirtilen kavram ve ve işlemleri kapsıyor mu kapsamıyor mu diye, HGK kararları dahi çıkmıştı.
TMK'nunda ise, konu açıklığa kavuşturulmuş olup, VE BENZERLERİ GİBİ BİR İBAREYE yer verilmiştir. M.603 de "teberru" kelimesi yer almaktadır. M.669 hükmünde ise, bunun karşılığı (Gerekçeden)" karşılık almaksızın kazandırma"ibaresi yer almaktadır. Sizin de isabetle buyurduğunuz gibi; murisin sağlığında yaptığı işlemler, bir bağışlamadır. Hâl böyle olunca, ben de "denkleştirme" yi düşündüm. Saygılarımın kabulünü arz ederim.
Old 01-10-2019, 16:52   #6
Cumhur Okyay

Muris sağlığında, bir mirasçısına bir kazandırma, bir gelir, hatta cari bir gelir, teberruda bulunuyor. Şayet muris, bu teberruun, mirasçının miras payına mahsuben olmadığını AÇİKÇA BELIRTMEMİŞ İSE,669.m.hükmü bu bağışlamayı mirasçının Miras PAYİNA mahsuben yapıldığını varsaymaktadır (Yasal Karine). Şayet mirasçı altsoy ise.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi