Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Abone bilgileri paylaşılabilir mi?

Yanıt
Old 25-08-2010, 12:47   #1
Av.Cengiz Aladağ

Varsayılan Abone bilgileri paylaşılabilir mi?

Bir firma abone bilgilerini bir başka gerçek ya da tüzel kişi ile paylaşabilir mi?
Old 25-08-2010, 17:10   #2
Av. Fatih KARACA

Sayın Aladağ,

Abonenin rızası olmaksızın hiçbir bilginin paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Firmalar, abonelerinin alışkanlıkları, davranışları, ekonomik durumları, vs... türünden bilgilere zamanla sahip olabilirler. Bu bilgileri, başkaca firmalarla paylaşarak abonelerini adeta diğer firmanın ağına takmaları hiç hoş değildir. Yine de, bu konuda (en azından bir kısmında) daha önce Sayın Dikici tarafından yazılmış bir makaleye göz atmakta fayda var diye düşünüyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=4003

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA
Old 25-08-2010, 17:11   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bir firma abone bilgilerini bir başka gerçek ya da tüzel kişi ile paylaşabilir mi?

Tartışmak istediğim konuyu belki pek açık yazamamışımdır diye örnek veriyorum:
Telekom abone bilgilerini paylaşmış olmalı ki, başka firmalar Telekom'un özel servis numarasından farklı numaralar ile "Bilinmeyen Numaralar" hizmeti vermektedir.
Old 25-08-2010, 17:15   #4
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
...Telekom abone bilgilerini paylaşmış olmalı ki...
Belki de satmış olmalı. Abone/müşteri sayısı ve bunların bilgileri günümüzde işletmelerin aktiflerinde yer alan varlıklarından sayılmalıdır. Türk Telekomun bir ortaklık olduğunu düşündüğümde, bu bilgileri karşılıksız vermeyeceğini tahmin edebiliyorum.
Old 25-08-2010, 17:15   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Fatih KARACA
Sayın Aladağ,

Abonenin rızası olmaksızın hiçbir bilginin paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Firmalar, abonelerinin alışkanlıkları, davranışları, ekonomik durumları, vs... türünden bilgilere zamanla sahip olabilirler. Bu bilgileri, başkaca firmalarla paylaşarak abonelerini adeta diğer firmanın ağına takmaları hiç hoş değildir. Yine de, bu konuda (en azından bir kısmında) daha önce Sayın Dikici tarafından yazılmış bir makaleye göz atmakta fayda var diye düşünüyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=4003

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA

Yanıtınız için teşekkür ederim.
Sayın Av.M.Saim Dikici'nin bu makalesini görmemiştim, sayenizde haberim oldu ve okudum. Bunun için de ayrıca teşekkür ederim.
Old 25-08-2010, 17:17   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Fatih KARACA
Belki de satmış olmalı. Abone/müşteri sayısı ve bunların bilgileri günümüzde işletmelerin aktiflerinde yer alan varlıklarından sayılmalıdır. Türk Telekomun bir ortaklık olduğunu düşündüğümde, bu bilgileri karşılıksız vermeyeceğini tahmin edebiliyorum.

Elbette karşılıksız verilmemiştir. Ama işletmenin devri sözkonusu olmadıkça abone bilgileri işletmeden ayrı olarak satılabilir ya da karşılıksız verilebilir mi?
Old 25-08-2010, 17:21   #7
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Elbette karşılıksız verilmemiştir. Ama işletmenin devri sözkonusu olmadıkça abone bilgileri işletmeden ayrı olarak satılabilir ya da karşılıksız verilebilir mi?

Satılmaması/verilmemesi gerektiğini düşünüyorum ancak bu bilgiler satılabildiğine ya da paylaşılabildiğine göre, "verilebilir" fikrinde olanların ve bu bilgileri paylaşanların neye dayanarak bu işi yaptığını merak ediyorum.
Old 25-08-2010, 17:24   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Fatih KARACA
Satılmaması/verilmemesi gerektiğini düşünüyorum ancak bu bilgiler satılabildiğine ya da paylaşılabildiğine göre, "verilebilir" fikrinde olanların ve bu bilgileri paylaşanların neye dayanarak bu işi yaptığını merak ediyorum.

Ben de.
Old 25-08-2010, 17:31   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Tartışmak istediğim konuyu belki pek açık yazamamışımdır diye örnek veriyorum:
Telekom abone bilgilerini paylaşmış olmalı ki, başka firmalar Telekom'un özel servis numarasından farklı numaralar ile "Bilinmeyen Numaralar" hizmeti vermektedir.

Abone bilgilerinin, kişisel verileri de kapsadığı -kanaatimce- açıktır. Abone ile sözleşmesel ilişkiye giren ve bu sözleşme çerçevesinde abonenin kişisel verilerini edinen firmanın, abonenin kişisel verilerini saklaması, gizli tutması zorunludur. Aksi takdirde (satmak suretiyle ya da karşılıksız vermek yoluyla kişisel verilerin ifşa edilmesi halinde) kanaatimce TCK'nin bu yöndeki hükmü nedeniyle sözleşmenin tarafı olan firma cezai yöndensorumlu olur. Sözleşme ihlaline dayalı hukuki sorumluluk hali de keza doğmuş olur. (Kanaatindeyim)
Old 25-08-2010, 17:34   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Fatih KARACA

Bir şeye dayanarak değil. Tam aksine abonelerin hakkını aramaması yahut aramak istememesi/ hakkını bilmemesi nedeniyle diyelim...
Old 25-08-2010, 18:11   #11
Armağan Konyalı

Ben sizden daha iyimserim:

Telefon rehberinde yer almak istemeyen aboneler bunu şirkete bildirmelidir. Eğer abone böyle bir bildirimde bulunmamışsa bilgilerini gizleme ihtiyacı duymuyor demektir. Tam tersine başkalarının aboneye ulaşabilmesi için telefon numarasının gizli olmaması gerekir. Bu nedenle telefon numaralarının dağıtılmasında sakınca olmaması gerekir diye düşünüyorum.

Bence bedelsiz dağıtılsa daha iyi olur: Eskiden (abone sayısı az iken) telefon rehberleri bedava dağıtılırdı. O zamanlar beni arayanlar daha fazlaydı.

Saygılarımla
Old 25-08-2010, 21:03   #12
Admin

Bildiğim kadarıyla bu konuda Türk Telekom'un bir dahli yok, hatta isteğinin dışında bir düzenleme söz konusu, zira daha önce Türk Telekom bu konuda tekelken, şimdi hizmeti (+geliri) başka operatörlerle paylaşmak zorunda kalıyor. Sanıyorum bu konuda bir Telekomikasyon Kurulu kararı/işlemi ile düzenleme yapıldı. Şu haberde geçen yönetmeliğe ulaşılırsa yol gösterebilir diye düşünüyorum:
http://www.tk.gov.tr/Basin_Duyurular...006/12fd09.pdf
Old 28-08-2010, 10:12   #13
serpil

Abone olmak isteyen Türk Telekom'a telefon hattı için başvuruda bulunurken doldurduğu formda telefon numarasının gizli tutulması yönünde beyanda bulunmaktadır. Dolayısı ile paylaşıma açık olmayan bir telefon numarasının 3. bir kişiye veyahut "bilinmeyen numaralar" servis hizmeti veren şirketlere de verilemeyeceği kanaatindeyim. Bu hizmeti veren şirketlerin Telekom'dan aldığı abone bilgileri de bilgilerinin gizli tutulmasını talep etmeyen abonelere ilişkin olması lazım gelmektedir. Aksi davranış cezai sorumluluk doğurmaktadır.
Old 31-08-2010, 16:32   #14
Av.Cengiz Aladağ

Konu salt telefon aboneliği ile ilgili değil. Ancak telefon aboneliği konusunda bile, abone olurken numaranın gizli kalmasını istememenin, abone bilgilerinin başkaları ile paylaşılmasına izin verilmesi anlamına gelmediğini düşünüyorum. Abone olunan firmaya bu abone numarasını "bilinmeyen numaralar" servisinde bildirmesine izin vermek ile, tüm abone bilgilerini başka bir kişi ile paylaşması (ya da satması) farklı olgular. Kimsenin Telekom'a abone olurken "abone bilgilerimi başka firmalara verebilirsiniz" koşulu içeren bir sözleşme imzaladığını sanmıyorum. Abone olunan firmaya verilen bilgiler, bu amaç için verilmiştir; o firma bu bilgileri başkalarıyla paylaşsın diye değil.
Old 31-08-2010, 23:45   #15
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Konu salt telefon aboneliği ile ilgili değil. Ancak telefon aboneliği konusunda bile, abone olurken numaranın gizli kalmasını istememenin, abone bilgilerinin başkaları ile paylaşılmasına izin verilmesi anlamına gelmediğini düşünüyorum. Abone olunan firmaya bu abone numarasını "bilinmeyen numaralar" servisinde bildirmesine izin vermek ile, tüm abone bilgilerini başka bir kişi ile paylaşması (ya da satması) farklı olgular. Kimsenin Telekom'a abone olurken "abone bilgilerimi başka firmalara verebilirsiniz" koşulu içeren bir sözleşme imzaladığını sanmıyorum. Abone olunan firmaya verilen bilgiler, bu amaç için verilmiştir; o firma bu bilgileri başkalarıyla paylaşsın diye değil.

Katılıyorum! Abonelik bilgileri kişisel bilgilerdir,ve belirli bir amaç için verilmişlerdir. Kişinin rızası olmadan üçüncü kişilere verilmesi söz konusu olmamalı. Abonenin kayıt olurken 'ben abonelik bilgilerimin üçüncü kişlere verilmesini istemiyorum' demesine gerek kalmadan üçüncü kişilere verilmemesi gerekir.

İstisna: Abonenin matbu sözleşme metnindeki 'kişisel bilgilerimin üçüncü kişilere verilmesinde bir sakınca görmüyorum, müsaade ediyorum' şıkkını imzalaması.

Saygılarımla
Old 08-09-2010, 13:25   #16
Av.Fatih KISA

Telekom ile abonelik sözleşmesi yapılırken işaretlediğimiz seçenek sadece Telekomun verdiği hizmmetle sınırlı ve bilinmeyen numaralara kayıt olup olmamakla ilgilidir.

Başbakan'ın deyimiyle "Damdan düştüğüm için" biliyorum. İletişim bilgileri, nüfus bilgileri, e-mail, adli sicil kayıtları, gelir gider kayıtları, vergi kayıtları, tedavi ve sağlıkla ilgili bilgiler, şahsi hale ilişkin kayıtların tamamı kişisel veri mahiyetindedir. Dolayısıyla kişinin açık rızası olmadan bu bilgiler elinde bulunduran tarafından başka kişilere verilemez, dağıtılamaz ve yayınlanamaz. Kişisel verileri elinde bulunduran kişi veya kuruluşlar da bunu hukuka uygun olarak elde etmek zorundadırlar. Hukuka uygunluk da burada yasadan doğan bir neden veya rıza ile sınırlıdır. (Hatta fotoğrafının çekilmesine rıza gösteren bir kişinin fotoğrafının internet ortamında yayınlanmasının hukuka aykırı olduğuna dair Ceza Mahkemesi kararı mevcutur)

Bu durumda Telekom ile bu bilgileri elde eden şirket abonelerin kişisel verilerini izinsiz olarak yayınlamakta ve 3. kişilere vermektedir. Bu huhuka aykırılık oluşturmaktadır.

Benim cep telefonuma böylesi mesajlar gelmektedir. Ayrıca İstanbul kaynaklı bir firmanın temsilcisi, adres, nüfus bilgileri ve telefon bilgilerini içeren bir programın satışı için ofisime geldiğinde; yaptıklarının suç olduğunu ve ihbar edeceğimi de açıkça ifade ettim.

Hepimize Mutlu bir Bayram Dileğimle....
Old 09-09-2010, 12:37   #17
Av. Eyüp KATI

telefon numaralarının verilmesi konusunda pek açık fikrim yok ancak telefon numarası ad ve soyad dışındaki tüm bilgilerin kişisel veri olacağı kanaatindeyim.
Old 28-09-2010, 09:56   #18
| Burak |

Bilinmeyen numaralar servisi için tüm verilerin Türk Telekom tarafından saklandığını yetki alan bilinmeyen numaralar hizmeti verecek şirketlere bu bilgiler üzerinden sorgulama yapma izni veriyor diye duymuştum. Yani telekomdan numaranızı gizli yaptığınız takdirde diğer şirketlerde numaranıza erişemez böyle bir durum varsa.

Mağazalardan olsun benzin istasyonlarından olsun aldığımız bütün kartların sözleşmesinde yaklaşık aşağıda bulunan madde yazar.

Alıntı:
...bu formla ilettiğim ve sair yöntemlerle ileride vereceğim alışveriş ve kişisel bilgilerimin yukarıda sayılan benzeri amaçlarla ve tek başına ve/veya başka kişisel verilerle birleştirerek ticari olarak kullanılmak üzere toplanmasına, işlenmesine ***’nın bunu diğer Program Ortakları ve finans kuruluşları/bankalar ile paylaşmasına ve aksini yazılı olarak belirtmediğim sürece bu firmaların, benimle SMS, İnternet, mektup,telefon vb. kanallardan temasa geçmelerine rıza ve muvafakat ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi