Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Baro Ilgilenmiyor...

Konuyu Kilitleyin
Old 12-04-2013, 00:41   #1
KONUK

Varsayılan Baro Ilgilenmiyor...

Yaklaşik Bir Yildir Eşimden Ayri Yaşiyorum Ve Boşanmak Için Durumum Olmadiği Için Barodan Avukat Tlep Ettim.önce Bir Kaç Evrak Isteyip Biz Sizi Arayacağiz Dediler Ancak On Gün Aramadilar,ben Tekrar Gittim Ve Daha Bir çok Evrak Istediler.onlari Da Ayni Gün Hazirlayip Verdim.bunlar Il Merkezindeki Baroya Götürüp Daha Sonra Beni Arayacaklarini Söylediler.böyle Iki Hafta Geçti Ve Yine Aramadilar,ben Tekrar Gittiğimde Evraklarimin Hala Onlarda Olduğunu Istersem Kendim Götürebileceğimi Daha çabuk Olacağini Söylediler,kendim Evraklarimi Il Merkezindeki Baroya Götürdüm Ve Ordanda Yine Biz Sizi Arayacaği Dediler.on Beş Gün Oldu Hala Arayan Soran Yok.muhtacim Elim Kolum Bağli Diye Umursamadiklari çok Belli.sizce Ne Yapmam Gerekiyor.ters Bir şey Söylesem Işimi Hiç Yapmayacaklar Diye Korkuyorum Ama Böylede Iki Ay Geçmesine Rağmen Daha Dava Bile Açmadilar.üstelik Benden 300tl De Para Istendi.ne Yapmaliyim.lütfen Bir Yol (((
Old 12-04-2013, 13:54   #2
Av.Deniz Dilek

Baroların Adli Yardım servislerinden yararlanabilmek için yerine getirilmesi gereken belli kriterler vardır..Siz zaten başvurunuzu yapmışsınız.. Başvurunuz değerlendirilme sürecinde yazdıklarınızdan anlaşıldığı kadarıyla ..

Yine yazdıklarınızdan anlaşıldığı kadarıyla sizden istenen para da davanın açılması için gerekli harç ve masraflardır.
Old 12-04-2013, 20:56   #3
Konuk

Varsayılan teşekkürler

meslektaşlarınızı savunmanız gayet doğal.ama devletin verdiği bu hakkı sanki bazı avukatlar (hepsi değil) sanki bizim gibi ihtiyacı olanların onları bedavaya kullanıyormuşuz gibi düşünüyorlar.yada kendi işlerinden kalan zamanlarda bu işlerle ilgileniyor olabilirler,kadınlara hukuki destek veriyoruz diyerek iki ayda hiç bir şey yapılmamasının başka ne nedeni olabilir.ben de başıma bunlar gelmeden önce ve bir avukata ihtiyacım olmadan önce devletin barodan avukat hakkı tanımasının ne kadar güzel bir şey düşünüyordum,ama şimdi bir şekilde para bulup avukat tutmak zorunda olduğumu düşünüyorum ne yazıkki.
Old 12-04-2013, 23:02   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Adli yardım adalete ulaşmak için sunulması gereken bir olanaktır.Bu sistem etkin olarak düzenlenmeli ve caydırıcı sorunlar önlenmelidir.

Anlaşıldığı kadarı ile Yeterli açıklama zamanında yapılmaış ve evrakların iletiminde sorun yaşanmıştır.

Diğer yandan barolar danışanlardan ve tarafına avukat atanan yurttaşlardan herhangi bir para almazlar,açıklamada bir hata olmalı.

Yargılama gideri olarak gerekli ödeme tarafınıza atanan avukat tarafından istenecektir.Avukat bu para ile harç ve masrafları ödeyecektir.

Atama yapılacak baroyu arayarak bilgi edinmenizi ve takip etmenizi öneriyoruz.Ayrıca baro yönetimini de bilgilendirmeniz size ve bu konuda sorun yaşayan kişileri kolaylaştıracaktır.
Old 12-04-2013, 23:40   #5
Konuk

Varsayılan teşekkürler

Habibe hnm. yani bundan anlamam gereken masraf ve harçları benim mi ödemem gerekiyor? ilginiz için çok teşekkürler.
Old 13-04-2013, 09:22   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Adli yardım kavramı içinde ki başlık bulunmaktadır.

1-Savunma hakkının gerçekleşmesi için avukat atanması-Baro

2-Yargılama aşamasında gereken harç ve masraflar için adli yardım kararı verilmesi-Mahkeme

Sız şu anda avukat atanması aşamasındasınız ve bunun için bir ödeme yapmanız gerekmez.Baro adli yardımdan atanan avukat vekalet ücretini barodan alacaktır.

Bu görüşmeler sırasında siz harç ve masrafları ödeyemeyeceğinizi beyan ederseniz atama evrakında bu durum avukata da bildirilecek ve avukat davayı açarken adli yardım talepli olarak açacaktır.

Dava adli yardım talepli olarak açıldığında mahkeme davayı görmeye başlamadan önce adli yardım koşullarının oluşup oluşmadığını inceleyecek bir karar verecektir.

Mahkemece adlı yardım yararı verilirse harç ve masraflar alınmayacak ve davanın sonucuna göre bu miktarlar haksız çıkan taraftan tahsil edilecektir.

Mahkemece adlı yardım talebi kabul edilmez ise tarafınıza süre verilecek ve süresinde harç ve masraflar yatırılmaz ise dava açılmamış sayılacak,yatırılır ise yargılamaya devam edilecektir.

Bazı barolarda,atanan avukatın hemen bir masraf yapması gerekiyorsa bu masrafın avukat tarafından yapılması ve bu masrafın barodan geri istenmesi uygulaması bulunmaktadır.

Sonuç olarak evet, harç ve masraflar sizin tarafından ödenmelidir veya mahkemece adli yardım kararı verilmelidir.

Bu konuyu atanacak avukatınızla ayrıntılı olarak konuşmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi