Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hizmet tespiti davası

Yanıt
Old 03-11-2010, 09:37   #1
typhoon1910

Varsayılan hizmet tespiti davası

yurtdışından emekli olan müvekkil türkiye'den de emekli olmak istiyor.ancak tüm çabamıza rağmen türkiye'de sgk başlangıç kaydında ulaşamadık.sadece izmir sgk
il müdürlüğü'ne yazdığımz yazıya "1963 yılına ait işveren bordrosuna rastlandı " şeklinde bir cevap geldi.benim sorum da bu noktada; işveren bordrosu ne demek? bu belgeye dayanarak hizmet tespiti davası açabilirmiyim?

şimdiden herkese teşekkürler.
Old 03-11-2010, 13:13   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

İşe giriş bildirgesi gibi çalışmaya karine oluşturacak bir belge yoksa hizmet tespiti davasındaki hak düşürücü süre engeline takılırsınız.İşveren bordrosu sanırım hem şirket ortağı olup hem de ssklı olarak çalışılan dönem için verilen bir belge ama tam olarak ne olduğunu ne yazık ki bilmiyorum.
Old 03-11-2010, 14:07   #3
primavera

müvekkiliniz daha önce işveren olarak türkiye de bulunmamışsa bence maaşlı olarak biryerde çalıştıgını gösterir belgedir. Eğer düşündüğümüz gibi bir belge ise de çok işinize yarar, bir iki de tanık bulursa çok iyi olur ama türkiye de çalıştıgı işyeri hala duruyormu? bu aslında teknik olarak önemli değil ama uygulamada sorun olacagını düşünüyorum..
Old 03-11-2010, 15:01   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan typhoon1910
işveren bordrosu ne demek? bu belgeye dayanarak hizmet tespiti davası açabilirmiyim?

İşveren bordrosu : 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 41. maddesi gereği, işverenin almış olduğu ücreti göstren hesap cetvelidir.

Bu belgeye dayanarak hizmet tespiti davası açabilme imkanının olmadığını düşünüyorum.

Kolay Gelsin...
Old 04-11-2010, 17:36   #5
İLKNUR SU

İlgili SGK İl Müdürlüğü, 1963 yılına ait işveren bordrosu olduğunu beyan ettiğine göre;

1. SGK'nın kayıtlarındaki adı ücret bordroları olan geçen bordroların işverenlerin çalışanların sigorta primlerini tahakkuk ettirdikleri prim bordroları olduğunu düşünüyorum.

Prim bordrosu üzerinde kişinin işe giriş-çıkış , işveren bilgileri de bulunabilir.

1963 yıllarında SGK'nın çalışma sisteminin nasıl olduğu ile ilgili bilgi alabilirseniz bu belgeyide kullanabileceğinizi düşünüyorum..

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi