Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Kanun Yararına Bozma (sonuca Etkili Olmamak Üzere)

Yanıt
Old 16-04-2008, 23:05   #1
Av.Kemal

Varsayılan Kanun Yararına Bozma (sonuca Etkili Olmamak Üzere)

değerli meslektaşlarım,Yargıtay kararını ben başkaca yorum yapmadan ekliyorum... buyrun hadi....

11 Nisan 2008 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 26844
YARGITAY KARARI
Yargıtay 18. Hukuk Dairesinden:
Esas No : 2008/1170
Karar No : 2008/2577
Davacı Pınar Çüllü'ye velayeten babası Murat Çüllü vd. ile davalı Nüfus Müdürlüğü arasındaki davada Gevaş Asliye Hukuk Mahkemesince verilen ve Yargıtay'ca incelenmeksizin kesinleşmiş bulunan 30/1/2007 günlü ve 2006/91-2007/21 sayılı kararın yürürlükteki hukuka aykırı olduğu savıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının 16/1/2008 gün ve Hukuk-294052 sayılı yazısıyla kanun yararına temyiz edilerek bozulması istenilmiş olmakla, dosyadaki tüm kağıtlar okunup gereği düşünüldü:
YARGITAY KARARI
Dava dilekçesinde davacıların kızı Pınar Çüllü'nün 1996 olan doğum yılının 1989 olarak düzeltilmesi istenilmiştir.
Gerekçeli kararın, tefhim edilen kısa karara uygun olması gerekir. Kısa kararla gerekçeli kararın çelişkili bulunması durumu 10/4/1992 gün ve 1991/7-1992/4 sayılı İçtihadı Birleştirme Kararı gereğince mutlak bozma nedenidir.
Davanın kabulüne karar verilerek Pınar Çüllü'nün doğum tarihinin ay ve günü baki kalarak 1989 olarak düzeltildiği, ancak gerekçeli kararda dava ile ilgisi bulunmayan Rahmi Yurdagül'ün yaşının düzeltilmesine ilişkin hüküm kurulduğu saptanmıştır. Saptanan bu çelişki karşısında, anılan İçtihadı Birleştirme Kararı uyarınca diğer hususlar incelenmeksizin mahkeme kararının bozulması gerekmiştir.
Bu itibarla yukarıda açıklanan nedenlerle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün HUMK.'nun 427. maddesi gereğince sonuca etkili olmamak kaydıyla kanun yararına BOZULMASINA ve gereği yapılmak üzere kararın bir örneği ile dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine, 6/3/2008 gününde oybirliğiyle karar verildi.

saygılarımla
Old 18-04-2008, 20:35   #2
korayoz

kararı eklemenizin nedeni nedir acaba açıklayabilirmisiniz ilginç bir durumla karşılaştınız galiba ama ben farkedemedim .
Old 18-04-2008, 20:59   #3
Av.Kemal

Varsayılan smiley

sevgili arkadaşım,
o smiley'i ben kullanmayı unutmuştum,hatırlattığınız için teşekkürler
karar bozulmuş da...nolcek şimdi ?
Old 18-04-2008, 21:25   #4
ege

Alıntı:
Yazan Av.Kemal
kabulü ile hükmün HUMK.'nun 427. maddesi gereğince sonuca etkili olmamak kaydıyla kanun yararına BOZULMASINA ve gereği yapılmak üzere kararın bir örneği ile dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine, 6/3/2008 gününde oybirliğiyle karar verildi.

saygılarımla
çok hoş bir espri sanki))

sonuca etkili olmamak kaydıyla bozulmuş

şimdi şöyle olacak

dava dışı Rahmi yaşının düzerltilmesi davası açacak kesin hüküm itirazında bulunulmayacak...

ve yahut mahkeme bundan böyle , Rahmi için de karar vermeyecek

ya gerçekten, Rahminin yaşı ne olacak??
Old 21-04-2008, 13:19   #5
Av.Kemal

Rahmi ,yandı keten helva gibi.
bu ( sonuca etkili olmamak üzere ) verilen kararlar,insanların sonucuna etkili olduğuna göre insanlardan daha değerli galiba
sevgiler
Old 21-04-2008, 21:33   #6
Av.Kemal

Varsayılan '' naamıs''

aklıma geldi de yazayım dedim:
Aydemir akbaş'ın bir filmi vardı..
evin babasının , eşi ve kızının yemediği herze kalmamasına rağmen dilinden düşürmediği bir söz vardı... '' önce naamıs,önce naamıs ''...
onun gibi bir şey hani..
sevgiler
Old 22-04-2008, 22:48   #7
Av.Kemal

burada ; karar YOK sayılmalı ve talep hakkında karar verilmek üzere,dosya merciine iade edilmeliydi.
--aksi halde yargıtay, nüfus mdr.nün usülü kazanılmış hakkını (!) korumaktan öteye bir şey yapmış sayılmaz....
Old 04-06-2008, 20:26   #8
Nuriye Değer

Mahkeme kes kopyala yapıştır ile önceki kararın üzerine karar yazmış olmalı.Katip acemi, hakim dikkatsiz,olan çocuğa oldu. Bence kesin hüküm oluşturmaz. Yeni bir dava açılabilmelidir.
Old 04-06-2008, 23:38   #9
Av.Kemal

buna katılıyorum,yeni bir dava açılabilir.kesin hüküm itirazı mümkün olmayacak
sevgiler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi