Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Uzaklaştırma Kararı/İhlal/Ceza Davası/Zorlama Hapsi

Konuyu Kilitleyin
Old 16-08-2013, 15:30   #1
Konuk

Önemli Uzaklaştırma Kararı/İhlal/Ceza Davası/Zorlama Hapsi

Eşim bana karşı şiddet ve tehditten dolayı 3 ay boyunca uzaklaştırma kararı aldı. Polis olduğu için silahına el konuldu. iletişim araçları ile rahatsız etmemesi diye karar verildi. fakat bu kararı uymadı beni sürekli telefon ile rahatsız etti msjlar attı. bu kararlara uymadığı takdirde 3-5 gün arası hapis cezası alacağı yazıyordu. bende en yakın polis karakoluna gidip şikayette bulundum.temmuz 29 da şikayette bulundum. fakat bana halen hiç bir bilgi verilmedi. verilen karar hakkında bana tebliğ edilmesi gerekiyor mu? acaba hapis cezası kesin verilir mi? bu şikayet hakkında ne cezası verildiğini nerden öğrenebilirim? yardımcı olursanız sevinirim?
Old 16-08-2013, 21:18   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Şikayetiniz üzerine karakol gerekli evrakları Aile Mahkemesine gönderecek ve Mahkemece duruşma günü tayin edilerek taraflara duruşma tarihi bildirilecektir.

Kolluk aracılığı ile işlemler daha yavaş yürütülmektedir.Dilerseniz doğrudan Aile Mahkemesine başvurabilir ve dava açabilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almak yararınıza olacaktır.
Old 20-08-2013, 08:04   #3
Konuk

zaten şiddet ve tehditten dolayı ekim ayında sulh cezada kamu davası olarak mahkememiz var. ben ilk önce 1 ay uzaklaştırma kararı aynı şeyleri tekrar edince sonrasında 3 ay daha aldım. bu süreç içinde beni rahatsız etti ve bende karakola tutanak tutturdum. bu karar aykırı davrandığı için ceza almayacakmı? eğer nceza almazsa bu adam nasıl olsa beni şikayet etti sonuçta bir şey yok deyip şiddeti ve tehditi arttır. 3 ile 10 gün arası hapis cezası almayacakmı? bu kararı nerden öğrenebilirim.
Old 20-08-2013, 13:20   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Koruma kararının ihlal edildiğine ilişkin tutanağın akıbetini ilgili karakol/savcılıktan öğrenebilirsiniz.

Eğer Aile Mahkemesinde ceza davası açılmamış ise,siz bu tutanakla ve diğer delillerle beraber doğrudan Aile Mahkemesinde şikayetinizi yapabilirsiniz.

Bu davada harç alınmayacaktır.
Old 20-08-2013, 14:55   #5
Konuk

Kamu davası olarak sulh cezada mahkememiz var. Aile mahkemesine şiddet ve tehditten dolayımı dava açmalıyım?
Old 20-08-2013, 16:06   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Aile Mahkemesinde koruma kararına aykırılık nedeni ile dava açılabilir.

Kamu davasının konusu farklıdır.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınıza olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi